REKLAMA

Data publikacji: 19 wrz 2023

Z Kataru do Pułtuska. Europejski debiut nowego autobusu elektrycznego Yutong

Z Kataru do Pułtuska. Europejski debiut nowego autobusu elektrycznego Yutong

Realizowana przez Busnex Poland dostawa dwóch elektrobusów Yutong E7 jest nie tylko polskim, ale również europejskim debiutem tego modelu. 7-metrowe pojazdy, które woziły pasażerów podczas Mistrzostw Świata w Piłce Nożnej w Katarze, niebawem wyjadą na ulice Pułtuska. Mieszkańcy miasta mieli okazję poznać nowe elektryczne autobusy podczas obchodów XXVI Dni Patrona Pułtuska św. Mateusza.

W ubiegłym roku zaprezentowaliśmy znanego dziś z warszawskich ulic Yutonga U12, natomiast teraz przyszedł czas na model E7. Marka Yutong zyskała uznanie w Europie, a na polskim rynku te elektrobusy cieszą się coraz większą popularnością. Wystarczy wspomnieć, iż polskie debiuty kolejnych modeli mają miejsce wcześniej, niż w innych krajach europejskich.


- mówił Marcin Kucharski, prezes zarządu Busnex Poland.


Kompaktowy Yutong E7 łączy futurystyczny design z wysokimi parametrami użytkowymi. Ten 7-metrowy elektrobus osiąga nawet 200 kilometrów na jednym ładowaniu. Dzięki systemowi rekuperacji energia jest odzyskiwana podczas hamowania. Dysponuje 13 miejscami siedzącymi i przestrzenią dla osób niepełnosprawnych, a wyposażenie obejmuje klimatyzację oraz elektryczne ogrzewanie.

Nowoczesne, ekologiczne i ekonomiczne działania, również w zakresie transportu publicznego, są priorytetem dla Gminy Pułtusk. Uważam, że dokonany zakup jest dostosowany do potrzeb mieszkańców i możliwości Gminy. Modernizacja komunikacji miejskiej pozwoli na liczne usprawnienia, w tym również w zakresie planowania tras i rozkładów jazdy.

– mówił Burmistrz Miasta Pułtusk, Wojciech Gregorczyk.


Zakup elektrobusów przez Pułtusk został dofinansowany kwotą w wysokości ponad 2,2 mln ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w ramach drugiej edycji programu „Zielony Transport Publiczny”. Wcześniej samorząd zainstalował dwie publiczne 2-punktowe stacje ładowania aut elektrycznych, a do wykonywania stałych przewozów pasażerskich jest wykorzystywany pojazd elektro-solarny.

Dotacje ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej stanowią ważną pomoc dla mniejszych  gmin, które muszą zmagać się z problemem zanieczyszczenia środowiska, a nie mają możliwości szerokiego rozwoju społeczno-gospodarczego. Ciesze się, że dzięki funduszom z NFOŚiGW o które zabiegałem, gmina Pułtusk dołączyła do grona beneficjentów. To kolejny krok do poprawy jakości życia mieszkańców.

- wspomiał minister Henryk Kowalczyk podczas przekazania promes w sali UM


Yutong Bus to największy globalny dostawca autobusów i autokarów, posiadający 15-procentowy udział w światowym rynku. Dzięki zaawansowanym technologiom oraz zakładom badawczorozwojowym i produkcyjnym o powierzchni 1,12 mln m2, firma jest w stanie dostarczać autobusy elektryczne, hybrydowe, wodorowe i zasilane paliwem tradycyjnym do kolejnych miast na wszystkich kontynentach, w tym również w Europie.

W czterech zakładach dziennie powstaje nawet kilkaset autobusów, co w skali roku zapewnia imponujący wolumen produkcji liczony w dziesiątkach tysięcy. Yutong Bus jest liderem europejskiego rynku autobusów elektrycznych oraz najlepiej sprzedającą się na świecie marką autobusów napędzanych zieloną energią, w 2022 r. notując niemal 12 tys. zakontraktowanych pojazdów zero- i niskoemisyjnych, a łącznie dostarczając już ponad 170 tys. autobusów.

Busnex Poland jest oficjalnym przedstawicielem Yutong Bus, który dostarczył i zakontraktował już 100
autobusów elektrycznych dla 18 samorządów z 7 województw. Firma zapewnia również kompleksowe
wsparcie techniczne i serwisowe oraz szkolenia z obsługi, jak również eksploatacji autobusów
zeroemisyjnych. We współpracy z Grupą DBK zostały otwarte trzy punkty serwisowe - w Krakowie,
Olsztynie oraz Białymstoku, a w Ostrołęce powstał magazyn części zamiennych.

Fotografie oraz opracowanie na podstawie inf. od Bus Nex Poland

autor: J K

Tagi: #Busnex Poland #elektrobusy #Pułtusk

REKLAMA

Zobacz także

Komentarze

Dodaj komentarz jako pierwszy