REKLAMA

Data publikacji: 5 kwi 2023

[Wywiad] O niezwykłym misterium opowiada Małgorzata Archacka

[Wywiad] O niezwykłym misterium opowiada Małgorzata Archacka

W niedzielę 2 kwietnia pułtuszczanie mogli uczestniczyć w niezwykłym widowisku. Uczestniczyć, ponieważ nie chodziło wyłącznie o oglądanie, ale o duchowy udział i wewnętrzną przemianę. Społeczność Szkoły Podstawowej nr 1 im. Klaudyny Potockiej przygotowała wyjątkowe misterium wielkopostne, które stanowiło połączenie muzyki, śpiewu, poezji i adoracji Najświętszego Sakramentu. O szczegółach wydarzenia opowiedziała nam pomysłodawczyni, Małgorzata Archacka.

Aleksandra Dąbrowska: Misteria w tak wzniosłej formie raczej nieczęsto wystawiane są przez szkoły. Skąd pomysł na takie widowisko?

Małgorzata Archacka: Już na początku roku w harmonogramie pracy szkolnego chóru pojawił się konkurs pieśni pasyjnych. Pan Andrzej Ambroziak, z którym prowadzimy chór, stworzył piękne aranżacje do pieśni pasyjnych, które chcieliśmy zaprezentować najpierw społeczności szkolnej. Postanowiliśmy jednak, że zaproponujemy, by ten koncert odbył się w Bazylice. Ks. Infułat entuzjastycznie zareagował na naszą propozycję.

A.D.: Ostatecznie koncert przerodził się w misterium. Jak powstał scenariusz?

M.A.: Zarysowałam pewien pomysł, a polonistki z naszej szkoły, p. Anna Latek i p. Joanna Malik-Malicka, stworzyły piękne teksty, dopisały sentencje, włączyły trochę poezji i tak powstał scenariusz misterium połączony z adoracją Najświętszego Sakramentu.

A.D.: Muszę przyznać, że widok chóru robił wrażenie. Znaleźli się w nim przedstawiciele całej społeczności szkolnej, prawda?

M.A.: Tak, ogłosiliśmy wśród rodziców, że zapraszamy chętnych do udziału w naszym przedsięwzięciu do wspólnego śpiewania. Odpowiedź rodziców i uczniów zaskoczyła nas pozytywnie, bo ostatecznie w misterium wzięło udział 79 osób. Chciałabym bardzo podziękować wszystkim Nauczycielom, ponieważ stanowimy zgrany zespół i zawsze mogę na nich liczyć przy organizacji takich wydarzeń. Dziękuję również Rodzicom i Uczniom, że przystają na nasze inicjatywy i angażują się w nie na sto procent.

A.D.: Ile czasu zajęło przygotowanie tak licznej grupy?

Przygotowania trwały do stycznia. Spotykaliśmy się cyklicznie co tydzień, a potem odbyło się kilka prób w Bazylice.

A.D.: Jaki był cel wystawienia misterium, czego dotyczyły teksty?

M.A.: Wyszliśmy z założenia, że okres Wielkiego Tygodnia powinien skłonić do zastanowienia się nad swoim życiem, nad postępowaniem, ale też nad stosunkiem drugiej osoby, zwłaszcza w czasach, w których trudno budować prawdziwe relacje. Sentencje dotyczyły więc przede wszystkim właśnie tematu relacji.

A.D.: Planowane są już podobne inicjatywy?

M.A.: W tym momencie chór przygotowuje się do koncertu na zakończenie roku szkolnego, ale już rodzą się pewne pomysły na następny występ w tak dużym składzie, przy zaangażowaniu nauczycieli i rodziców.

A.D.: Bardzo dziękuję za rozmowę. Mam nadzieję, że jeszcze nie raz będziemy mogli uczestniczyć w tak niezwykłych widowiskach.

M.A.: Również bardzo dziękuję.

fot. Facebook Publiczna Szkoła Podstawowa nr 1 im. Klaudyny Potockiej

REKLAMA

Zobacz także

Komentarze

Dodaj komentarz jako pierwszy