REKLAMA

Data publikacji: 22 mar 2023

Wypalanie traw lub gruntów rolnych grozi utratą dopłat

Wypalanie traw lub gruntów rolnych grozi utratą dopłat

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa przypomina, że praktyka wypalania traw, czy gruntów rolnych jest niezgodna z prawem i grożą z tego tytułu surowe sankcje karne, a w skrajnych przypadkach odmowa dopłat wypłacanych przez ARiMR.

Wypalanie nie poprawia jakości gleby, przeciwnie, w znacznym stopniu obniża wartość plonów. Po przejściu pożaru gleba staje się jałowa i potrzebuje nawet kilku lat, aby powrócić do stanu sprzed katastrofy. Pożar jest tragiczny w skutkach dla całego ekosystemu – zniszczona zostaje nie tylko warstwa życiodajnej próchnicy, giną również zwierzęta. Podpalanie traw bywa często przyczyną pożarów lasów i zabudowań gospodarczych, w których życie tracą także ludzie.

Zakaz wypalania ujęty został w przepisach prawnych - art. 130a ust. 1 ustawy o ochronie przyrody (Dz.U. z 2022 poz. 916). Rolnikowi, który zostanie nakryty na uprawianiu tego procederu, a jest beneficjentem dopłat, mogą grozić dotkliwe sankcje ze strony ARiMR. Przepisy dotyczące wsparcia w ramach płatności bezpośrednich i obszarowych odwołują się m.in. do zasad dobrej kultury rolnej zgodnej z ochroną środowiska. Nieprzestrzeganie zakazu wypalania powoduje redukcję dopłat, a w skrajnych przypadkach rolników całkowicie pozbawia się tych środków.

fot. www.gov.pl

źródło: www.minrol.gov.pl

Tagi: #rolnictwo #wiadomości #Wypalanie Traw

REKLAMA

Zobacz także

Komentarze

Dodaj komentarz jako pierwszy