REKLAMA

Data publikacji: 10 wrz 2023

Wyjątkowa niedziela w pułtuskiej bazylice. Pułtuszczanie w hołdzie błogosławionej rodzinie Ulmów

Wyjątkowa niedziela w pułtuskiej bazylice. Pułtuszczanie w hołdzie błogosławionej rodzinie Ulmów

10 września 2023 r. zapisze się w historii jako dzień beatyfikacji dziewięcioosobowej rodziny Ulmów. W związku z tym wyjątkowym w historii Kościoła wydarzeniem, w pułtuskiej bazylice mogliśmy uczestniczyć we wzruszającym geście pamięci w hołdzie rodzinie Ulmów, która dzisiaj jest m.in.: symbolem Polaków ratujących Życie podczas II wojny światowej i szacunku dla każdego życia od poczęcia do naturalnej śmierci.

"Samarytanie z Markowej" - to tytuł montażu filmowo-muzycznego, który wierni obejrzeli podczas dzisiejszej Mszy Św. o godz. 10.30 w bazylice Zwiastowania NMP. Ujmująca prezentacja przybliżyła życie rodziny Ulmów i dramatyczne wydarzenia z 24 marca 1944 r., gdy przyszło im oddać życie za akt miłosierdzia - ukrywanie żydowskiej rodziny. Prezentacji dopełnił występ wokalny uczennic Publicznej Szkoły Podstawowej nr 1 im. Klaudyny Potockiej w Pułtusku: Leny Dąbkowskiej i Zuzanny Szuleckiej.

W pułtuskiej bazylice wierni mogą obejrzeć również wymowny w swej symbolice ołtarz poświęcony błogosławionej rodzinie Ulmów.

Nie bez znaczenia był również komentarz proboszcza parafii pw. Św. Mateusza w Pułtusku ks. kan. Jarosława Arbata, z którego zacytujemy jedynie fragment dający do myślenia:

"Człowiek nie jest cyferką, numerkiem, który można policzyć. Gdybyśmy zastanawiali się skąd to zło, które prowadzi do tak wielkich zbrodni - bo ludzie przestali się kochać i szanować. Zaczęli się dzielić..."

ks. kan. Jarosław Arbat

Pomysłodawcą montażu filmowo-muzycznego był kościelny Dominik Pastewka. Dzięki aprobacie i uprzejmości proboszcza parafii pw. Św. Mateusza w Pułtusku - ks. kan. Jarosława Arbata podczas pozostałych, niedzielnych Mszy Św. wierni mogą zobaczyć prezentację.

Realizacji przedsięwzięcia podjęła się społeczność Publicznej Szkoły Podstawowej nr. 1 im. Klaudyny Potockiej w Pułtusku pod opieką Agaty Pastewki i Anny Latek. Realizacja była możliwa również dzięki wsparciu Macieja Kudrel - kwiaciarnia Irys w Pułtusku.

Historia rodziny Ulmów dostępna również na naszym portalu:

Tagi: #beatyfikacja rodziny Ulmów #Historia #Polacy #wiara #Żydzi

REKLAMA

Zobacz także

Komentarze

Dodaj komentarz jako pierwszy