REKLAMA

Data publikacji: 19 cze 2024

Woda może być groźna. Już 81 utonięć

Woda może być groźna. Już 81 utonięć

Odliczamy dni do początku lata i do wianków, które rozpoczną sezon na kąpiele i plażowanie. Niestety, przebywanie w wodzie bez zachowania podstawowych zasad bezpieczeństwa może skończyć się tragicznie. Jeszcze przed otwarciem sezonu utonęło 81 osób.

W piątek 21 czerwca uczniowie zakończą lekcje. Polacy chętnie spędzają wakacje nad wodą, dlatego należy nieustannie przypominać o zachowaniu ostrożności.

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa monitoruje przypadki utonięć w Polsce. Tylko do 16 czerwca odnotowano 81 utonięć, głównie mężczyzn (72). Większość tragicznych zdarzeń miała miejsce w zbiornikach wodnych (49) i rzekach (25). W morzu utonęły 3 osoby, a 4 kolejne w jeszcze innych okolicznościach.

 

O czym pamiętać?

Należy korzystać ze strzeżonych plaż, unikać skakania do wody np. z pomostów czy wysokich skał i zwracać uwagę na ostrzeżenia (czerwona flaga oznacza bezwzględny zakaz kąpieli). Pamiętajmy również o ochronie przed słońcem. Osoby tonące mogą nie wykazywać wyraźnych oznak, więc należy być czujnym, obserwować wodę i natychmiast wzywać pomoc.

Alkohol wyklucza bezpieczne pływanie i opiekę nad dziećmi, ponieważ znacząco osłabia zdolności percepcyjne. 

źródło:www.ciechpress.pl

autor: A D

REKLAMA

Zobacz także

Komentarze

Dodaj komentarz jako pierwszy