REKLAMA

Data publikacji: 5 maj 2023

Wezwał policję z powodu awantury...

Wezwał policję z powodu awantury...

Wezwał policję na interwencję z powodu awantury ze szwagrem. Gdy policjanci przyjechali na miejsce okazało się, że pomiędzy mężczyznami faktycznie doszło do sprzeczki, której przyczyną… było wspólne spożywanie alkoholu. 71-latek został ukarany mandatem karnym za bezpodstawne wezwanie policji.

Policjanci oraz inne służby ratunkowe reagują na każde wezwanie. Niestety na te fałszywe także. Zaangażowanie policjantów do jak się często okazuje zupełnie niepotrzebnych zgłoszeń blokuje udzielnie pomocy tym, którzy jej naprawdę potrzebują. Tak też było minionej nocy, kiedy to mieszkaniec jednej z miejscowości na terenie powiatu pułtuskiego powiadomił o drastycznej awanturze z ojcem.

Zdarzenie miało miejsce 3 maja. Funkcjonariusze po otrzymaniu zgłoszenia natychmiast udali się pod wskazany adres. Na miejscu zastali dwóch nietrzeźwych mężczyzn. Jak się okazało pomiędzy 71-latkiem, a jego szwagrem doszło do sprzeczki, której przyczyną było wspólne spożywanie alkoholu. Policjanci nie stwierdzili żadnego zagrożenia dla życia lub zdrowia, w związku z tym 71-latek został ukarany mandatem karnym za bezpodstawne wezwanie policji.

Niestety takich i podobnych zgłoszeń jest wiele. Warto pamiętać, aby przed wybraniem numeru alarmowego zastanowić się czy sprawa, którą zgłaszamy, na pewno wymaga interwencji policji. Musimy pamiętać o tym, że w momencie, kiedy blokujemy linię alarmową, czy też niepotrzebnie angażujemy patrol policji, ktoś inny może potrzebować pilnie pomocy.

Osoby, które w sposób nieprzemyślany wzywają policję popełniają wykroczenie z art. 66. § 1 kw – „Kto ze złośliwości lub swawoli, chcąc wywołać niepotrzebną czynność fałszywym alarmem, informacją lub innym sposobem, wprowadza w błąd instytucję użyteczności publicznej albo inny organ ochrony bezpieczeństwa, porządku publicznego lub zdrowia, podlega karze aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny do 1500 złotych”.

Autor: sierż. Renata Soból

Tagi: #Policja

REKLAMA

Zobacz także

Komentarze

Dodaj komentarz jako pierwszy