REKLAMA

Data publikacji: 30 gru 2019

W zdrowym ciele zdrowy mózg!

Przewiduje się, że do 2050 r. globalna populacja osób starszych, zarówno w krajach rozwiniętych, jak i rozwijających się, zwiększy się ponad dwukrotnie, osiągając prawie 2,1 miliarda. Liczba osób w wieku 80 lat lub starszych rośnie w jeszcze szybszym tempie, co powoduje rosnącą liczbę osób żyjących dłużej ze znaczną niepełnosprawnością, obniżoną jakością życia i wieloma przewlekłymi chorobami. W wyniku szybkiego starzenia się populacji rośnie częstość występowania zaburzeń neurodegeneracyjnych związanych z wiekiem, w tym choroby Alzheimera i choroby Parkinsona. 

Aby zmniejszyć ciężar chorób związanych z tymi zaburzeniami, należy zwrócić uwagę na optymalizację wczesnego rozwoju mózgu. W celu wzbogacania pozytywnego środowiska do wzrostu neuronów przez całe życie oraz maksymalizacji neuroplastyczności i funkcji poznawczych.

Barierą ochronną przed powyższymi schorzeniami może być AKTYWNOŚĆ FIZYCZNA.

Aktywność fizyczna ma pozytywny wpływ na zdrowie mózgu na wszystkich etapach życia, a rosnąca literatura wskazuje, że wysiłek może poprawiać funkcje poznawcze, oferować ochronę przed zaburzeniami neurodegeneracyjnymi, w tym chorobą Alzheimera, Parkinsona. Aktywność fizyczna może zmniejszać częstość występowania i nasilenie wielu chorób psychicznych, w tym powszechnych zaburzeń nastroju, lęk i depresja. Aktywność fizyczna wpływa pozytywnie również na układ sercowo-naczyniowy, przeciwdziała otyłości, poprawia wrażliwość insulinową. Ćwiczenia obniżają poziom hormonów stresu i zwiększają liczbę neuroprzekaźników, takich jak serotonina i noradrenalina. Naukowcy odkryli, że aktywność fizyczna poprawia mikrostruktury istoty białej w mózgu. Integralność istoty białej jest związana z szybszym przewodnictwem nerwowym między regionami mózgu i wyższą wydajnością poznawczą.

Regularna aktywność fizyczna we wczesnym dzieciństwie i okresie dojrzewania prawdopodobnie optymalizuje środowisko neuronalne, aby wpływać na dojrzewanie mózgu i poprawiać rozwój poznawczy.

Na etapie późnego życia aktywność jest ważna dla utrzymania integralności połączeń mózgowych i zapobiegania przyszłemu ich spadkowi. Regularny wysiłek między 15 a 25 rokiem życia wiąże się z lepszą prędkością przetwarzania poznawczego u mężczyzn w wieku 62–85 lat.

Ponadto, badanie ponad 9000 kobiet wykazało, że kobiety, które były bardziej aktywne fizycznie jako nastolatki, miały mniejszą częstość upośledzenia funkcji poznawczych w wieku dorosłym w porównaniu z nieaktywnymi rówieśnikami.

Zarówno trening aerobowy, jak i trening oporowy wykazały korzyści poznawcze u osób starszych. Badania na ludziach wykazały, że aktywność fizyczna mogą zwiększać czynniki neurotroficzne związane z neuroplastycznością, uczeniem się i pamięcią, w tym BDNF i czynnik neurotroficzny. Pochodzący z mózgu czynnik neurotroficzny (BDNF) odgrywa ważną rolę w przeżyciu i wzroście neuronów, służy jako modulator neuroprzekaźnika i uczestniczy w plastyczności neuronów, która jest niezbędna do uczenia się i zapamiętywania.

Już 30 minut (2 razy w tygodniu) ćwiczeń aerobowych o umiarkowanej intensywności, może zwiększać wspomniany powyżej czynnik neutroficzny.

Ruszaj się !

Podsumowanie - korzyści aktywności fizycznej dla mózgu

Autor: Marcin Michalski Holistic Body

autor: J K

Tagi: #Holistic Body #Marcin Michalski #sport

REKLAMA

miejsce na Twoją
reklamę
miejsce na Twoją
reklamę
miejsce na Twoją
reklamę
miejsce na Twoją
reklamę

Zobacz także

Komentarze

Dodaj komentarz jako pierwszy