Data publikacji: 22 lis 2023
W Pułtusku odbędzie się ogólnopolski kongres bł. ks. Jerzego Popiełuszki
W zeszłym roku, a dokładnie 14 września 2022 r. przypadała 75. rocznica urodzin Bł. ks. Jerzego Popiełuszki. Data ta była inspiracją dla współczesnych czcicieli legendarnego Kapłana Solidarności do zorganizowania w duchowej stolicy naszej Ojczyzny czyli w Sanktuarium Matki Bożej Częstochowskiej
na Jasnej Górze - I edycji Kongresu bł. ks. Jerzego Popiełuszki. W tym roku, II edycja Kongresu odbędzie się 29 i 30 listopada w Pułtusku i zapoczątkuje ona przypadający w przyszłym roku jubileusz 40. rocznicy męczeńskiej śmierci ks. Jerzego.
I edycja Kongresu była wydarzeniem rozpoczynającym tegoroczną Jubileuszową 40. Pielgrzymkę Ludzi Pracy na Jasną Górę. Na zakończenie I edycji Kongresu została podpisana Karta Kongresu bł. ks. Jerzego Popiełuszki. Zapisy Karty Kongresu wskazują, w ramach solidarności międzypokoleniowej, potrzebę upowszechniania w różnych zakątkach naszej Ojczyzny, duchowości i postaci bł. ks. Jerzego jako niezłomnego Kapłana walczącego o godność człowieka, prawdę, wolność i sprawiedliwość.
Jego Ekscelencja Szymon Stułkowski, Biskup Płocki udzielił patronatu honorowego
wraz z pasterskim błogosławieństwem dla uczestników II edycji Kongresu bł. ks. Jerzego Popiełuszki, który odbędzie się 29 i 30 listopada br. w Domu Polonii w Pułtusku (Diecezja Płocka). Patronat honorowy nad tym wydarzeniem objął także dr hab. Przemysław Czarnek, profesor KUL pełniący służbę Ministra Edukacji i Nauki oraz Henryk Kowalczyk, Minister - Członek Rady Ministrów.
Przygotowania do organizacji Kongresu odbywają się we ścisłej współpracy z Partnerami Strategicznymi Kongresu czyli Fundacją im. ks. Jerzego Popiełuszko „Dobro” oraz Zakonem Rycerzy
św. Jana Pawła II. Tak jak w przypadku pierwszej edycji Kongresu bł. ks. Jerzego na Jasnej Górze, organizatorem jest Pomorskie Stowarzyszenie Wspólna Europa z Gdańska.
Celami II edycji Kongresu bł. ks. Jerzego Popiełuszki jest przede wszystkim popularyzacja nauczania społecznego Księdza Jerzego, a także poszerzenia stanu wiedzy naukowej, prezentacji aktualnych osiągnięć naukowych (w tym najnowszych wyników badań naukowych) dotyczących nauczania społecznego Kapłana „S" oraz zapoczątkowanie prac rozwojowych związanych przygotowaniem materiałów dydaktycznych dotyczących nauczania społecznego Księdza Jerzego w ramach międzypokoleniowej edukacji nieformalnej.
Nauczanie społeczne Błogosławionego Księdza Jerzego obejmuje obszar od godności człowieka do kształtu tworzonej przez niego wspólnoty społecznej i politycznej. Silny nacisk kładziony jest w nim na niezbywalną godność. Z niej wynika osobista postawa oparta na sumieniu i męstwie. Te zaś pozwalają operować prawdą, która uwalnia. Wolność usuwa lęk i otwiera na wspólnotę.
Wspólnota wyrastająca z tysiącletnich ideałów zakorzenionych w chrzcie nazywa się Ojczyzną. Solidarność zaś jest wspólnotą osób, która dzięki trwaniu w ojczystych ideałach jest zdolna poprzez prawdę i wolność dokonywać przemiany świata. Pojęcia te zyskały w ustach Kapłana „S" ogromną siłę, stając się symbolem walki o wolność w czasie stanu wojennego. O ile próba zrozumienia tego nauczania może być wyzwaniem intelektualnym, o tyle próba wcielenia go w życie staje się wyzwaniem zarówno duchowym jak i moralnym.
Popularyzacja nauczania społecznego Księdza Jerzego, powinna stać żywą inspiracją dla osób, dla których wartości patriotyczne są podstawą ich codziennej aktywności zawodowej i społecznej. Kapłan „S" od początku zajmował się ludzką kondycją, która w pewnym momencie przyjęła dla niego wymiar społeczny, co spowodowało wejście w pewnym momencie konflikt z komunizmem. Nigdy jednak z komunizmem nie toczył sporu, jak i ludźmi, którzy reprezentowali. Toczył spór o człowieka, a widząc otaczające i poniżające go zło, nie wahał się nazywać tego zła po imieniu. – dzieli się swoimi refleksjami jeden z pomysłodawców Kongresu.
- br. Zdzisław Duma z Zakonu Braci Mniejszych Kapucynów – Prowincji Krakowskiej.
Podczas dwóch dni Kongresu odbędą się 2 główne debaty i 14 debat tematycznych. Tytuły debat są myślami Błogosławionego Księdza Jerzego. Tematyka debat będzie związana z „Katolicką nauką społeczną" w nauczaniu bł. ks. Jerzego. W godzinach wieczornych pierwszego dnia Kongresu odbędzie się także Recital Jana Pietrzaka, który spotykał się kilkukrotnie z bł. ks. Jerzym.
Organizator przewiduje, że podczas dwóch dni w Kongresie weźmie udział ok. 400 osób ze wszystkich zakątków naszej Ojczyzny, w tym reprezentujących różne środowiska i punkty widzenia ponad 80 prelegentów, w tym m.in.: Kapłanów, świadków życia bł. ks. Jerzego, związkowców, licealistów, studentów, nauczycieli, przedstawicieli środowisk akademickich, przedstawicieli instytucji państwowych, rolników, przedsiębiorców, samorządowców, członków wspólnot katolickich oraz organizacji pozarządowych.
Udział w II edycji Kongresu bł. ks. Jerzego Popiełuszki jest bezpłatny, jednak względu na ograniczoną liczbę miejsc, wymagane jest wypełnienia formularza rejestracji. Szczegółowy program oraz dodatkowe informacje dostępne są na stronie www.xjerzy.pl
Patronat medialny nad tym wydarzeniem objął m.in.: Pułtusk News
Tagi: #Dom Polonii #Kongres #ks. Jerzy #Popiełuszko
Zobacz także
Komentarze
Dodaj komentarz jako pierwszy