REKLAMA

Data publikacji: 27 wrz 2023

To już pewne! W Grabówcu powstanie 5 km sieci gazowej i ok. 100 przyłączeń

To już pewne! W Grabówcu powstanie 5 km sieci gazowej i ok. 100 przyłączeń

W środę 26 września 2023 r. w Remizie OSP w Grabówcu odbyło się spotkanie w sprawie budowy sieci gazowej. Z mieszkańcami spotkali się pracownicy Polskiej Spółki Gazownictwa na czele z Dyrektorem Oddziału w Warszawie Emilią Banaszczyk. Inicjatorem spotkania był minister Henryk Kowalczyk oraz radny gminny Edward Łaszczych. 

Na spotkaniu padły deklaracje, że w Grabówcu powstanie 5 km sieci gazowej i co najmniej 100 przyłączy. Postępowanie przetargowe na budowę sieci gazowej zostało ogłoszone. Prawdopodobnie w październiku zostanie podpisana umowa z wykonawcą, który będzie miał za zadanie zaprojektować i wybudować sieć gazową wraz z przyłączami. Jest szansa, że w przyszłym sezonie grzewczym 2024/2025 mieszkańcy będą mogli ogrzewać swoje domy gazem ziemnym z sieci wybudowanej przez PSG. Nie wszystko jednak od początku było takie oczywiste.

Mieszkańcy wsi Grabówiec dwukrotnie wnioskowali o zbudowanie na ich terenie sieci gazowej. Ich starania nie przyniosły skutku ponieważ inwestycja z perspektywy Polskiej Spółki Gazownictwa była nieopłacalna ekonomicznie. To za sprawą m.in. wysokości stawek opłat z tytułu zajęcia pasa drogowego na czas budowy oraz umieszczenia w pasie drogowym sieci gazowej, które musiałaby zapłacić Polska Spółka Gazownictwa na rzecz Gminy oraz Powiatu Pułtuskiego. 

,,Są to stawki ustanawiane przez poszczególne Jednostki Samorządu Terytorialnego. Przy tej konkretnej inwestycji, biorąc pod uwagę koszt wynikający z wysokości tych stawek inwestycja byłaby nieopłacalna, a PSG jako spółka prawa handlowego takich inwestycji nie może realizować. Z tego powodu mieszkańcy otrzymali odmowę.”

- mówiła na spotkaniu Dyrektor Oddziału Warszawskiego PSG Emilia Banaszczyk

,,Mieszkańcy zwrócili się do Pan Ministra Henryka Kowalczyka, aby spróbował dowiedzieć się, czy jest jakaś szansa na inne rozwiązanie tej sytuacji. Minister Kowalczyk skierował do PSG zapytanie o przyczynę wydania odmów na złożone przez mieszkańców Grabówca wnioski. Ponowna analiza wykazała, że przy ewentualnej zmianie stawek ta inwestycja byłaby opłacalna. Po zapoznaniu się z argumentacją spółki Minister zwrócił się do władz Gminy i Powiatu Pułtuskiego z propozycją uchwalenia nowych stawek, tak, aby inwestycja w Grabówcu mogła zostać zrealizowana. Jednostki Samorządu zgodziły się na zmianę stawek i dzięki temu inwestycja może być zrealizowana.”

- dodaje Dyrektor Emilia Banaszczyk 

,,Bardzo dziękuję władzom Gminy Pułtusk i Powiatu Pułtuskiego za przychylność tej sprawie i podjęcie decyzji, które ułatwią Polskiej Spółce Gazownictwa realizację planu, a finalnie zapewnią mieszkańcom Grabówca dostęp do gazu.  Zawsze wierzyłem, że tylko wspólnymi siłami, słuchając siebie nawzajem i starając się zrozumieć swoje potrzeby, jesteśmy w stanie tworzyć dobre rzeczy, dbać o rozwój i budować lepszą jakość życia dla nas i ludzi wokół. Cieszę się, że nasze starania przyniosły efekt i już niedługo mieszkańcy niedużego Grabówca będą mogli korzystać z inwestycji gazowej, która ułatwi im życie."

- pisze na Facebooku Henryk Kowalczyk

Na spotkaniu były także obecne: Beata Jóźwiak - Wicestarosta Powiatu Pułtuskiego oraz 

Henryka Pielachowska Sołtys Grabówca. 

Podczas spotkania pracownicy PSG krok po kroku opisali dalsze działania spółki w zakresie budowy inwestycji oraz omówili, jakie kolejne działania czekają mieszkańców, jakie dokumenty muszą uzyskać, jakie instalacje wykonać. Omawiany był także program ,,Czyste Powietrze" z którego można otrzymać dofinansowanie na wymianie pieca. Mieszkańcy zadawali także pytania. 

Na zakończenie wazna informacja dla mieszkańców Grabówca, którzy chcą mieć gaz a nie złożyli dotychczas wniosku: Pracownicy PSG serdecznie zachęcają osoby, które planują przyłączyć się sieci w przyszłości ale nie złożyły jeszcze wniosku do składania wniosków o przyłącze.

Fotorelacja:

autor: J K

Tagi: #gaz #Grabówiec #PSG #Pułtusk

REKLAMA

Zobacz także

Komentarze

Dodaj komentarz jako pierwszy