REKLAMA

Data publikacji: 30 sty 2022

To już 19 dziecko w oknie życia na Hożej

To już 19 dziecko w oknie życia na Hożej

Jak podaje na swoim oficjalnym portalu Archidiecezja Warszawska: W sobotę o godz. 3:25 w Oknie Życia przy ul. Hożej w Warszawie siostry franciszkanki Rodziny Maryi znalazły noworodka.

To już dziewiętnaste dziecko pozostawione w Oknie Życia, przy tym klasztorze sióstr franciszkanek Rodziny Maryi w Warszawie. – Siostry natychmiast – zgodnie z procedurami – wezwały karetkę pogotowia i policję. Dziecko zostało przewiezione do Szpitala św. Rodziny w Warszawie  – poinformowała s. Anna Uberman.

Franciszkanki Rodziny Maryi spontanicznie nadały chłopcu imię wczorajszego patrona – św. Tomasza z Akwinu. Mały Tomaszek to już 19 dziecko pozostawione w “Oknie Życia” na ul. Hożej 53. – W zeszłym roku nie było, ale w 2020 w Oknie Życia pozostawiono dwoje dzieci: 7 maja Stefanka i 24 sierpnia Zuzię – przypomniała siostra Anna.

Siostry raz w miesiącu w swojej kaplicy zakonnej szczególnie modlą się za znalezione przez nie dzieci w Oknie Życia, ich rodziców biologicznych i adopcyjnych.

Okno Życia istnieje w Warszawie od ponad 13 lat. Poświęcił je 6 grudnia 2008 roku abp Kazimierz Nycz. Było to wówczas drugie w kraju takie miejsce. Mieści się przy ul. Hożej 53, przy klasztorze sióstr franciszkanek Rodziny Maryi i to siostry z tego zgromadzenia pełnią nieustanny dyżur w tym miejscu.

Okno Życia to miejsce, w którym matki, które nie chcą opiekować się nowo narodzonym dzieckiem, mogą je anonimowo pozostawić. Pierwsze Okno Życia w Polsce otwarto w 2006 r. u sióstr nazaretanek w Krakowie. Okno otwiera się na zewnątrz. Po jego otwarciu włącza się alarm, który powiadamia opiekunów placówki, że ktoś pozostawił dziecko. Okna Życia mają zapewnić, że noworodki nie zostaną pozostawione na śmietniku albo w innym miejscu, w którym grozi im śmierć.

To bardzo wartościowa inicjatywa, dzięki siostrom Franciszkankom, w tak skrajnych przypadkach dzieci są bezpieczne i mają zapewnioną opieką. Być może niektórym z nich to okno uratowało życie.

Źródło i fot.: https://archwwa.pl/

autor: J K

Tagi: #Klasztor Sióstr Franciszkanek Rodziny Maryi w Warszawie #okno życia

REKLAMA

Zobacz także

Komentarze

Dodaj komentarz jako pierwszy