Data publikacji: 26 wrz 2024
Tłumy na premierze Pułtuskiej Grupy Teatralnej "Ostatni Dzwonek" dramatu "Degrengolada" [FOTO]
W środę rozpoczęła się jubileuszowa edycja X Pułtuskich Teatrów Amatorskich – Konkurs „PTA-K” pod patronatem Burmistrza Miasta Pułtusk. Pierwszym spektaklem, który zobaczyliśmy w ramach tygodnia premier był dramat Pavla Kohouta "Degrengolaga" w reż. Lecha Chybowskiego i Pawła Grzywacza. Aktorów pułtuskiej grupy teatralnej "Ostatni Dzwonek" publiczność nagrodziła owacjami na stojąco.
Na scenie zobaczyliśmy aktorski kunszt aktorów: Artura Bednarka, Pawła Grzywacza, Dawida Wielgo, Michała Żuka, Lecha Chybowskiego oraz Sylwi Grzesiak.
Degrengolada to dramat poświęcony Vaclavowi Havlowi pierwowzorowi postaci Ferdynanda Wańka, opisujący przesłuchanie najbardziej znanego czeskiego dysydenta w siedzibie służby bezpieczeństwa. Po podpisaniu akcesu do ,,Karty 77", ugrupowania opozycyjnego, walczącego w obronie praw człowieka i demokracji, pisarz Ferdynand Waniek zostaje zatrzymany. Funkcjonariusze służby bezpieczeństwa wyważają drzwi jego mieszkania i zabierają go na przesłuchanie. Jeden z przesłuchujących podając się za miłośnika literatury, próbuje wyciągnąć od Wańka nazwiska kolegów pisarzy, pyta o Havla i Kohouta. Przesłuchujący sugerują, iż Waniek sprowokował swoje aresztowanie, żeby występując w roli męczennika, zrobić sobie reklamę na Zachodzie. Żądają nazwisk sygnatariuszy „Karty 77". Jednak Waniek nie daje się zastraszyć wie, że lata pięćdziesiąte minęły oraz zna swoje prawa." (cyt. za informacje organizatora MCKiS w Pułtusku, broszura do spektaklu)
Grupa teatralna „,Ostatni dzwonek" działa przy MCKIS w Pułtusku od 2020 roku. Powstała z inicjatywy kilku, dosłownie kilku (bo było ich trzech) zapaleńców, którzy uważali, że szczęśliwie została im dana możliwość realizacji swoich teatralno- amatorskich pasji. Grupa występowała trzykrotnie w poprzednich edycjach projektu ,,Tradycje teatralne Pułtuska". W tegorocznym konkursie zaprezentuje jednoaktówkę Pavela Kohouta Degrengolada.
Sztuka swoją prapremierę miała w grudniu 2021 roku, w ramach projektu Izabeli Sosonowicz-Ptak, ,Teatr domowy - aktorski bojkot stanu wojennego" w cyklu wydarzeń związanych z realizacją „,40. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego w Polsce." Przedsięwzięcie zostało dofinansowane przez Samorząd Województwa Mazowieckiego. Ze względu na trwającą w tym czasie pandemię, przedstawienie obejrzała mała liczba publiczności. (cyt. za informacje organizatora MCKiS w Pułtusku, broszura do spektaklu)
Tagi: #Kultura #teatr #premiera
Zobacz także
Komentarze
Dodaj komentarz jako pierwszy