REKLAMA

Data publikacji: 2 mar 2023

Student UMK udostępni za darmo projekt wózka sterowanego wzrokiem

Student UMK udostępni za darmo projekt wózka sterowanego wzrokiem

Wózek sterowany wzrokiem zapewnia mobilność osobom, które nie są w stanie obsługiwać joysticka rękami i w ten sposób kierować pojazdem. Obecnie za taki wózek trzeba zapłacić w sklepach nawet 60 tys. zł. Krzysztof Lingo, student UMK, zaprojektował dwadzieścia razy tańszy model.

Wynalazca to student Wydziału Matematyki i Informatyki UMK w Toruniu. Swój projekt zamierza udostępnić w Internecie, żeby każdy mógł wykonać pojazd we własnym zakresie. Udostępnione zostaną: instrukcja montażowa, lista części, pliki z modelami do wydruku 3D oraz rysunki techniczne. Elementy niezbędne do budowy będzie można wykonać samodzielnie, zlecić ich wykonanie firmom lub kupić w sklepie. Budowa komponentów jest maksymalnie uproszczona:

Uprościliśmy całą produkcję, tak aby komponenty wymagające od odtwarzającego więcej niż przykręcenia śruby czy wywiercenia otworu, były możliwe do zlecenia do wykonania firmom zewnętrznym. Specjaliści odpowiednio przygotują elementy, dzięki czemu osoba składająca będzie musiała jedynie odpowiednio złożyć dwie blaszki, przykręcić silnik, koła i akumulatory. Tym prostym sposobem wózek zostanie przekonwertowany na elektryczny.

Krzysztof Lingo

Do uruchomienia pojazdu niezbędny jest również montaż układu sterowania złożonego z: płytki PCB, czyli układu elektronicznego z zamontowanymi i odpowiednio połączonymi komponentami oraz mikrokomputera.

Skonstruowanie wózka ma kosztować ok. 3,3 tys. zł.

Więcej informacji na temat projektu: www.portal.umk.pl.

https://www.youtube.com/watch?v=0rBYufPZjyE

źródło i fot. www.pomorska.pl

Tagi: #UMK #Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu #wózek

REKLAMA

Zobacz także

Komentarze

Dodaj komentarz jako pierwszy