REKLAMA

Data publikacji: 21 lut 2023

Sprawdź czy popełniasz te błędy. Dziś Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego

Sprawdź czy popełniasz te błędy. Dziś Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego

Z okazji Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego prezentujemy dane na temat polszczyzny w internecie nadesłane przez Nadwyraz.com.

100 najczęstszych błędów w internecie w 2022 r. Raport o kondycji polskiej ortografii w internecie

Nadwyraz.com, marka promująca poprawną polszczyznę i literaturę polską, prezentuje Raport 100 najczęstszych błędów językowych w internecie w 2022 r. Raport powstał z okazji zbliżającego się 21 lutego Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego. Został on ustanowiony przez UNESCO w 1999 roku i ma na celu podkreślić bogactwo różnorodności językowej świata.

To już piąta edycja raportu, który ma za zadanie przedstawić kondycję polskiej ortografii w internecie. Powstał we współpracy z portalem Polszczyzna.pl i partnerem technologicznym, narzędziem do monitoringu Internetu, SentiOne.

Jak w poszczególnych latach zmieniała się liczba przeanalizowanych błędów? W pierwszym badaniu za rok 2018 wynosiła ona niespełna 4 mln, zaś w 2019 roku urosła do prawie 4,4 mln. W roku 2020 padł niechlubny rekord - zanotowano aż 5,2 mln jednostek. W roku 2021 zauważono niewielką tendencję spadkową - liczba błędów wynosiła 5,1 mln. Rok 2022 przyniósł spore zmiany na lepsze. Internauci popełnili niespełna 3,8 mln błędów. Liczba ta jest najniższa w historii tego raportu. Pełny raport jest dostępny pod tym adresem: LINK. Poniżej prezentujemy wersję skróconą na potrzeby informacji prasowej.

Najczęstsze błędy w internecie

 • Jakie pojawiły się w pierwszej piętnastce? napewno, dzień dzisiejszy, na prawdę, wogóle/wogule, narazie, na codzień/nacodzień, po za tym/pozatym, niewiem, conajmniej, wziąść, na przeciwko/na przeciwo, złodzieji, z przed/zprzed, dlatego bo, jusz.
 • Od początku badania, czyli od 2018 roku, najczęściej powtarzanym błędem w polskim internecie jest napewno (niemal 15% wszystkich zebranych błędów).
 • Pięć pierwszych pozycji w raporcie z 2022 roku powtarza się dokładnie w takiej samej kolejności jak w roku 2021. Powielają się też inne błędy: na codzień/nacodzień, po za tym/pozatym, niewiem, conajmniej, wziąść, na przeciwko/na przeciw, z przed/zprzed, jusz.
 • Z pierwszej piętnastki wypadły pozycje takie jak: muj, ktury. Zastąpiły je: złodzieji oraz dlatego bo.
 • Większość błędów, które znalazły się w niechlubnej czołówce, dotyczy pisowni łącznej i rozłącznej.
 • Największe źródła błędów w polskim internecie stanowią: Facebook (52,2% zgromadzonego materiału), Twitter (20,3%) oraz portale (15,5%). Na kolejnych miejscach wymienić można: fora dyskusyjne (4%), Wykop (2,4%), YouTube (1,9%), recenzje (1,5%), blogi (0,9%), TikTok (0,7%) oraz Instagram (0,6%). Jak widać, źródła te mają charakter marginalny, choć jeszcze w 2021 roku z serwisu YouTube pochodziło aż 14% zgromadzonych błędów.
 • Zauważyć można jednak inną niepokojącą tendencję. Liczba błędów popełnianych na Facebooku gwałtownie rośnie (rok wcześniej była o ponad 10 punktów procentowych niższa!). Tendencja wzrostowa dotyczy też Twittera (ponad 3 punkty procentowe błędów więcej w porównaniu z rokiem ubiegłym). Z kolei na portalach internetowych sytuacja się nieznacznie poprawiła (nieco ponad 2 punkty procentowe mniej błędów).

Podsumowanie

 • Raport poświęcony najczęściej popełnianym błędom za rok 2022 pokazał, że działania mające na celu monitorowanie niepoprawnych form językowych, konsekwentne propagowanie poprawnych oraz prowadzenie wielu równoległych działań przynoszą pożądane efekty! W 2022 niepoprawnych form było o ponad 1,3 mln mniej niż w roku 2021!
 • Zauważyć jednak należy nieustające problemy z ortografią. Tego typu błędy od lat stanowią szczyt zestawienia (w roku 2022 aż 80% zebranego materiału badawczego). Warto dodać, że problem dotyczy wciąż tych samych wyrazów i reguł ortograficznych.
 • Istnieje potrzeba kładzenia nacisku na nauczanie ortografii w szkołach podstawowych, a także wyrobienie nawyku korzystania ze słowników ortograficznych, również u osób dorosłych.
 • Ponad połowa błędów pojawiających się w polskojęzycznym internecie w 2022 roku pochodzi z portalu społecznościowego Facebook. Jest to wskazówka, że warto udostępniać tam posty o charakterze edukacyjnym. Wbrew pozorom takie działania w wirtualnym miejscu, które generuje miliony błędów, stanowić mogą przeciwwagę i okazać się bardzo skuteczne.
 • Raport za 2022 rok dał nadzieję na powolne upowszechnianie się kultury języka wśród polskich internautów. Błędów w internecie ubywa, znamy ich główne źródło i wiemy już, gdzie i w jaki sposób należy podjąć skuteczne działania, aby zwalczać rażące błędy językowe.

Gabriela Lisowska

www.nadwyraz.com

Tagi: #błędy #Dzień Języka Ojczystego #polszczyzna #raport

REKLAMA

Zobacz także

Komentarze

Dodaj komentarz jako pierwszy