Data publikacji: 12 kwi 2025
Spotkania ze sztuką wielkanocną Kurpi - Święto kultury kurpiowskiej w sercu Pułtuska [FOTO]
![Spotkania ze sztuką wielkanocną Kurpi - Święto kultury kurpiowskiej w sercu Pułtuska [FOTO]](/site/assets/files/47059/dsc08087-2.jpg)
W sobotę, 12 kwietnia 2025 roku, Rynek w Pułtusku – uznawany za najdłuższy brukowany rynek w Europie – zamienił się w barwną przestrzeń pełną muzyki, zapachów i ludowej twórczości. Wszystko za sprawą wydarzenia pod nazwą „Spotkania ze sztuką wielkanocną Kurpi”, zorganizowanego przez Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi.
Inicjatorem wydarzenia był Janusz Pawlak z Narodowego Instytutu Kultury i Dziedzictwa Wsi, przy współorganizacji Urzędu Miejskiego w Pułtusku, reprezentowanego przez burmistrz Beatę Jóźwiak, zastępcę burmistrza Mateusza Miłoszewskiego oraz zespół Wydziału Promocji Urzędu Miejskiego, na czele z Pauliną Dąbkowską. Współorganizatorami wydarzenia były także: Muzeum Regionalne w Pułtusku, które reprezentował dyrektor Andrzej Popowicz oraz Stowarzyszenie ,,Puszcza Biała - Nasza Mała Ojczyzna'' na czele z Haliną Witkowską oraz Sylwią Słojkowską-Affelską – która na jakiś czas wcieliła się w rolę naszej reporterki.
Od godziny 10:00 do 15:00 centrum miasta tętniło życiem, a pogoda dopisała, dzięki czemu frekwencja była znakomita.
Na scenie pojawiły się zespoły ludowe wykonujące pieśni wielkopostne i tradycyjną muzykę kurpiowską. Występowały jedne z najpopularniejszych postaci w historii kurpiów, m.in. Apolonia Nowak czy Witold Kuczyński. Występy porwały publiczność i wprowadziły wyjątkowy, świąteczny nastrój.
Wzdłuż rynku oraz w Centrum Dziedzictwa Kulturowego rozstawione były liczne stoiska twórców ludowych, którzy prezentowali własnoręcznie wykonane ozdoby wielkanocne – pisanki, palmy, wycinanki i rękodzieło oparte na kurpiowskiej tradycji.
Nie zabrakło również stoisk z regionalnym jadłem, które przygotowały Koła Gospodyń Wiejskich. Odwiedzający mogli spróbować domowych ciast, pieczywa, mięsnych specjałów i innych potraw wielkanocnych, które pachniały i smakowały tak, jak tylko potrafi kuchnia kurpiowska.
Ciekawym punktem programu był konkurs dla KGW na „rejbak kurpiowski” – tradycyjne danie z ziemniaków, którego smak doceniło zarówno jury, jak i uczestnicy wydarzenia.
Atmosfera była niezwykle serdeczna i rodzinna – dzięki zaangażowaniu organizatorów, współorganizatorów, wystawców, artystów i gości, „Spotkania ze sztuką wielkanocną Kurpi” stały się nie tylko promocją dziedzictwa regionu, ale także okazją do wspólnego świętowania i integracji lokalnej społeczności.
Tagi: #Pułtusk #Kurpie
Bądź na bieżąco, obserwuj nas na

Zobacz także
Komentarze
Dodaj komentarz jako pierwszy