REKLAMA

Data publikacji: 10 mar 2019

Rynek przed liftingiem. Czy doczekamy się parkometrów?

Rynek przed liftingiem. Czy doczekamy się parkometrów?

Najdłuższy brukowany rynek europy niebawem zyska na atrakcyjności

Gmina Pułtusk rusza z remontem na terenie rynku w Pułtusku. Najdłuższy brukowany rynek europy niebawem zyska nową nawierzchnię a być może pojawią się również pierwsze parkometry w mieście. Zmieni się organizacja ruchu. Znikną ubytki i zapadliska w nawierzchni. Długo wyczekiwana przez mieszkańców przebudowa rynku potrwa do października. Inwestycja ma kosztować 1 478.344,00 zł.

Przebudowa nawierzchni drugiej strony rynku w Pułtusku planowana była już w roku ubiegłym. Przed rozpoczęciem inwestycji przeprowadzono monitoring i czyszczenie kanalizacji deszczowej. Stan techniczny kanalizacji deszczowej nie pozwalał na dalszą jej eksploatację. Skutkiem są widoczne do dziś  liczne zapadliska kostki kamiennej, która jest nawierzchnią zabytkowego rynku. W związku z tym, przy planowanym remoncie ul. Rynek, zaistniała konieczność wykonania dodatkowo projektu przebudowy kanalizacji deszczowej. Jednocześnie wraz z przebudowywaną drogą, Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej w Pułtusku wykona nowe przyłącze ciepłownicze do pułtuskiego zamku.

Prace drogowe w rynku mogą powodować czasowe utrudnienia w funkcjonowaniu firm, sklepów i handlu znajdujących się w tej okolicy. Wykonawca zapowiada możliwość skrócenia czasu realizacji całej inwestycji.

Z informacji Urzędu Miejskiego w Pułtusku dowiadujemy się, że 7 marca odbyło się przekazanie placu budowy inwestycji pn. „Wyrównanie powierzchni jezdnej Rynku poprzez przebudowę ul. Rynek w Pułtusku – etap II wraz z wykonaniem przebudowy kanalizacji deszczowej”. Ustalono główne punkty realizacji inwestycji i kolejność wykonywanych prac. Roboty będą prowadzone od ul. Benedyktyńskiej w kierunku ul. Słowackiego i Domu Polonii. Taki porządek prac został ustalony z uwagi na konieczność przebudowy przyłącza ciepłowniczego, które możliwe jest do wykonania po okresie grzewczym.

W ramach przetargu Wykonawca zobligowany był do wycięcia 2 szt. drzew rosnących na pograniczu ul. Rynek i ul. Słowackiego gatunek-jesion. Drzewa te są w bardzo złym stanie kondycyjnym. Rozrost dolnej części pnia oraz wychodzenie korzeni ponad powierzchnię chodnika wyraźnie wskazuje na obronę drzewa i chęć przetrwania w niekorzystnych warunkach. Korzenie wrastają w chodnik i pas drogowy tworząc realne zagrożenie dla ruchu drogowego i pieszych. Niestety te argumenty nie przekonują Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, który wydał sprzeciw wobec wniosku Gminy Pułtusk o wycinkę drzew.

W ramach przebudowy ul. Rynek zostanie wykonany szereg prac. Przebudują kanalizację deszczową, zostanie zlikwidowana magistrala ciepłownicza, wykonana podbudowa. Rynek zyska nawierzchnię z nowej kostki kamiennej, nowe krawężniki. Wyremontowane zostaną chodniki.

Po zakończeniu inwestycji, rozważana jest możliwość wprowadzania nowej organizacji ruchu – okrężnego jednostronnego oraz wprowadzanie parkometrów.

Inwestycja w 80% dofinansowana jest z Regionalnego Programu Operacyjnego w ramach zadania ,,Wzrost regionalnego potencjału turystycznego w Pułtusku poprzez ochronę obiektów zabytkowych’’. Wykonawcą prac jest firma z Gołymina, Brukarstwo Paweł Goc.

Opr. na podst. informacji prasowej www.pultusk.pl

Tagi: #fakty #gmina pułtusk #informacje #inwestycje #najdłuższy rynek europy #Pułtusk #samorząd #turystyka #wiadomości samorządowe

REKLAMA

Zobacz także

Komentarze

Dodaj komentarz jako pierwszy