REKLAMA

Data publikacji: 15 maj 2024

Ogłoszono ortograficzną rewolucję!

Ogłoszono ortograficzną rewolucję!

Przedstawiciele Rady Języka Polskiego ogłosili dziś, że na posiedzeniach, które odbywały się w kilku ostatnich latach uchwalono zmiany w zasadach ortografii. Mają one wejść w życie od stycznia 2026 roku. Specjaliści stwierdzili, że to największa reforma ortografii w czasach powojennych. 

Pułtuszczanin czy pułtuszczanin? Od teraz pomyłek będzie zdecydowanie mniej. Nazwy mieszkańców miast i ich dzielnic, osiedli i wsi będziemy zapisywać wielką literą, a nie jak dotychczas - małą. 

Mickiewiczowski czy mickiewiczowski? Dziś pisownia zależy od kontekstu (jeśli przymiotnik odpowiada na pytanie "czyj?", zapisujemy wileką literą, jeśli na pytanie "jaki?" - małą. Od 2026 roku tego rodzaju przymiotniki będziemy zapisywać małą. 

Niedobry, ale nie lepszy i nie najlepszy - tak będzie do grudnia 2025 r. Potem cząstkę "nie" z przymiotnikami w stopniu wyższym i najwyższym również będziemy zapisywać łącznie. 

 

Oczywiście to zaledwie trzy z kilkunastu zmian wprowadzonych w dokumencie RJP. Przedstawiciele Instytutu Języka Polskiego UW stwierdzili, że "to chyba największa reforma ortografii w czasach powojennych. Trzeba się będzie uczyć wielu rzeczy od nowa".

 

Cały dokument dostępny jest na stronie: Rada Języka Polskiego (pan.pl)

autor: A D

REKLAMA

Zobacz także

Komentarze

Dodaj komentarz jako pierwszy