REKLAMA

Data publikacji: 17 mar 2022

Retro Maków. Młodzi promują szkolnictwo zawodowe

Retro Maków. Młodzi promują szkolnictwo zawodowe

Grupa uczniów z Zespołu Szkół im. Żołnierzy Armii Krajowej w Makowie Mazowieckim wzięła udział w Olimpiadzie "Zwolnieni z Teorii". W ramach olimpiady powstają ciekawe projekty społeczne. Młodzież z Makowa postanowiła promować szkolnictwo zawodowe, łącząc styl retro z nowoczesnością. O szczegółach projektu opowiedziała uczestniczka Klaudia Łączyńska.

Dlaczego postanowiliście wziąć udział w Olimpiadzie „Zwolnieni z Teorii”?

Nasz udział w Olimpiadzie "Zwolnieni z Teorii" to w głównej mierze zasługa p. Marty Głażewskiej, która od 3 lat współpracuje z fundacją i należy do grupy Nauczyciele ZzT. Na tyle inspirująco i motywująco na nas zadziałała, że zdecydowaliśmy się na stworzenie projektu społecznego. W związku z tym, że to nasz pierwszy tego typu projekt, chcieliśmy, żeby temat nie był nam kompletnie obcy. Jesteśmy uczniami Zespołu Szkół im. Żołnierzy Armii Krajowej w Makowie Mazowieckim. Kształcimy się w zawodzie technik architektury krajobrazu. W roku 2022 szkoła obchodzi jubileusz 60-lecia. Połączyliśmy to wszystko w całość i stąd Retro Maków - projekt promujący szkolnictwo zawodowe. 

Ale czy promowanie dawnych zawodów ma sens we współczesnym świecie? Teraz każdy chciałby raczej zostać influencerem, youtuberem albo programistą.

Promocja takich zawodów jak krawiec, kucharz czy piekarz nie jest dla nas czymś odległym. W tych zawodach lub podobnych kształcili się często nasi rodzice, dziadkowie, dalsi krewni. Dzięki temu takie miasteczko jak Maków Mazowiecki i okoliczne miejscowości funkcjonowały bardzo dobrze, często były samowystarczalne. Promocja niknących zawodów nie okazała się wcale trudna. Sięgnęliśmy do czasów PRL, połączyliśmy to z naszym wyobrażeniem o przeszłości - o przeszłości w stylu retro i udało się. Pomysł okazał się trafiony. Nie chodziło o wierne odtworzenie dawnej rzeczywistości. Zakrawałoby to pewnie o jakąś śmieszność, fałsz. Pokazaliśmy to na swój sposób. 

W jaki sposób staracie się promować szkolnictwo zawodowe? Jak realizujecie projekt?

Pokazanie zawodów w ich w dzisiejszej odsłonie w połączeniu z mediami społecznościowymi daje tchnienie świeżości. Może być czymś wyjątkowym. A wyjątkowość i oryginalność jest dziś w modzie.  Projekt jest realizowany głównie w mediach społecznościowych (Facebook, Instagram, TikTok). Jest to spowodowane warunkami, w których działaliśmy. Obostrzenia związane z pandemią, które ograniczały naszą mobilność, zmusiły nas do przekierowania toru projektu na ten typ przekazu. Z pewnością dzięki temu dotarliśmy do bardzo dużej liczby osób w młodym wieku. Formy realizacji projektu to prezentacje multimedialne, filmiki, posty zawierające archiwalne i współczesne materiały odnoszące się do konkretnych zawodów. 

Z tego co wiem, współpracujecie z wieloma firmami i instytucjami. Na czym polega ta współpraca?

Współpraca z innymi podmiotami dzieli się na dwie sekcje. Pierwsza dotyczy współpracy z BNP PARIBAS oraz MOYA. To podłoże mentoringowe, gdzie podczas szkoleń, spotkań i indywidualnych kontaktów uczymy się jak prowadzić projekt pod kątem biznesowo-marketingowym. Pozostali partnerzy to partnerzy honorowi, sponsorzy, osoby, które w nas uwierzyły i są obok przez cały czas trwania projektu. 

Podobno powstał nawet kalendarz w stylu retro.

Tak, efektem materialnym projektu jest RETRO KALENDARZ 2022, gdzie przedstawiamy dwanaście zawodów w konwencji pin-up. Część kalendarzy dotarła do naszych partnerów. Dochód ze sprzedaży pozostałych kalendarzy postanowiliśmy przeznaczyć na rzecz Alicji Skierkowskiej, 12-letniej dziewczynki z Makowa Mazowieckiego. Ala ma wrodzoną wadę serca. W tej chwili niezbędne jest jej zagraniczne leczenie (Link do zbiórki https://www.siepomaga.pl/alicja-skierkowska).

Gratuluję ciekawego pomysłu i bardzo dziękuję za rozmowę.

Dziękuję.

Link do Instagrama i Facebooka projektu Retro Maków:

https://www.instagram.com/retro_makow/ https://www.facebook.com/retromakow

Rozmawiała: Aleksandra Dąbrowska

REKLAMA

REKLAMA

Zobacz także

Komentarze

Dodaj komentarz jako pierwszy

Udostepnij

Retro Maków. Młodzi promują szkolnictwo zawodowe

Retro Maków. Młodzi promują szkolnictwo zawodowe