REKLAMA

Data publikacji: 9 lis 2022

PUNKT DYSTRYBUCJI TAŃSZEGO WĘGLA W GMINIE. JAKIE ZASADY I LIMITY?

PUNKT DYSTRYBUCJI TAŃSZEGO WĘGLA W GMINIE. JAKIE ZASADY I LIMITY?

Gminy powiatu pułtuskiego przystąpiły do programu dystrybucji węgla na zasadach określonych w tzw. ustawie węglowej i rozpoczęły przyjmowanie wniosków. W Gminie Pułtusk został już utworzony punkt sprzedaży i dystrybucji węgla po preferencyjnych cenach. Gmina w komunikacie zaznacza jednak, że jest jedynie pośrednikiem w dystrybucji węgla i nie ponosi odpowiedzialności za deklarowaną jakość dostarczanego węgla. Gmina Obryte z kolei informuje, że na dzień dzisiejszy nie wiadomo, jakiego pochodzenia będzie węgiel, którym będą dysponować dla mieszkańców.

Do 8 listopada gminy w Polsce miały czas do przystąpienia do programu dystrybucji węgla na zasadach określonych w tzw. ustawie węglowej. 90% gmin zadeklarowało przystąpienie do tego programu - o czym informuje wiceminister aktywów państwowych Karol Rabenda w wywiadzie dla Polskiego Radia RDC.

Samorządy, które przystąpiły do programu rozpoczynają przyjmowanie wniosków od mieszkańców i wydawanie zaświadczeń niezbędnych do zakupu węgla na preferencyjnych zasadach. Aby kupić tańszy węgiel od samorządu, trzeba złożyć wniosek i dzisiaj gminy rozpoczęły ich przyjmowanie. Druki wniosków dostępne są na stronach urzędów. Węgiel w gminach będzie można kupić w maksymalnej cenie 2000 zł, ale są też takie, w których węgiel będzie tańszy. Przykładowo w Nysie tonę węgla będzie można kupić za 1890 zł, w Stalowej Woli za 1850 zł.

Węgiel po preferencyjnej cenie będą mogły kupować osoby uprawnione do dodatku węglowego. W gminie Pułtusk pojedyncze gospodarstwo domowe będzie mogło kupić węgiel po preferencyjnej cenie 2000 zł brutto za tonę – do 31 grudnia br. 1,5 tony węgla i po 1 stycznia 2023 r. kolejne 1,5 tony.  Gmina Pułtusk będzie prowadziła sprzedaż węgla określonego sortymentu –  tj. orzech i groszek. Punkt dystrybucji węgla dla mieszkańców tej gminy będzie obsługiwany przez Pułtuskie Przedsiębiorstwo Usług Komunalnych sp. z o.o., i będzie działał w siedzibie spółki przy ul. Staszica 35, w godz. 9.00-14.00. 

CO ZROBIĆ ABY KUPIĆ WĘGIEL W PUŁTUSKU?

Osoby zainteresowane preferencyjnym zakupem węgla będą musiały wypełnić wniosek i złożyć go – na piśmie w Punkcie bądź za pomocą środków komunikacji elektronicznej ( pocztą elektroniczną – e-mail: ppuk@pultusk.pl, ePUAP Urzędu Miejskiego w Pułtusku – adres skrytki: /0wr90d3axt/skrytka ). Wnioski można pobierać już od 9 listopada.
W przypadku złożenia wniosku o zakup za pomocą środków komunikacji elektronicznej wniosek opatruje się kwalifikowanym podpisem elektronicznym, podpisem zaufanym albo podpisem osobistym.

Formularz wniosku można pobrać w wersji papierowej w Punkcie, Urzędzie Miejskim w Pułtusku (Biuro Podawcze), a w wersji elektronicznej ze strony www.pultusk.pl 

NA CZYM POLEGA SPRZEDAŻ WĘGLA PRZEZ GMINY?

3 listopada weszła w życie tzw. ustawa węglowa, zakładająca sprzedaż węgla gospodarstwom domowym przez samorządy po preferencyjnej cenie. Na czym ma ona polegać?

  • gminy/spółki gminne kupią węgiel znacznie poniżej ceny rynkowej u importerów (m.in. PGE Paliwa, Węglokoks) –  do 1500 zł brutto/tona,
  • importerzy będą mogli wystąpić z wnioskiem o rekompensatę w związku ze sprzedażą węgla gminie poniżej kosztów,
  • samorządy sprzedadzą węgiel swoim mieszkańców w maksymalnej cenie 2000 zł za tonę,
  • różnica w postaci 500 zł za tonę to środki na pokrycie kosztów dystrybucji węgla przez gminy, m.in. kosztów transportu.

Rząd deklaruje, że do gospodarstw domowych trafi w ten sposób 4,5 mln ton węgla. Na dopłaty do węgla sprzedawanego przez samorządy rząd planuje przeznaczyć z budżetu 3 mld zł. Aktualnie ceny węgla w składach prywatnych często przekraczają 3500 zł.

Opr. na podstawie informacji ze strony www.pultusk.pl oraz www.businessinsider.com.pl / www.prawo.pl

Tagi: #gminy sprzedają węgiel #jak kupić węgiel po preferencyjnych cenach #punkt dystrybucji węgla #sprzedaż węgla #tani węgiel #ustawa węglowa

REKLAMA

Zobacz także

Komentarze

Dodaj komentarz jako pierwszy