Data publikacji: 22 lut 2025
Pułtusk w dziejach...

Kontynuując nasz cykl "Pułtusk w dziejach: Co wydarzyło się tego dnia", dziś zapraszam do przypomnienia wydarzeń, które miały miejsce 22 lutego.
Z przywileju wydanego w 1615 roku przez biskupa Marcina Szyszkowskiego wynika, że tego dnia odbywały się w Pułtusku wybory na burmistrza. Co nie znaczy, iż Pułtuszczanie udawali się do urn wyborczych. Jednak i wówczas ogół mieszkańców posiadający prawa miejskie odgrywał dużą rolę w wyborze burmistrza.
Przywilej biskupa Szyszkowskiego, wydany dwa lata po wielkim pożarze Pułtuska, stanowił swego rodzaju pewien etap w procesie odbudowy Pułtuska po pożodze. Niemniej stał się na ponad 100 lat podstawowym aktem prawnym, normującym stosunki w mieście. Dopiero reformy z 1729 roku wprowadziły istotne zmiany ustrojowe.
Na urzędzie burmistrza mógł zasiąść jeden z dwóch kandydatów przedstawionych przez ławników (w skład ławy wchodzili przedstawienie ogółu) spośród grona dotychczasowych rajców. Ostateczna decyzja leżała po stronie biskupa płockiego lub reprezentującego go starosty pułtuskiego. Pułtusk w odróżnieniu od innych miast należących do biskupów płockich posiadał szczególny status. Twórcą jego był przywołany w poprzednim artykule biskup Paweł Giżycki – wielki budowniczy. Idea Giżyckiego wyrażała się w układzie urbanistycznym pułtuskiej wyspy, który stanowił symbol pewnej autonomii pozostawionej mieszkańcom przez właściciela miasta. Stąd ratusz, siedziba władz miejskich została wzniesiona poza obrębem zabudowy zamkowego wzgórza.
autor: P B
Bądź na bieżąco, obserwuj nas na

Zobacz także
![XVII Pułtuska Gala Sportu. Laureaci [FOTO]](/site/assets/files/45971/bieg_tropem_wilczym-883.jpg)
14 mar 2025
XVII Pułtuska Gala Sportu. Laureaci [FOTO]
Komentarze
Dodaj komentarz jako pierwszy