REKLAMA

Data publikacji: 14 lis 2022

PRZEŁOMOWY KROK W ROLNICTWIE! W Golądkowie otwarto pracownię sztucznej inteligencji. Technologię dostarczyła firma Intel Polska

PRZEŁOMOWY KROK W ROLNICTWIE! W Golądkowie otwarto pracownię sztucznej inteligencji. Technologię dostarczyła firma Intel Polska

To przełomowy krok w wykorzystaniu sztucznej inteligencji w rolnictwie! Dzisiaj (14.11.22 r.) w Zespole Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. Jadwigi Dziubińskiej w Golądkowie została oficjalnie oddana do użytku szkolnej społeczności innowacyjna pracownia sztucznej inteligencji.

Dzisiejsze otwarcie pracowni INTEL w szkole rolniczej to kontynuacja myśli patronki tej szkoły - Jadwigi Dziubińskiej. Rolnictwo jest dziedziną nowoczesną, a dziś szczególnie potrzebuje cyfryzacji.

Dzisiejsze rolnictwo wykorzystuje nowe technologie. Możliwości są wielkie. Żeby jednak z nich korzystać, potrzebne są wiedza i cyfryzacja - czyli pracownie komputerowe w szkołach, takie jak ta dziś otwarta.

wicepremier Henryk Kowalczyk

Sala wygląda dość niepozornie. Na ławkach stoją laptopy, w ścianie zamontowana jest interaktywna tablica a na biurku nauczyciela widać duży ekran. Wyglądem przypomina to salę informatyczną. Nic bardziej mylnego!

Laptopy firmy DELL to sprzęt z najwyższej półki. Na takich komputerach pracują specjaliści od sztucznej inteligencji w firmach komercyjnych

- informuje pracownik firmy Dell.

Dodatkowo wszystko połączone jest serwerem, wyposażone w odpowiednie oprogramowanie i przystosowane do tworzenia programów, które za pomocą aplikacji pomogą m.in. wskazywać rolnikom jakich nawozów używać oraz w jaki sposób dbać o plony, uwzględniając warunki pogodowe w danym regionie.

W imieniu uczniów, nauczycieli naszej szkoły składam wyrazy wielkiej wdzięczności za to, że naszą szkołę. spotkało to wyróżnienie. Jest to ogromne bogactwo, nie tylko w wymiarze materialnym, ale też takim, które przełoży się na kolejne roczniki naszych uczniów, doskonale przygotowane do funkcjonowania w świecie cyfryzacji i nowych technologii

Ewa Leszczyńska Dyrektor ZS CKR im. J. Dziubińskiej w Golądkowie

Wyrazem wdzięczności za innowatorską pracownię, która jest milowym krokiem w przyszłość były statuetki wręczone przez wicedyrektor szkoły rolniczej Annę Kwiatkowską, kierownik Elżbietę Tomczak oraz kierownik praktycznej nauki zawodu Elizę Dembe-Stańczak dla inicjatorów przedsięwzięcia: wicepremiera Henryka Kowalczyka oraz Anny Radeckiej Dyrektor Departamentu Oświaty i Polityki Społecznej w MRiRW i fundatorowi pracowni - firmie Intel Polska.

Nasza patronka już 100 lat temu mówiła: "Marzę o tym, aby szkoła budziła zainteresowanie i zamiłowanie do nauki, dała podstawy do poznania przyrody (…). Aby szkoły rolnicze i uniwersytety
wiejskie wskazywały drogę do samokształcenia, budziły ducha obywatelskiego, społecznego, spółdzielczego, podnosiły kulturę i umiejętność pracy (…). budziły myśli twórcze…"

Pracownia do wdrażania sztucznej inteligencji w rolnictwie w dużej mierze przyczyni się do realizacji marzeń naszej patronki

Ewa Leszczyńska Dyrektor ZS CKR im. J. Dziubińskiej w Golądkowie

W uroczystym otwarciu innowacyjnej pracowni uczestniczyli m. in.: Henryk Kowalczyk Wiceprezes Rady Ministrów, Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Anna Gembicka Sekretarz Stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Anna Radecka Dyrektor Departamentu Oświaty i Polityki Społecznej w MRiRW, Tomasz Kulasa - Wicedyrektor Centrum Transformacji Cyfrowej, Bartosz Ciepluch Dyrektor firmy Intel Polska wraz z zespołem, przedstawiciele firmy Dell Polska - Konrad Wierzchowski i Maciej Przewięźlikowski, przedstawiciele Poznańskiego Centrum Seuperkomputerowo-Sieciowe a także delegacja uczniów i nauczycieli ZS CKR z Sokołowa Podlaskiego wraz z Dyrektorem szkoły - Sławomirem Wróblewskim.

W trakcie uroczystości odbyła się prezentacja projektu „Dobór wybranych roślin uprawnych do warunków środowiskowych” z ZSCKR im. Władysława Stanisława Reymonta w Sokołowie Podlaskim. Projekt ten był jedną z pięciu nagrodzonych prac w konkursie zorganizowanym wspólnie przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi i firmę Intel pt.: „Inteligentne Rolnictwo”. Przedmiotem konkursu było opracowanie i wykonanie projektów opartych o algorytmy sztucznej inteligencji. Ponadto w nowo otwartej pracowni odbył się pokazowy warsztat AI dla uczniów i gości.

Idea programu

Program szkoleniowy Intel jest i będzie realizowany w szkołach rolniczych. Technologie cyfrowe stają się w nich bardziej popularne, a zasób wiadomości w tym zakresie coraz większy.

autor: J K

Tagi: #Dell #Golądkowo #innowacje #Intel #Intel Polska #laptopy #nawozy #nowoczesne rolnictwo #Pułtusk #PułtuskNEWS #rolnictwo #Szkoła #Sztuczna inteligencja #wiadomości

REKLAMA

Zobacz także

Komentarze

Dodaj komentarz jako pierwszy