REKLAMA

Data publikacji: 19 maj 2023

PODPALENIE, USIŁOWANIE ZABÓJSTWA... PUŁTUSZCZANIN USŁYSZAŁ WYROK

PODPALENIE, USIŁOWANIE ZABÓJSTWA...  PUŁTUSZCZANIN USŁYSZAŁ WYROK

Pułtuszczanin, Jakub K. w 2021 i 2022 roku był postrachem Pułtuska. Spowodował pożar, w wyniku którego 30 osób straciło dach nad głową, usiłował pozbawić życia mężczyznę, którego zaatakował nożem. To nie wszystko. Na koncie ma też kradzież i groźby karalne. Jakub K. usłyszał łącznie 5 zarzutów. Za wszystkie odpowiadał przed Sądem Okręgowym w Ostrołęce. W kwietniu 2023 r. zapadł wyrok, który jest nieprawomocny.

NIEUMYŚLNE SPOWODOWANIE POŻARU, STRATY NA PONAD 300 TYS I NARAŻENIE NA UTRATĘ ŻYCIA LUB ZDROWIA 30 OSÓB

Do potężnego pożaru budynku wielorodzinnego przy ul. Traugutta doszło 29 grudnia 2021 r. Jakub K. zostawił zapaloną świeczkę, co było przyczyną pożaru, który wybuchł na poddaszu środkowej klatki tuż przed godz. 3.00. Do działań ratowniczo-gaśniczych zaangażowano prawie wszystkie jednostki straży z powiatu pułtuskiego.

Video niedostępne.

Z budynku strażacy ewakuowali 12 osób, które nie wymagały pomocy medycznej. Jedna osoba zamieszkująca budynek była podłączona do aparatu tlenowego. Kobieta została ewakuowana z budynku i przekazana przybyłemu na miejsce zdarzenia Zespołowi Ratownictwa Medycznego. Reszta mieszkańców opuściła budynek przed przybyciem jednostek straży pożarnej. Ze względu na bezpieczeństwo w wyniku zdarzenia strażacy ewakuowali łącznie 72 osoby. W wyniku pożaru spaleniu uległo ok. 250 m² poddasza użytkowego wraz z dachem. Dach nad głową straciło wiele rodzin.

O tym zdarzeniu pisaliśmy na naszym portalu:

ZAATAKOWAŁ NOŻEM 26-LATKA

Kilka miesięcy później, wówczas 20-letni Jakub K. trafił za kratki, ujęty przez pułtuską policję po tym, jak zatokował nożem mężczyznę. Było to 29 marca 2022 roku, gdy w rejonie jednego ze sklepów spożywczych przy ul. Traugutta, pomiędzy dwoma mężczyznami doszło do kłótni, w wyniku której Jakub K. zadał rozmówcy cios nożem. Poszkodowany 26-latek upadł, a napastnik zbiegł. Pomocy mężczyźnie udzielili przypadkowi świadkowie, którzy wezwali pogotowie i policję. Ofiara nożownika w ciężkim stanie został przetransportowany karetką do szpitala.

Na miejsce natychmiast zostali skierowani policjanci, którzy ustalili rysopis sprawcy i kierunek, w którym się oddalił. Już po 15 minutach funkcjonariusze prewencji zatrzymali i doprowadzili podejrzanego do komendy. Był to Jakub K. Sprawą uszkodzenia ciała pod ścisłym nadzorem prokuratora zajęli się funkcjonariusze Wydziału Kryminalnego. Śledczy zebrali i zabezpieczyli materiał dowodowy przeciwko 20-latkowi.

5 ZARZUTÓW USŁYSZAŁ GROŹNY DLA OTOCZENIA PUŁTUSZCZANIN

Mężczyzna stanął przed ostrołęckim Sądem Okręgowym, a proces zakończył się niedawno - o czym informuje portal eostroleka. Jakub K. usłyszał łącznie aż pięć zarzutów. Pierwszy z nich dotyczył wspomnianego pożaru z grudnia 2021 r. Prokuratura oskarżała mężczyznę o to, że "na strychu kamienicy nr 26 pozostawił bez nadzoru zapaloną świeczkę na palnym elemencie wyposażenia wnętrza, w wyniku czego doszło do niekontrolowanego rozprzestrzenia się ognia, czym nieumyślnie sprowadził zdarzenie, zagrażające życiu i zdrowiu wielu osób – użytkowników lokali mieszkalnych oraz mieniu w wielkich rozmiarach mające postać pożaru". (cyt. za eostroleka.pl)

W akcie oskarżenia wskazano straty materialne nie mniejsze niż 230 626,32 zł, do tego straty materialne na szkodę 24 osób wskazanych w akcie oskarżenia w łącznej wysokości 132 900 zł oraz narażenie na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia lub zdrowia 30 osób.

Najpoważniejszy zarzut, usiłowania zabójstwa i dotyczył ataku nożem na 26-latka do którego doszło w marcu 2022 r.

Działając w zamiarze bezpośrednim pozbawienia życia Aleksa J. zadał wymienionemu cios nożem w plecy, co skutkowało u niego powstaniem rany kłutej pleców, okolicy łopatki lewej, penetrującej do lewej jamy opłucnej z uszkodzeniem płuca, odmy opłucnowej, śródpiersiowej odmy podskórnej, krwiaka opłucnej lewej ze wstrząsem krwotocznym, złamanie VI żebra lewego z przemieszczeniem drobnego fragmentu kostnego do jamy opłucnej, czym spowodował u niego ciężki uszczerbek na zdrowiu w postaci choroby realnie zagrażającej życiu.

Pułtuszczanin był też oskarżony o kradzież wody toaletowej Hugo Boss Reserved oraz wody toaletowej Hugo Boss o łącznej wartości 569,98 z jednej z pułtuskich drogerii. Kilka dni po tej kradzieży (w nocy z 22 na 23 sierpnia 2022 r.) miało dość do kolejnego incydentu z udziałem pułtuszczanina. W tej sprawie mężczyzna usłyszał dwa zarzuty gróźb karalnych:

rzucając betonowymi elementami w kierunku mieszkania znajdującego się na drugim piętrze groził uszkodzeniem mienia Marzenie M., czym wzbudził u zagrożonej uzasadnioną obawę, że groźba zostanie spełniona. (...) Trzymając w ręku betonowy element groził pozbawieniem życia Marzenie M., czym wzbudził u zagrożonej uzasadnioną obawę, że groźba zostanie spełniona. (cyt. za eostroleka.pl)

6 LAT WIĘZIENIA

Jakub K. odpowiadał przed Sądem Okręgowym w Ostrołęce. Mężczyznę uniewinniono jedynie od zarzutu gróźb karalnych polegających na grożeniu pozbawieniem życia Marzenie M. W przypadku pozostałych czynów sąd uznał oskarżonego za winnego ich popełnienia. Wymierzył mu karę łączną 6 lat pozbawienia wolności.

Opr. na podstawie informacji eostroleka.pl / KPP Pułtusk/ własne

Tagi: #nozownik #pożar #przestępczość #wyrok

REKLAMA

Zobacz także

Komentarze

Dodaj komentarz jako pierwszy