Data publikacji: 11 wrz 2024
Planujesz zakup motocykla? Taka ochrona Ci się przyda!
Motocykl to spełnienie marzeń wielu osób. Jeśli należysz do tego grona, musisz wiedzieć, że samo kupno pojazdu to nie wszystko. Oprócz dopełnienia niezbędnych formalności, musisz również zadbać o odpowiednie ubezpieczenie. Zapewni Ci ochronę w razie wypadku, awarii oraz w innych nieprzewidzianych sytuacjach.
Zakup motocykla – niezbędne formalności i obowiązki kierowcy
Podstawą jest oczywiście dokument potwierdzający Twoje prawo własności do motocykla. Jeśli kupujesz nowy pojazd w salonie lub komisie, będzie to faktura VAT. W razie zakupu używanego pojazdu od osoby prywatnej, niezbędna będzie umowa kupna-sprzedaży. Upewnij się, że wszystkie dane w tych dokumentach są zgodne ze stanem faktycznym – numer VIN, dane sprzedającego i kupującego itp.
Kolejnym ważnym dokumentem jest karta pojazdu. Powinien ją dostarczyć sprzedający wraz z pozostałymi papierami.
Jeśli kupujesz używany motocykl na umowę kupna-sprzedaży, a jego wartość przekracza 1 000 zł, musisz zapłacić podatek PCC w wysokości 2% wartości pojazdu. Masz na to tylko 14 dni od daty zawarcia umowy, więc nie zwlekaj! Udaj się do swojego urzędu skarbowego, wypełnij druk PCC-3 i dokonaj płatności. Pamiętaj, że motocykle kupione w salonie lub komisie na fakturę są zwolnione z tego podatku. W takim przypadku płacisz wliczony już VAT.
Kiedy skompletujesz wszystkie dokumenty (umowa lub faktura, karta pojazdu, zaświadczenie o zapłaceniu PCC przy zakupie motocykla używanego), możesz przystąpić do rejestracji pojazdu. W przypadku używanego jednośladu będziesz potrzebować również dotychczasowego dowodu rejestracyjnego oraz potwierdzenia ubezpieczenia OC.
Rejestracji dokonuje się osobiście w wydziale komunikacji właściwym dla Twojego miejsca zamieszkania. Zazwyczaj jest to urząd miasta, dzielnicy lub starostwo powiatowe. Jeśli wszystko będzie w porządku, otrzymasz tymczasowy dowód rejestracyjny, a po kilku tygodniach stały. Konieczne będzie także ubezpieczenie pojazdu.
Ubezpieczenie motocykla
Ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej (OC) w Polsce musi mieć każdy, kto ma motocykl czy inny pojazd. Oznacza to, że każdy właściciel motoru musi mieć ważną polisę OC, aby móc legalnie poruszać się po drogach publicznych. Brak takiego ubezpieczenia grozi wysokimi karami finansowymi, a w przypadku spowodowania wypadku odpowiedzialność za pokrycie szkód poniesie właściciel pojazdu z własnej kieszeni.
Ubezpieczenie OC pokrywa koszty związane z:
● uszkodzeniem ciała lub zdrowia osób poszkodowanych,
● uszkodzeniem lub zniszczeniem mienia osób poszkodowanych,
● kosztami leczenia, rehabilitacji i utraconych dochodów osób poszkodowanych,
● kosztami naprawy lub wymiany uszkodzonego mienia.
Na wysokość składki OC wpływa wiele czynników, takich jak: wiek, doświadczenie za kierownicą, historia ubezpieczenia, pojemność silnika, wiek pojazdu czy jego wartość.
Jeśli kupujesz używany motocykl, masz dwa wyjścia. Możesz kontynuować umowę OC poprzedniego właściciela do końca jej okresu ważności lub zdecydować się na podpisanie nowej umowy z wybranym przez siebie ubezpieczycielem. Pamiętaj, że w pierwszym scenariuszu ubezpieczyciel ma prawo do ponownej kalkulacji składki, biorąc pod uwagę Twoją historię jako kierowcy.
Zarówno przy zakupie nowego, jak i używanego motocykla, masz obowiązek wykupienia ubezpieczenia OC. Brak ciągłości ochrony ubezpieczeniowej grozi karą finansową nakładaną przez Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny.
Oprócz OC, warto rozważyć zakup autocasco (AC). To dobrowolne ubezpieczenie zapewni ochronę w przypadku uszkodzenia lub kradzieży Twojego jednośladu – niezależnie od tego, kto jest sprawcą. Więcej o obu polisach przeczytasz na stronie https://rankomat.pl/samochod/ubezpieczenie-oc-i-ac-motocykla.
Czym jest Assistance dla motocykla?
Assistance to dodatkowa polisa ubezpieczeniowa. Choć nie jest obowiązkowa, to zdecydowanie warto ją rozważyć, szczególnie jeśli często podróżujesz motocyklem. W razie niespodziewanej awarii, wypadku czy innych nieprzewidzianych sytuacji, ubezpieczyciel zapewni Ci profesjonalną pomoc. Ty będziesz wówczas kontynuować podróż lub bezpiecznie wrócisz do domu.
W ramach polisy assistance możesz liczyć na różnorodne formy wsparcia. Jeśli Twój motocykl ulegnie awarii, ubezpieczyciel zorganizuje naprawę na miejscu lub holowanie do najbliższego warsztatu. W razie wypadku otrzymasz pomoc medyczną, w tym transport do szpitala czy organizację konsultacji lekarskiej. A jeśli awaria lub wypadek uniemożliwią Ci dalszą jazdę, ubezpieczyciel może pokryć koszty noclegu, zorganizować transport zastępczy, a nawet pomóc w powrocie do domu.
Pamiętaj, że assistance nie obejmuje sytuacji, które wynikają z celowego działania lub rażącego niedbalstwa, jazdy pod wpływem alkoholu lub innych środków odurzających czy uczestnictwa w zawodach sportowych lub wyścigach.
Mimo tych wyłączeń, assistance to niezwykle przydatne ubezpieczenie, które daje poczucie bezpieczeństwa i komfortu podczas każdej podróży motocyklem. Warto rozważyć jego zakup, szczególnie jeśli często wybierasz się w dłuższe trasy lub korzystasz z motocykla na co dzień. Sprawdź, ile zapłacisz za assistance dla motocykla na rankomat.pl.
Jak więc widzisz, warto zgłębić temat ubezpieczeń motocykli – tak, aby dobrać odpowiedni zakres ochrony. Można to zrobić bez przepłacania!
Artykuł partnera
Tagi: #Ubezpieczenie
Zobacz także
Komentarze
Dodaj komentarz jako pierwszy