REKLAMA

Data publikacji: 22 sie 2023

Pielgrzymka pułtuskiego KIK do Sadykrza

Pielgrzymka pułtuskiego KIK do Sadykrza

W Święto Przemienienia Pańskiego, w niedzielę 6 sierpnia, Klub Inteligencji Katolickiej Ziemi Pułtuskiej zorganizował pieszą pielgrzymkę z Pułtuska do Sanktuarium św. Rocha w Sadykrzu.

Pielgrzymi zebrali się o godz. 11.00 przed kościołem pw. śś. Piotra i Pawła (tzw. szkolny), gdzie grupę pobłogosławił ks. Sławomir Stefański, proboszcz parafii św. Jana Pawła II. Następnie pielgrzymka wyruszyła na Popławy, gdzie pod kościołem pw. Miłosierdzia Bożego dołączyła kolejna grupa. Dalej trasa przebiegła z Popław obok Nadleśnictwa Pułtusk, przez Bartodzieje i Wielgolas, by przed godz. 15:00 dotrzeć do sadykierskiego sanktuarium, gdzie pielgrzymujących powitali ks. Cezary Siemiński, proboszcz miejsca oraz ks. Piotr Buda z Instytutu Dobrego Pasterza celebrujący Mszę Św. w nadzwyczajnej formie rytu rzymskiego (tzw. trydencka lub "stary ryt").

Pielgrzymka jest praktyką pobożną o charakterze pokutnym. Trud włożony w jej odbycie ma z zasady wynagradzać Panu Bogu przewiny lub być przebłaganiem w pewnych intencjach. Te też nieśli ze sobą jej uczestnicy, by złożyć je na ołtarzu.

Tego dnia wyruszyła również pielgrzymka diecezjalna ku Częstochowie, a dwie niedziele później odbyła się pielgrzymka diecezjalna także do Sadykrza. Pielgrzymka zorganizowana przez KIK była więc alternatywą dla osób, które nie są w stanie wygospodarować kilku dni urlopu na dłuższą - częstochowską bądź termin następnej nie jest dla nich fortunny. Ponadto ta inicjatywa jest związana z tradycyjną liturgią (tzw. trydencką), na czym zależało organizatorom, dzięki czemu większość uczestników mogła poznać ten element bogactwa tradycji Kościoła. 

W każdą pierwszą niedzielę miesiąca o godz. 15:00 jest właśnie w Sadykrzu odprawiana Msza Św. w nadzwyczajnej formie rytu rzymskiego, która ongiś była powszechna w Kościele łacińskim, by po Soborze Watykańskim II zostać niemal doszczętnie wyparta przez formę obecnie nazywaną zwyczajną - opartą o Novus Ordo Missae. Przyjęta trasa ma nawiązywać do historii środowiska tradycjonalistycznego, gdyż pierwotnie w kościele szkolnym Msze w tej formie były odprawione od 2018 r., natomiast po franciszkowym "Traditionis custodes" z 2021 r. zostały przeniesione do Sadykrza w gminie Obryte.

Tekst: Klub Inteligencji Katolickiej Ziemi Pułtuskiej Wojciech Zrayko / foto pultusk.news

Tagi: #Gmina Obryte #Instytut Dobrego Pasterza #Klub Inteligencji Katolickiej Ziemi Pułtuskiej #Pielgrzymka #Pułtusk #Sadykierz

REKLAMA

Zobacz także

Komentarze

Dodaj komentarz jako pierwszy