Data publikacji: 24 lis 2024
Obchody 78. rocznicy odbicia więźniów z pułtuskiego więzienia [FOTO]
W niedzielę, 24 listopada 2024 roku, w Pułtusku odbyły się uroczystości upamiętniające 78. rocznicę brawurowej akcji odbicia więźniów z pułtuskiego więzienia UB. Była to ostatnia wielka akcja polskiego podziemia niepodległościowego, która wciąż budzi podziw i dumę. Dziś te wydarzenia zostały godnie uczczone.
Obchody rozpoczęły się o godzinie 11:00 uroczystą Mszą Świętą w intencji uczestników akcji, odprawioną w Kościele Św. Józefa. Eucharystii przewodniczył Jego Ekscelencja ks. biskup Szymon Stułkowski, Biskup Płocki, który w swoim kazaniu podkreślił znaczenie odwagi, solidarności i miłości do ojczyzny w trudnych czasach okupacji. Na zakończenie mieliśmy okazję wysłuchać występu artystycznego przygotowanego przez pułtuskich patriotów- Dariusza Zawadzkiego, Pawła Grzywacza oraz Dariusza i Damiana Lusę.
Po Mszy Świętej złożono kwiaty pod tablicą pamiątkową na dziedzińcu kościoła, oddając hołd bohaterom tamtych wydarzeń. Kolejnym punktem uroczystości była ceremonia przy muralu upamiętniającym akcję rozbicia więzienia, gdzie przypomniano historię tamtego dnia.
Uroczystości zgromadziły wielu uczestników m.in.: rodziny żołnierzy niezłomnych, władze miejskie, organizacje i środowiska polityczne i patriotyczne z całego regionu, drużynę Harcerstwa ZHR w Winnicy, Członków Grupy Motocyklowej ,,Wilczym Szlakiem", mieszkańców Pułtuska a także młodzież, która miała okazję lepiej poznać historię swojego miasta. Oprawę uroczystości pewniła Grupa Rekonstrukcji Historycznej 13 Pułku Piechoty na czele z dowódcą Leszkiem Topólskim.
W uroczystości uczestniczył Stanisław Witkowski (96 l.), Żołnierz Wyklęty, który razem z bratem Kazimierzem działał w strukturach Narodowych Sił Zbrojnych GOAK za co spędzili kilka lat w więzieniu.
Swoją obecnością zaszczycił nas również Jerzy Kowalczyk, który wspólnie z bratem w 1971 roku dokonał zamachu bombowego w budynku WSP w Opolu, w ramach protestu przeciwko nagradzaniu morderców.
W tym dniu (zamachu) miało się tam odbyć obchodzone w całej Polsce święto Milicji Obywatelskiej i Służby Bezpieczeństwa. Jak co roku zasłużeni dla reżimu komunistycznego funkcjonariusze mieli otrzymać nagrody i odznaczenia. Wśród nagrodzonych byli również ci, którzy kilka miesięcy wcześniej w grudniu 1970 roku brali udział w robotniczej masakrze na Wybrzeżu. (fragment tekstu pochodzi z artykułu - LINK)
W wydarzeniach uczestniczył także Arkadiusz Gołębiewski - polski reżyser, producent oraz scenarzysta filmowy. Autor i producent filmów dokumentalnych. Jako jeden z pierwszych polskich twórców audiowizualnych, który podejmował w swoich filmach tematykę Polaków ratujących Żydów, walk polskiego podziemia niepodległościowego z narzuconą Polsce komunistyczną władzą czy represji wymierzonych w „Solidarność”.
Pomysłodawca oraz twórca Festiwalu Filmów Dokumentalnych „Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci”, na którym prezentowane są filmy poruszające tematykę powojennej historii Polski.
Na zakończenie Jerzy Kaczyński - organizator obchodów podziękował wszystkim za udział i wkład w uroczystości.
Była to wyjątkowa lekcja patriotyzmu i przypomnienie, że wolność, którą dziś cieszy się Polska, była okupiona ogromnym poświęceniem.
Dzięki takim wydarzeniom pamięć o bohaterach narodowych wciąż trwa, a ich przykład inspiruje kolejne pokolenia do życia w duchu odpowiedzialności za ojczyznę.
Zobacz także
6 gru 2024
Św. Mikołaj - historia prawdziwa
Komentarze
Dodaj komentarz jako pierwszy
Na topie
1 gru 2024