REKLAMA

Data publikacji: 30 lis 2019

Nowa epidemia - miliony chorych!!

14 listopada obchodziliśmy światowy dzień cukrzycy, z tego też powodu warto powiedzieć sobie kilka słów na temat rosnącej coraz szybciej epidemii tej choroby metabolicznej. Zdecydowanie więcej uwagi trzeba poświęcić cukrzycy typu 2 która, w większości przypadków jest wynikiem naszego stylu życia oraz odżywiania.

Aktualna liczba dorosłych z cukrzycą typu 2 na świecie została oszacowana na 415 milionów. Wszystko wskazuje, że ta liczba będzie dalej rosnąć. Eksperci są zdania, że do 2040 roku wzrośnie do 642 milionów, co oznacza, że jedna osoba na 10 będzie miała cukrzycę.W Polsce na cukrzycę choruje 3 mln osób, a ponad 500 tys. nie jest tego świadoma. Brakuje niestety wiedzy, jak unikać ryzyka zachorowania i jak żyć z tą chorobą.

Rozróżniane są dwa główne typy choroby. Osoby cierpiące na cukrzycę typu pierwszego na ogół nie wytwarzają własnej insuliny i dlatego, aby przeżyć, muszą przyjmować insulinę w formie iniekcji (zastrzyków). Ten typ cukrzycy określany jest mianem schorzenia autoimmunologicznego.

Chorzy na cukrzycę typu drugiego, którzy stanowią około 85 proc. wszystkich przypadków zachorowań, najczęściej wytwarzają własną insulinę, ale w niewystarczającej ilości lub ich organizm nie umie jej właściwie wykorzystywać. Cukrzyca typu drugiego zwykle rozwija się w wieku średnim lub starszym i jest ściśle związana z siedzącym trybem życia, zbyt kaloryczną dietą i z otyłością. Aktualnie coraz młodsze osoby zapadają na cukrzycę typu drugiego w większości poprzez złe nawyki żywieniowe i brak aktywności fizycznej. Wiąże się to również z rosnącą epidemią otyłości i nadwagi wśród najmłodszych.

Występuje szereg objawów które mogą dawać sygnał, świadczący o cukrzycy są to m.in:

Skuteczna prewencja i opóźnienie rozwoju cukrzycy typu 2 są możliwe. Służą temu m.in. badania przesiewowe, polegające na oznaczeniu glikemii na czczo, które pozwalające rozpoznać stan przedcukrzycowy. Cukrzyca jest chorobą, o której przebiegu w ogromnym stopniu decyduje sam pacjent. Warto wykonać takie badania jak hemoglobina glikowana (hba1c), oznaczenie glikemii na czczo, test doustnego obciążenia glukozą, lub badanie przygodnego stężenia glukozy na czczo. Myślę, że Wasz lekarz rodzinny nie będzie miał problemów z wysłaniem Was na podstawowe badania w celu sprawdzenia waszej gospodarki cukrowej.

Nie leczona cukrzyca może wyrządzić w naszym ciele wiele szkód. Jako powikłania cukrzycy wymienia się :

Patrząc na skalę zjawiska temat cukrzycy nie jest kolejną błahostką. Chcąc działać prewencyjnie postaraj się zmienić swoje nawyki żywieniowe eliminując najbardziej przetworzoną żywność ze swojego jadłospisu. Wykonuj minimalną ilość 150 minut aktywności w ciągu tygodnia, oraz zadbaj o odpowiednią ilość i jakoś swojego snu w ciągu doby.

Autor: Marcin Michalski- Holistic Body https://www.facebook.com/holisticbody.diet/

autor: J K

Tagi: #Cukrzyca #Holistic Body #Marcin Michalski #O zdrowiu przy kawie #Pułtusk

REKLAMA

Zobacz także

Komentarze

Dodaj komentarz jako pierwszy