REKLAMA

Data publikacji: 21 mar 2023

NIECODZIENNE NAGRANIE Z LASU...

NIECODZIENNE NAGRANIE Z LASU...

Niecodzienny widok! Tancerze wiosny - bo tak można nazwać taniec godowy żurawi jest niezwykle widowiskowy i zwiastuje wiosnę. Gdy dobiorą się w pary, pozostają sobie wierne przez całe życie. Są symbolem miłości i wierności. Jeśli nigdy nie widzieliście tańca godowego żurawi, koniecznie zobaczcie, co nagrała fotopuałapka Krzysztofa Rylskiego z Nadleśnictwa Pułtusk.

Taniec godowy żurawi uchwyciła fotopułapka Krzysztofa Rylskiego z Nadleśnictwa Pułtusk. Film został opublikowany na profilu Facebook Nadleśnictwa i bije rekordy popularności. Nic dziwnego, gdyż na profilu Nadleśnictwa Pułtusk niejednokrotnie publikowane są niesamowite nagrania Krzysztofa Rylskiego z życia lasów w naszym regionie.

Taniec żurawi jest niezwykle ciekawym widowiskiem i nie zawsze wiąże się z okresem godowym. Wystarczy, że ptaki są czymś szczególnie podekscytowane, aby w zabawnych podskokach, przysiadach i skłonach dać upust swoim emocjom.

Zwykle pod koniec marca (a niekiedy już na początku tego miesiąca), w niedostępnym podmokłym miejscu, budują gniazdo w postaci niewielkiego kopczyka. Niegdyś żurawie można było spotkać wyłącznie w leśnych ostępach i na rozległych bagnach. Obecnie coraz częściej znajdują dogodne miejsca na śródpolnych oczkach, czasami o wielkości zaledwie kilkuset metrów kwadratowych. Gniazdo prawie zawsze otoczone jest wodą tak, by drapieżniki miały do niego utrudniony dostęp. Lęg żurawia zazwyczaj składa się z dwóch jaj, które oboje rodzice wysiadują przez 28–31 dni. Młode pozostają pod opieką swoich rodziców przez całe lato i jesień, a rozdzielają się najczęściej dopiero na zimowiskach. (cyt. za magazyn.salamandra.org.pl)

Film pochodzi z Facebooka Nadleśnictwa Pułtusk

Tagi: #Krzysztof Rylski #Las #nadleśnictwo pułtusk #przyroda #taniec godowy żurawi #wiosna #żurawie #zwiastun wiosny

REKLAMA

Zobacz także

Komentarze

Dodaj komentarz jako pierwszy