REKLAMA

Data publikacji: 12 lis 2023

Nie żyje Helena Pilejczyk. Ulica w Pułtusku nosi jej imię

Nie żyje Helena Pilejczyk. Ulica w Pułtusku nosi jej imię

W wieku 92 lat zmarła Helena Pilejczyk – przekazał w niedzielę Konrad Niedźwiedzki, dyrektor sportowy Polskiego Związku Łyżwiarstwa Szybkiego. Wybitna panczenistka wywalczyła brązowy medal igrzysk olimpijskich w Squaw Valley w 1960 roku. Sześć miesięcy temu została patronką jednej z pułtuskich ulic.

W maju 2023 roku Pilejczyk stała się pierwszym w historii Pułtuska sportowcem, którego imieniem nazwano ulicę. To droga łącząca ulice Wyszkowską i Sukienniczą, będąca skrótem dla podróżujących z Popław. Warto też dodać, że właśnie przy ulicy Pilejczyk mieści się dziś budynek Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji.

Relacja z odsłonięcia tablicy w LINKU

Jakie były związki łyżwiarki i Pułtuska? W końcu w Wenecji Mazowsza nie sposób profesjonalnie ścigać się na panczenach, takiej sposobności nie było też nigdy w historii. Otóż Helena Pilejczyk spędziła w naszym mieście kilka lat dzieciństwa – między 1935 a 1939 rokiem. Mieszkała wówczas przy ulicy Kościuszki, a tamten czas wspominała z rozrzewnieniem w rozmowie ze Sławomirem Krysiakiem, opublikowanej na YouTubie Pułtusk News.

Helena Pilejczyk urodziła się 1 kwietnia 1931 roku w Zieluniu koło Żuromina. Jej droga życiowa wiodła z Zielunia przez Pułtusk (tu w latach 1935-39 mieszkała przy ulicy Kościuszki), Radzymin (miejscowość Dąbrówka koło Radzymina), Warszawę (tam przeżyła Powstanie Warszawskie w 1944 roku), Pruszków, Kwidzyn, gdzie w 1950 roku ukończyła tamtejsze Liceum Pedagogiczne, aż po Elbląg. Znana w świecie sportu jako reprezentantka elbląskiego klubu Stal (1950-1955), który później zmieniał nazwy na: Turbina (1956-1958) i Olimpia (1959-1972). Była wychowanką twórcy „elbląskiego zagłębia łyżwiarskiego” Kazimierza Kalbarczyka. Przed przygodą z łyżwiarstwem grała w siatkówkę i uprawiała lekkoatletykę. Wiele lat wcześniej, zanim rozpoczęła trenować jazdę na panczenach, w Pułtusku nauczyła się jazdy na łyżwach.

Po latach odwiedziła Pułtusk dwukrotnie: w 1999 i 2008 roku podczas uroczystości w Publicznej Szkole Podstawowej Nr 4 im. Ireny Szewińskiej. 


Tagi: #Helena Pilejczyk #Pułtusk

REKLAMA

Zobacz także

Komentarze

Dodaj komentarz jako pierwszy