REKLAMA

Data publikacji: 10 lip 2024

Komunikat Prokuratury w sprawie fałszywej dokumentacji medycznej i łapówek w "Gajda Med"

Komunikat Prokuratury w sprawie fałszywej dokumentacji medycznej i łapówek w "Gajda Med"

Prokuratura Okręgowa w Ostrołęce prowadziła śledztwo dotyczące poświadczenia nieprawdy w dokumentacji medycznej, wystawiania zaświadczeń lekarskich o czasowej niezdolności do pracy oraz recept w celu osiągniecia korzyści majątkowych. W latach 2019 – 2020 lekarz i pielęgniarz przyjęli korzyść majątkową w kwocie około 40.000zł. 

Prokuratura Okręgowa Ostrołęce wydała oficjalny komunikat w sprawie. Jak informuje w komunikacie Rzecznik Prokuratury Okręgowej w Ostrołęce Elżbieta Edyta Łukasiewicz w toku śledztwa ustalono, że osoby pełniące funkcje publiczne z Centrum Medycznego „Gajda-Med.” w Pułtusku, tj. lekarze i personel medyczny w celu osiągnięcia korzyści majątkowych poświadczały nieprawdę w dokumentacji medycznej pacjentów, wystawiały zaświadczenia z zakresu medycyny pracy, wystawiały zaświadczenia o czasowej niezdolności do pracy dla pacjentów, tzw. druki L4, a także recepty na leki refundowane bez przeprowadzania badania pacjenta.

Siedmiu osobom, w tym osobom zatrudnionym w ”Gajda-Med.” w Pułtusku, przedstawiono zarzuty popełnienia przestępstw poświadczenia nieprawdy w dokumentacji medycznej w celu osiągnięcia korzyści majątkowej, uzależnienie wykonania czynności służbowej przez osobę pełniącą funkcję publiczną od otrzymania korzyści majątkowej oraz zarzuty oszustwa na szkodę Narodowego Funduszu Zdrowia i Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. 

Oskarżeni częściowo przyznali się do popełnienia zarzucanych im czynów, jednakże treść złożonych przez nich wyjaśnień jest sprzeczna ze zgromadzonym w toku postępowania materiałem dowodowym. 

Ustalenia poczynione w toku śledztwa i obszerny materiał dowodowy pozwolił na skierowanie do Sądu Rejonowego w Pułtusku aktu oskarżenia przeciwko 7 osobom oskarżonym o popełnienie łącznie 517 przestępstw. 

Za popełnione przestępstwa oskarżonym grozi kara pozbawienia wolności do lat 10, grzywna a także obowiązek naprawienia szkody na rzecz Narodowego Funduszy Zdrowia i Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. 

 

Tekst na podstawie komunikatu Rzecznik Prokuratury Okręgowej w Ostrołęce Elżbiety Edyty Łukasiewicz

 

 

Tagi: #Medycyna #prokuratura #przestępczość #śledztwo

REKLAMA

Zobacz także

Komentarze

Dodaj komentarz jako pierwszy