REKLAMA

Data publikacji: 16 mar 2023

NAJLEPSI PIĘŚCIARZE ŚWIATA W PUŁTUSKU! Międzynarodowy Turniej Bokserski im. Feliksa Stamma odbędzie się w Pułtusku!

NAJLEPSI PIĘŚCIARZE ŚWIATA W PUŁTUSKU! Międzynarodowy Turniej Bokserski im. Feliksa Stamma odbędzie się w Pułtusku!

W roku jubileuszowym dla polskiego pięściarstwa Pułtusk stanie się stolicą tego sportu. W 100-lecie Polskiego Związku Bokserskiego do Pułtuska zostanie przeniesiony prestiżowy turniej bokserski organizowany od 1977 roku w Warszawie - Międzynarodowy Turniej im. Feliksa Stamma.

Tę informację przekazał dzisiaj (16 marca br.) podczas XV Pułtuskiej Gali Sportu Wiceprezes Polskiego Związku Bokserskiego Maciej Demel.

Chciałem zakomunikować, że Pan Cezary Rzepnicki bardzo ciężko zabiegał o to, aby przenieść z Warszawy do Pułtuska Międzynarodowy Turniej Bokserski im. Feliksa Stamma. I to się stało. Zarząd powierzył mu organizację tego turnieju w wyjątkowym roku, bo jest to rok jubileuszowy, 100-lecia Polskiego Związku Bokserskiego. Pułtusk będzie gościł najlepszych pięściarzy na świecie. Gratuluję.

Maciej Demel - Wiceprezes Polskiego Związku Bokserskiego

Informacja została przekazana przy okazji wręczenia Cezaremu Rzepnickiemu nagrody za najlepszą imprezę sportową w 2022 r., którą decyzją Rady Sportu był Mecz Bokserski Polska-Ukraina.

Międzynarodowy Turniej im. Feliksa Stamma – prestiżowy turniej bokserski organizowany od 1977 roku w Warszawie (wyjątkowo: 1985 Toruń, 1990 Włocławek i Warszawa, 1997 Elbląg) na cześć wybitnego polskiego trenera Feliksa Stamma. W imprezie biorą udział amatorzy z różnych krajów.

Feliks "Papa" Stamm, twórca potęgi polskiego boksu zmarł w 1976 roku, a już w 1977 odbył się międzynarodowy turniej Jego imienia. 

W zawodach tych startowali zawodnicy, których nazwiska bez problemu można znaleźć na listach medalistów najważniejszych imprez mistrzowskich o zasięgu kontynentalnym oraz także światowym z Igrzyskami Olimpijskimi włącznie. Dodatkowo jeszcze przez memoriałowe zmagania naszego największego pięściarskiego szkoleniowca przewinęło się sporo zawodników, którzy po przejściu do obozu profesjonalnego także sięgali po mistrzowskie pasy. Tak więc bez cienia przesady można stwierdzić, że droga do największych sukcesów wielu pięściarzy z całego świata wiodła przez udział w Turnieju im. Feliksa Stamma, ale też i wielu mistrzów pięści potwierdzało swoją sławę w walkach toczonych na tych zawodach. Przypomnijmy takie nazwiska, jak: Wiktor Rybakow, Ryszard Tomczyk, Jerzy Rybicki, Lennox Lewis, Dariusz Michalczewski, Tomasz Adamek, Leonard Doroftei, Aleksander Powietkin, David Haye, Tadija Kacar, Rudi Fink, Aleksander Jagubkin, Juan Carlos Lemus, Rogelio Marcelo, Zou Shiming, Joe Ward, Roberto Cammarelle, Georgij Bałakszin, Jerome Thomas, Henryk Średnicki, Bogdan Gajda, Wojciech Bartnik, Jacek Bielski, Paweł Skrzecz, Grzegorz Skrzecz i wielu innych, którzy swoimi ringowymi występami na kolejnych turniejach urządzali polskim kibicom prawdziwą ucztę. (cyt. za pzb.com.pl)

Urodzony 14 grudnia 1901 w Kościanie Feliks Stamm był twórcą "polskiej szkoły boksu" opartej na wszechstronnej technice. Startował między linami ringu w latach 1923-26, a później opiekował się adeptami szermierki na pięści w Warcie Poznań. W latach 1928-36 sprawował funkcję asystenta trenera kadry narodowej, którą przejął rok później. Pod jego kierunkiem polscy bokserzy zapisali się złotymi zgłoskami w historii polskiego sportu, odnosząc sukcesy w igrzyskach olimpijskich i mistrzostwach Europy. Biało-czerwonych przygotowywał w latach 1936-68 do siedmiu kolejnych igrzysk. W gronie jego licznych wychowanków byli m.in. Zygmunt Chychła, Leszek Drogosz, Kazimierz Paździor, Józef Grudzień, Marian Kasprzyk, Jerzy Kulej, Zbigniew Pietrzykowski i Jan Szczepański. (dzieje.pl)

Tagi: #boks #Cezary Rzepnicki #Feliks Stamm #Międzynarodowy Turniej Bokserski im. Feliksa Stamma #Polski Związek Bokserski #Turniej bokserski 2023

REKLAMA

Zobacz także

Komentarze

Dodaj komentarz jako pierwszy