REKLAMA

Data publikacji: 18 cze 2019

NAGRODA ZA CIĘŻKĄ PRACĘ

NAGRODA ZA CIĘŻKĄ PRACĘ

W środę 12 czerwca 2019 r. członkowie Spółdzielni Uczniowskiej Eureka w nagrodę za pracę w ciągu roku szkolnego pojechali na jednodniową wycieczkę do Gdańska.

Swój pobyt zaczęli od zwiedzania Europejskiego Centrum Solidarności. Obiekt zachwycił architekturą, jest pełen multimediów, które w ciekawy sposób prezentują historię. ECS to nowoczesna instytucja kultury, która utrwala pamięć o naszym największym sukcesie obywatelskim - zwycięstwie Solidarności.  

Zwiedzając kolejne sale uczniowie mieli możliwość poznać sytuację gospodarczą i społeczną Polski w latach siedemdziesiątych i osiemdziesiątych, jak też obejrzeć oryginalne wyposażenie stoczni, dotknąć suwnicy, na której pracowała Anna Walentynowicz,  czy wejść do milicyjnego stara. Duże wrażenie zrobiły też oryginalne tablice, na których w 1980 r. zapisano 21 postulatów strajkujących stoczniowców. Na ogromnej multimedialnej mapie można zobaczyć, jak zmieniała się Europa po 1989 r. Ściana obok pokryta jest kartkami, na których każdy zwiedzający może zostawić własną dedykację. Wpisy są szczere, wzruszające, pełne emocji. Białe i czerwone kartki tworzą wielki napis „Solidarność”.

 Na dachu Europejskiego Centrum Solidarności cała grupa skorzystała z tarasu widokowego by podziwiać panoramę Gdańska i Stoczni Gdańskiej.

Wychodząc zatrzymali się jeszcze obok historycznej brama nr 2 Stoczni Gdańskiej i  Pomnika Poległych Stoczniowców w grudniu 1970r.

Kolejnym punktem był spacer po centrum miasta, które wciąż urzekło wspaniałą architekturą i niepowtarzalną atmosferą, szczególnie ulica Mariacka, Bazylika Mariacką zwana często „Koroną Gdańska”, największą w Europie świątynią wybudowaną z cegły. Potężne jej mury
 i wieże wznoszą się wysoko nad panoramą miasta oraz nad rozległą okolicą.  

Następnie stylizowanym na galeon statkiem uczniowie popłynęli na Westerplatte, gdzie zwiedzili dobrze zachowaną Wartownię nr 1, symboliczny cmentarzyk obrońców Westerplatte oraz budynek nowych koszarów i oczywiście Pomnik Obrońców Wybrzeża.

Odwiedzone miejsca zrobiły na wszystkich ogromne wrażenie. Młodzież zaczerpnęła kawał historii ale także sama wykazała się ogromną wiedzą.

Tekst i foto: Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. J. Dziubińskiej w Golądkowie

Tagi: #2019 #atrakcje na wakacje #Gdańsk #nauka #pułtusk news #wakacje #wycieczka #Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. Jadwigi Dziubińskiej w Golądkowie #zwiedzanie

REKLAMA

Zobacz także

Komentarze

Dodaj komentarz jako pierwszy