REKLAMA

Data publikacji: 26 mar 2023

MIESZKAŃCY PODZIELILI SIĘ "DAREM ŻYCIA". OTWARTY POBÓR KRWI Z KLUBEM HDK PCK "KROPLA ŻYCIA" W PUŁTUSKU

MIESZKAŃCY PODZIELILI SIĘ "DAREM ŻYCIA". OTWARTY POBÓR KRWI Z KLUBEM HDK PCK "KROPLA ŻYCIA" W PUŁTUSKU

42 osoby zgłosiły się dzisiaj i zarejestrowały aby oddać krew - najcenniejszy dar ratujący życie. Było to możliwe dzięki akcji otwartego poboru krwi zorganizowanej przez Klub Honorowych Dawców Krwi Polskiego Czerwonego Krzyża “Kropla Życia” w Pułtusku. Na parkingu przy supermarkecie Lidl w Pułtusku czekał specjalny, mobilny punkt krwiodawstwa.

Przed każdym poborem publikujemy na naszym profilu Facebook ogłoszenie o poborach. Z frekwencją bywa różnie. Teraz jest troszkę niższa frekwencja po pandemii covid, ale średnio z każdym poborem rejestruje się około 30-40 osób.

Krzysztof Sokół - prezes Klubu Honorowych Dawców Krwi Polskiego Czerwonego Krzyża “Kropla Życia” w Pułtusku

Od godz. 9.00 krwiodawców nie brakowało. Pomimo kapryśnej aury systematycznie pojawiały się nowe osoby, które postanowiły podzielić się "darem życia". Niektórzy przyszli oddać krew po raz pierwszy. Z 42 osób, które dzisiaj zarejestrowały się, 30 oddało krew. 1 osoba donację oddaje 450 ml. Jak informuje Krzysztof Sokół, pobór z całą procedurą trwa około 30 min, od zarejestrowania się poprzez wypełnienie ankiety, badania i pełną weryfikację. Kandydat na dawcę krwi musi spełniać wymagania zdrowotne pozwalające na ustalenie, że pobranie krwi nie spowoduje ujemnych skutków dla jego stanu zdrowia lub stanu zdrowia biorców krwi.

Nie jest tak, że każdy, kto przyjdzie może oddać krew. Pod okiem lekarza jest najpierw pełna weryfikacja: szczegółowa ankieta, wywiad medyczny i kolejno wykonywane są badania kwalifikacyjne.

prezes Krzysztof Sokół

W 2023 roku był to pierwszy otwarty pobór krwi organizowany przez Klub HDK PCK "Kropla Życia" w Pułtusku przy współpracy z Gminą Pułtusk i parafią św. Józefa w Pułtusku. W tym roku pułtuski klub zorganizuje jeszcze 9 otwartych poborów krwi. Jest to rok jubileuszowy dla Klub Honorowych Dawców Krwi Polskiego Czerwonego Krzyża “Kropla Życia” w Pułtusku. Jesienią obchodzone będzie 55-lecie Klubu. Aktualnie klub liczy 20 zadeklarowanych członków oraz wiele osób wspierających.

Tagi: #HDK PCK Kropla Życia w Pułtusku #krwiodawstwo #pobór krwi

REKLAMA

Zobacz także

Komentarze

Dodaj komentarz jako pierwszy