REKLAMA

Data publikacji: 11 lip 2020

METEOprognoza.pl: TO CHMURA STROPOWA NAD PUŁTUSKIEM

METEOprognoza.pl: TO CHMURA STROPOWA NAD PUŁTUSKIEM

Mocno rotująca chmura stropowa może być zapowiedzią bardzo silnej trąby powietrznej, która może utworzyć się w ciągu kilku minut, czasami nawet w ciągu godziny.

Zdjęcia zjawiska przypominającego do złudzeni trąbę powietrzną, które mogliśmy zaobserwować w piątek w okolicach Pułtuska, obiegły portale społecznościowe. Na redakcyjną skrzynkę otrzymaliśmy fotografię od 8-letniego pułtuszczanina. Zdjęcie z opisem opublikowaliśmy na naszej stronie. Na Twitterze portal www.meteoprognoza.pl odpowiada na zamieszczony wpis. Wyjaśniają, że zjawisko, które zdumiewało to chmura stropowa.

Jak wyjaśniają lowcyburz.pl na swojej stronie internetowej, chmury stropowe należy obserwować szczególnie uważnie, gdyż często są objawem istnienia silnego lub bardzo silnego mezocyklonu, który prowadzi do powstania bardzo groźnych zjawisk burzowych.

Chmura stropowa to lokalna, trwała, często raptownie obniżająca się podstawa superkomórki burzowej wolna od opadów. Chmury stropowe mają zazwyczaj średnicę do ok. 3-10 km i zwykle zlokalizowane są na południu i południowym zachodzie superkomórki burzowej, w miejscu napływu chwiejnego powietrza do wnętrza burzy. Większość chmur stropowych przejawia wyraźne cechy rotacji, ale nie wszystkie chmury stropowe rotują. Mocno rotująca chmura stropowa może być zapowiedzią bardzo silnej trąby powietrznej, która może utworzyć się w ciągu kilku minut, czasami nawet w ciągu godziny. Obserwacja chmury stropowej może dostarczyć informacji o sile prądu wstępującego.

https://twitter.com/MeteoprognozaPL/status/1281705600968273920?s=20

Opr. na podstawie meteoprognoza.pl, www.lowcyburz.pl / Foto nadesłane przez Internautę

Tagi: #burza #burze #chmura stropowa #łowcy burz #Mazowsze #meteoprognoza #superkomórka burzowa #zjawiska

REKLAMA

miejsce na Twoją
reklamę
miejsce na Twoją
reklamę
miejsce na Twoją
reklamę
miejsce na Twoją
reklamę

Zobacz także

Komentarze

Dodaj komentarz jako pierwszy