Data publikacji: 6 lis 2024
Mazowsze dla korony. Poznali fascynującą historię Mazowsza z czasów książąt mazowieckich
Przenieśli się w czasy dawnych książąt, wcielili się w ich role, rozwiązywali zagadki. stanęli w szranki i przemierzyli tajemniczą kryptę, która wzbudzała zachwyt. Wszystko to w ramach żywej lekcji historii realizowanej 4 listopada br. przez zespół rycerski pod wodzą Daniela Sukniewicza w Publicznej Szkole Podstawowej im. ks. kan. Jana Sieka w Błędostowie. Uczniowie uczestniczyli tym samym "Mazowieckim Projekcie Żywej Historii” w związku z obchodami 500-lecia włączenia Mazowsza do Korony.
W ramach projektu doświadczeni rekonstruktorzy historyczni, którzy od wielu lat zajmują się popularyzowaniem i ożywianiem historii, autorzy i realizatorzy warsztatów, jarmarków, historycznych gier miejskich, turniejów rycerskich, bitew i inscenizacji historycznych przenieśli uczniów w świat historii Mazowsza.
Projekt realizowany był dwutorowo: w salach lekcyjnych i na hali sportowej. Podczas spotkań w salach lekcyjnych, uczniowie zapoznani zostali z częścią mazowieckiej historii, wcielali się w rolę dawnych książąt, odgrywali scenki i
rozwiązywali zagadki. W tym samym czasie, na hali sportowej, inna klasa pokonywała rycerski tor przeszkód, stanęła w szranki i przemierzała tajemniczą kryptę, która wzbudzała w uczniach zachwyt.
Tematyka projektu obejmowała:
„Mazowiecki smok. Wyprawa do Krainy Mazowieckich Legend”- klasy I – III;
„W księstwie mazowieckim” -klas IV – VI;
„Konrad i Krzyżacy. Czy Konrad Mazowiecki był nieudolnym, naiwnym politycznie władcą, a sprowadzenie Krzyżaków było jednym z największych błędów w historii polskich ziem czy może Konrad Mazowiecki był wizjonerem, a sprowadzenie Krzyżaków było majstersztykiem politycznym, który zapewnił Mazowszu bezpieczeństwo i rozwój?” -klasy VII-VIII.
Opr. na podstawie informacji i foto przygotowanych przez Publiczną Szkołę Podstawową im. ks. kan. Jana Sieka w Błędostowie
Tagi: #Historia #Mazowsze #edukacja #szkolnictwo #historia mazowsza #Błedostowo
Zobacz także
6 gru 2024
Św. Mikołaj - historia prawdziwa
Komentarze
Dodaj komentarz jako pierwszy
Na topie
1 gru 2024