REKLAMA

Data publikacji: 11 wrz 2019

Mazowieckie Święto Plonów

Mazowieckie Święto Plonów

Święto Plonów to kultura i bogata tradycja, głęboko zakorzeniona w świadomości mieszkańców wsi i miast. Tegoroczne dożynki wojewódzkie były wyjątkową okazją do obejrzenia pięknych, ręcznie plecionych, wieńców, rozsmakowania się w regionalnej kuchni, obejrzenia wystawy płodów rolnych, a także posłuchania muzyki – ludowej i popularnej.

– Dożynki to najważniejsze święto na mazowieckiej wsi. W tym roku spotkaliśmy się w Ciechanowie, by wspólnie podziękować rolnikom za ich wytrwałość i ciężką pracę – mówił marszałek Adam Struzik do uczestników mazowieckiego święta plonów.

Barwny korowód z wieńcami poprowadziła Miejska Orkiestra Dęta OSP Ciechanów i OSP Sochocin wraz z Ludowym Zespołem Artystycznym „Ciechanów”. W sumie na dożynkach w Ciechanowie zaprezentowało się aż 22 koła gospodyń wiejskich z powiatu ciechanowskiego.

Tradycją już jest, że ceremoniom dożynkowym przewodniczą starosta i starościna dożynkowi – w tym roku byli to Teresa Kosobudzka z Wiksina (gm. Grudusk) i Janusz Lazarski z Rydzewa (gm. Ciechanów). Symboliczny bochenek chleba, wypieczony z mąki z tegorocznych zbóż, przekazali na ręce marszałka Adama Struzika, prezydenta Ciechanowa Krzysztofa Kosińskiego oraz starosty ciechanowskiego Joanny Potockiej-Rak, którzy podzielili się nim z uczestnikami święta plonów.

Ceremoniał dożynkowy

Podczas dożynek wybierany jest także najpiękniejszy wieniec dożynkowy  – w tym roku pierwsze miejsce przypadło mieszkańcom sołectwa Mostki (powiat zwoleński). Drugie miejsce zajęło Koło Gospodyń Wiejskich w Karczewcu (powiat węgrowski). Trzecie miejsce w konkursie przypadło dla Koła Gospodyń Wiejskich Dwórki Heleny (powiat siedlecki). Wyróżnienia marszałka trafiły do Teresy Jasińskiej, zespołu Sobótka z Czarnolasu (powiat zwoleński) oraz do mieszkańców miejscowości Polany (powiat radomski). Wręczono również nagrody w konkursie Polski Producent Żywności szczebla wojewódzkiego – w gronie najlepszych znalazło się 13 firm i przedsiębiorstw: Kraina Czarnego Bzu Teresa i Andrzej Lubeccy, Gospodarstwo pod Jastrzębcem Andrzej Ciołkowski, Piekarnia Hanna Milewska, manufaktura rodzinna „Syropy z Łąk i Pól” Maria Cholewa, rodzinna firma M&K s. c. Monika Łabędzka Karol Łabędzki, Zakład Produkcyjno-Usługowy „Sekret Smaku” Joanna Gronowska, Wyrób Wędlin Tradycyjnych Adam Węgłowski, Stowarzyszenie „Kraina Sadów” – Koordynator Klastra „Polska Natura”, Piekarnia „Gzik” Violetta Gzik-Janiak, Nalewkarnia LONGINUS Rafał Dziliński, Grajan Grażyna Stelmachowska-Kowalska, firma specjalizująca się w produkcji konfitur Zielono Mi Agnieszka Jarosińska, Wiesław Gowin Gospodarstwo Rolne Dwórzno. 

Ciekawy program artystyczny

Niespodzianki i konkursy pod hasłem „PRO(W)ste historie – 15 lat województwa mazowieckiego w Unii Europejskiej” można było znaleźć w namiotach Samorządu Województwa Mazowieckiego. Nie zabrakło degustacji produktów regionalnych. Na stoiskach regionalnych producentów, w tym laureatów wojewódzkich konkursów i członków Sieci Dziedzictwa Kulinarnego Mazowsze, czekały miody, pieczywo, oleje, ale też tradycyjne konfitury i syropy, owoce, warzywne salsy i ketchupy.

Na najmłodszych uczestników dożynek czekało wiele atrakcji. Były dmuchańce, słodkie smakołyki, a także przygotowane przez Mazowiecką Jednostkę Wdrażania Programów Unijnych w Warszawie gry plenerowe – „Mazopolis”, „Pociąg do Europy”, bańki mydlane, puzzle oraz gra przypominająca formułą 1 z 10 – „Z Mazowsza do Europy”. 

Pobyt na błoniach zamku w Ciechanowie umilały występy zespołów folklorystycznych – m.in. Zespołu Ludowego „Jabłoniacy” z Jabłonny Lackiej. Do późnego wieczora uczestnicy dożynek bawili się przy koncertach Varius Manx i Anii Dąbrowskiej.

informacja prasowa i foto: www.mazovia.pl

REKLAMA

Zobacz także

Komentarze

Dodaj komentarz jako pierwszy