REKLAMA

Data publikacji: 16 mar 2023

"Marzenia się spełniają" - ODWIEDZILI POWSTAŃCÓW WARSZAWSKICH I DOTKNĘLI HISTORII

"Marzenia się spełniają" - ODWIEDZILI POWSTAŃCÓW WARSZAWSKICH I DOTKNĘLI HISTORII

Jeszcze pełni emocji, wzruszeń a równocześnie radości ze spotkania z bohaterami Powstania Warszawskiego. 15 marca br. grupa pułtuszczan, na zaproszenie pana Zbigniewa Daab ps. „Kapiszon” - Powstańca Warszawskiego odwiedziła uczestników Powstania w Domu Dziennego Wsparcia dla Powstańców Warszawskich przy ul. Nowolipie 22.

Przedsięwzięcie zorganizowała Agata Pastewka - przedstawicielka społecznej inicjatywy "Dzieci z bramy Kościuszki 39". Spotkać bohaterów Powstania Warszawskiego walczących o wolną Polskę, porozmawiać - to było nie tylko Jej marzenie...

Odpowiadając na zaproszenie pana Zbigniewa Daab ps. "Kapiszon", w zaledwie 3 dni zorganizowała grupę pułtuszczan, która pojechała odwiedzić świadków tamtych dni, mieszkających w Domu Dziennego Wsparcia dla Powstańców Warszawskich.

Z wizytą udali się m.in.: dyrektor Anna Latek oraz uczniowie Publicznej Szkoły Podstawowej Nr 1 im. Klaudyny Potockiej i uczeń I LO Centrum Naukowo-Biznesowego im. 13 Pułku Piechoty w Pułtusku. Nie mogło zabraknąć również członków Pułtuskiej Grupy Rekonstrukcji Historycznej 13 Pułku Piechoty, którzy wraz z rodziną Państwa Pastewków pielęgnują i rozpowszechniają pamięć o Powstańcach Warszawskich w ramach działalności inicjatywy społecznej "Dzieci z bramy Kościuszki 39".

Było bardzo wzruszająco. Tak, jakbyśmy dotknęli historii. Na chwilę przenieśliśmy się w czasy Powstania Warszawskiego. Mogliśmy zrozumieć, jak współcześnie żyją Powstańcy i jak ważna jest dla nich pamięć o tamtych wydarzeniach.

Agata Pastewka - "Dzieci z bramy Kościuszki 39"

Pułtuszczanie wysłuchali losów Powstańca Zbigniewa Daab - pseudonim konspiracyjny „Polek”, a w czasie Powstania „Kapiszon”, stopień wojskowy - strzelec, kompania porucznika „Gustawa” w Reducie Ochota. Mieli okazję poznać historie również innych Powstańców, z którymi spotkali się podczas tej niezapomnianej wizyty.

Pan Zbigniew Daab ma 94 lata. To człowiek z genialnym intelektem. Opowiadał nam ze szczegółami to, co działo się podczas powstania. Miał 15 lat w dniu wybuchu Powstania Warszawskiego... To było takie przeżycie, które na długo w nas pozostanie.

Danuta Ciszewska - Pułtuska Grupa Rekonstrukcji Historycznej 13 Pułku Piechoty

Sama wizyta w Domu Dziennego Wsparcia dla Powstańców Warszawskich była wyjątkowym wydarzeniem. Niecodziennym przeżyciem okazały się również urodziny jednego z Powstańców, które przypadały właśnie w tym dniu.

Andrzej Rose ps. "Równicki", strzelec batalionu "Olza", kompania O-1 obchodził swoje 95 urodziny. Uczennica Publicznej Szkoły Podstawowej nr. 1 im. Klaudyny Potockiej w Pułtusku wykonała utwór muzyczny dla powstańców pt. "Uwierz Polsko".

To był dla nas zaszczyt, że mogliśmy uczestniczyć w tym ważnym wydarzeniu.

Agata Pastewka

Organizatorzy spotkania zapowiadają, że to dopiero początek podobnych działań. Przeżycia, których doznali, historie, które usłyszeli i emocje, które pozostały na długo - to wszystko sprawiło, że są pewni iż to nie ostatnia wizyta przy ul. Nowolipie 22.

Ktoś, kto tego nie przeżyje, nie będzie w stanie zrozumieć naszych emocji i tego, czego doświadczamy podczas kontaktu ze świadkami największej bitwy, stoczonej podczas II wojny światowej przez organizację podziemną z wojskami okupacyjnymi.

Wizyta mogła odbyć się dzięki wsparciu Burmistrza Miasta Pułtusk, który nieodpłatnie zapewnił nam transport - za co dziękujemy.

Agata Pastewka - "Dzieci z bramy Kościuszki 39"

Dom Dziennego Wsparcia dla Powstańców Warszawskich przy ul. Nowolipie 22, to dom dziennego pobytu dla weteranów, uczestników Powstania Warszawskiego zapewniający im kompleksowe wsparcie.

Niebawem na naszej stronie wywiad z uczestnikami wizyty w Domu Dziennego Wsparcia dla Powstańców Warszawskich

Foto: Agata Pastewka i Pułtuska GRH 13 pp profil Facebook

Tagi: #bohater #Dzieci z bramy Kościuszki 39 #Powstańcy #Powstanie Warszawskie #Zbigniew Daab &quot #Kapiszon&quot #

REKLAMA

Zobacz także

Komentarze

Dodaj komentarz jako pierwszy