Data publikacji: 4 gru 2024
Magiczne chwile z bajką. Trwa konkurs recytatorski "Opowiem Ci bajkę wierszem lub prozą" [FOTO/WIDEO]
Sala kameralna Miejskiego Centrum Kultury i Sztuki w Pułtusku wypełniła się w środowy poranek magią bajek. Ponad 40 uczestników, od przedszkolaków po uczniów szkół podstawowych, bierze udział w XVIII edycji konkursu recytatorskiego „Opowiem Ci bajkę wierszem lub prozą”, który odbywa się pod patronatem Burmistrza Miasta Pułtusk.
W ramach konkursu usłyszymy interpretacje znanych bajek takich autorów jak m.in.: Jana Brzechwy, Juliana Tuwima, Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego, Ignacego Krasińskiego, Jean de la Fontaine, Wiery Badalskiej, Urszuli Kozłowskiej i innych.
Konkurs, podzielony na dwa etapy, rozpoczął się przesłuchaniami najmłodszej grupy wiekowej – przedszkolaków i uczniów klas „0”. Mali artyści z entuzjazmem wcielali się w postacie z literatury dziecięcej, wzruszając i bawiąc publiczność.
Podczas oceny jury zwraca uwagę na wymowę, emisję głosu, akcentowanie, intonację oraz dobór repertuaru. Nie zabrakło również oceny ogólnego wyrazu artystycznego, który okazał się kluczowy w podkreśleniu indywidualnych talentów młodych uczestników.
Oceny dokonuje doświadczone Jury:
Pani Ewelina Tomczak - starszy bibliotekarz, pracownik wypożyczalni dla dzieci i młodzieży w Pułtuskiej Bibliotece Publicznej im. Joachima Lelewela,
Pan Artur Bednarek - reżyser, aktor amator, scenarzysta, założyciel Teatru „Ostatni dzwonek", instruktor zajęć teatralnych dla dzieci i młodzieży w MCKIS w Pułtusku,
Pan Adam Gadomski - reżyser, aktor amator, założyciel ,,Teatru pod Dębem".
Ich wiedza i doświadczenie gwarantują profesjonalizm w wyborze najlepszych interpretacji.
Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymają pamiątkowe podziękowania i upominki, a laureaci – dyplomy i książki. Celem wydarzenia jest nie tylko rywalizacja, ale przede wszystkim promocja literatury dziecięcej i rozwijanie artystycznych pasji młodych mieszkańców gminy Pułtusk.
Poniżej fotorelacja.
CIEKAWOSTKI - TRENDY CZYTELNICZE WŚRÓD DZIECI I MŁODOZIEŻY W POLSCE
Literatura dziecięca w Polsce cieszy się dużą popularnością i stale ewoluuje, dostosowując się do współczesnych trendów i potrzeb młodych czytelników wynika z raportu za rok 2023 opublikowanego przez Bibliotekę Narodową.
Czytelnictwo dzieci i młodzieży: W Polsce w 2023 roku odnotowano znaczący wzrost czytelnictwa wśród nastolatków – aż 72% osób w wieku 15–18 lat deklarowało czytanie książek, a 18% z nich czytało co najmniej siedem książek rocznie. To powrót do poziomu sprzed pandemii, wskazujący na rosnące zaangażowanie młodzieży w literaturę. (Dane raport o stanie czytelnictwa książek za 2023 r).
Trendy wydawnicze: Coraz większą popularność zdobywają książki promujące edukację ekologiczną, takie jak atlasy zwierząt zagrożonych wyginięciem. Ponadto, ilustracje w książkach dziecięcych często łączą walory artystyczne z treściami edukacyjnymi, co przyciąga młodych czytelników. Analizując kilka różnych zestawień wydawniczych można wnioskować, że w 2024 roku najpopularniejsze książki dla dzieci w Polsce odzwierciedlają różnorodność literatury dziecięcej, od klasyki po nowości wydawnicze.
„Brzechwa dzieciom” (Jan Brzechwa) wciąż cieszy się niesłabnącą popularnością dzięki humorystycznym i edukacyjnym wierszom, takim jak „Kaczka Dziwaczka” czy „Na straganie”. „Plastusiowy pamiętnik” (Maria Kownacka) pozostaje jedną z ulubionych książek młodszych dzieci, ucząc odpowiedzialności i porządku.
W bestselerach "Emik-u" TOP 100 w kategorii Książki Dla dzieci znalazły się m.in: Bebechy, czyli ciało człowieka pod lupą - Adam Mirek, Bluey. Bajki 5 minut przed snem, Szkolne lifehacki - Lesław Dzik, Kicia Kocia. Co się dzieje z placem zabaw? - Głowińska Anita, Niesamowite przygody dziesięciu skarpetek (czterech prawych i sześciu lewych) - Bednarek Justyna i wiele innych.
Nowości i współczesne tytuły na podstawie zestawień kilku rankingów wydawniczych: Seria „Rodzina Pętelków” autorstwa Barbary Supeł to propozycja edukacyjna z elementami zabawy, dostosowana do najmłodszych czytelników. Ostatni tom jest często wybierany jako książka adwentowa. Z najnowszych współczesnych wydawnictw „Lizak Brajanusza” Ireny Mąsior to humorystyczna opowieść, która zdobyła uznanie za swoje przesłanie i lekką formę. Nie słabnie też popularność serii "Kicia Kocia" - Głowińska Anita.
Literatura z wartościami: „Psie troski” Toma Justyniarskiego to poruszająca historia przyjaźni chłopca i psa, w której podkreślono rolę empatii i troski o zwierzęta.
Rodzice jako pośrednicy: Raporty pokazują, że rodzice są kluczowym ogniwem w promowaniu czytelnictwa wśród dzieci, często kierując ich wybory literackie w stronę książek z wartościami edukacyjnymi i społecznymi.
Dlaczego literatura dziecięca jest ważna?
Literatura dziecięca w Polsce nie tylko wspiera rozwój językowy i emocjonalny najmłodszych, ale także edukuje w zakresie ważnych kwestii społecznych i ekologicznych. Współczesne książki pomagają budować empatię, uczą odpowiedzialności i wspierają kreatywne myślenie, odpowiadając na potrzeby dynamicznie zmieniającego się świata.
Tagi: #konkurs #Pułtusk
Zobacz także
22 sty 2025
Mariusz Soska nowym trenerem FUKS BRIX Pułtusk
22 sty 2025
162. rocznica Powstania Styczniowego
Komentarze
Dodaj komentarz jako pierwszy