REKLAMA

Data publikacji: 30 sty 2023

Konkurs Kolęd i Pastorałek 2023 [FOTORELACJA]

Konkurs Kolęd i Pastorałek 2023 [FOTORELACJA]

Konkurs Kolęd i Pastorałek to coroczne wydarzenie organizowane przez Akcję Katolicką przy parafii św. Mateusza w Pułtusku oraz Publiczną Szkołę Podstawową na 1 im. Klaudyny Potockiej w Pułtusku. Tegoroczna edycja została objęta honorowym patronatem Burmistrza Miasta Pułtusk Wojciecha Gregorczyka.

Na wstępie głos zabrali: dyrektor PSP nr 1 - Kamil Grabowski, Ks. Infułat Wiesław Kosek - Proboszcz Parafii Św. Mateusza w Pułtusku, Sławomir Krysiak - Wiceprzewodniczący Akcji Katolickiej przy Parafii Św. Mateusza w Pułtusku oraz Maria Wodzyńska - Kierownik Samodzielnego Referatu Edukacji Urzędu Miejskiego w Pułtusku.

Dyrektor Kamil Grabowski zwrócił uwagę na duże zainteresowanie konkursem wśród młodych wykonawców za czym przemawiała tegoroczna frekwencja wśród uczestników.

Na propozycję współpracy przy organizacji Konkursu Kolęd i Pastorałek z Akcją Katolicką nasza szkoła była bardzo otwarta. Konkurs corocznie gromadzi wielu młodych artystów. Przetrwał także czas pandemii, kiedy to organizowany był online. Dlatego też bardzo cieszy nas fakt, że w tegorocznej edycji udział wzięło ponad 80 wykonawców.

– Kamil Grabowski, dyrektor Publicznej Szkoły Podstawowej nr 1 im. K. Potockiej w Pułtusku

Od strony organizacyjnej z ramienia PSP nr 1 za konkurs odpowiadały nauczycielki: Małgorzata Archacka i Aurelia Kaczmarczyk. O bogactwie polskich kolęd i pastorałek oraz ich znaczeniu w naszej kulturze i literaturze w rozmowie z naszym portalem wspomniała Małgorzata Archacka:

Śpiewanie kolęd i pastorałek jest jednym z najpiękniejszych zwyczajów bożonarodzeniowych. Chyba żaden z narodów nie może się pochwalić takim bogactwem pieśni jak naród polski. Większość z nich to przekazywane przez tradycję utwory, których autorów na próżno szukać wśród znanych poetów. W kolędach z pewnością odnaleźć można czystą poezję, najpiękniejsze pomysły muzyczne, ale również wiele śladów dawnych polskich obyczajów. Kolędy są częścią naszej historii narodowej.

Małgorzata Archacka

Zmagania uczestników oceniało jury w męskim składzie:

Krzysztof Kamiński - członek Akcji Katolickiej w Pułtusku
Zygmunt Dąbrowski – muzyk, organista Parafii Św. Mateusza w Pułtusku
Michał Kisiel - Dyrektor Domu Polonii w Pułtusku
Andrzej Kalinowski - kapelmistrz Miejskiej Młodzieżowej Orkiestry Dętej OSP w Pułtusku
Przemysław Leleń – muzyk, członek zespołu VoxDomini

Uczestnicy zaprezentowali się w poszczególnych kategoriach:

Kategoria I - dzieci 6-letnie z przedszkoli i oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych oraz uczniowie klas I szkół podstawowych.  
Kategoria II - uczniowie klas II – III szkoły podstawowej. 
Kategoria III - uczniowie klas IV-VI szkoły podstawowej.  
Kategoria IV - uczniowie klas VII – VIII.

Jako pierwszy, jeszcze przed rozpoczęciem konkursu, wystąpił ks. Piotr Pieczewski, którego twórczość pułtuszczanie znają bardzo dobrze. Wystąpienie ks. Piotra z pewnością dodało śmiałości i odwagi młodszym uczestnikom.

Konkurs przebiegał w przyjaznej i świątecznej atmosferze. Były momenty wzruszenia i nostalgii, jak również radości, uśmiechu i wspólnego śpiewania. Po długich naradach jury wyłoniło zwycięzców. Ogłoszenie wyników i rozdanie nagród poprowadził przewodniczący jury Krzysztof Kamiński.

Nagrodzeni soliści:

Kategoria I

Nagroda główna: Alicja Kosewska - Publiczna Szkoła Podstawowa nr 4 z klasami sportowymi im. Ireny Szewińskiej w Pułtusku nr 4 w Pułtusku

II miejsce: Barbara Maciejewska - Zespół Szkół nr 2 w Pułtusku z Oddziałami Integracyjnymi

III miejsce: Weronika Waszyńska - Publiczna Szkoła Podstawowa nr 1 im. Klaudyny Potockiej w Pułtusku

Kategoria II

Nagroda główna: Lena Dąbkowska - PSP nr 1 w Pułtusku

II miejsce: Zuzanna Borucka - ZS nr 2 w Pułtusku

III miejsce: Helena Mitkowska - Zespół Szkolno-Przedszkolny w Przemiarowie

Kategoria III

Nagroda główna: Zuzanna Szulecka - PSP nr 1 w Pułtusku

II miejsce: Maciej Pietrzykowski - Publiczna Szkoła Podstawowa nr 3 z Oddziałami Integracyjnymi im. Tadeusza Kościuszki w Pułtusku

III miejsce: Hanna Madeja - ZS nr 2 w Pułtusku

Kategoria IV

Nagroda główna: Maja Gąszcz - PSP nr 4 w Pułtusku

II miejsce: Urszula Madeja - ZS nr 2 w Pułtusku

III miejsce: Kornelia Zwolińska - PSP nr 3 Pułtusk

Nagrodzone Zespoły:

Kategoria I

Nagroda główna: Zespół „Motylki” - ZS nr 2 w Pułtusku

Kategoria II

Nagroda główna: Zespół „Duecik” - ZS nr 2 w Pułtusku

Kategoria III

Nagroda główna: Zespół „Trymolki” - ZS nr 2 w Pułtusku

Kategoria IV

Nagroda główna: Zespół „Kantylena” - ZS nr 2 w Pułtusku

Nagroda Specjalna Ks. Infułata Wiesława Koska – Maciej Pietrzykowski PSP nr 3 w Pułtusku

Nagroda Specjalna Burmistrza Miasta Pułtusk Wojciecha Gregorczyka – Zespół „Kantylena” z ZS nr 2 w Pułtusku

Nagroda Specjalna Dyrektora Publicznej Szkoły Podstawowej nr 1 im. Klaudyny Potockiej w Pułtusku Kamila Grabowskiego – Maja Gąszcz

W kategorii Nagroda Specjalna jury postanowiło wyróżnić jeszcze jeden zespół. Dziewczynki z Niepublicznego Katolickiego Przedszkola Im. Świętej Rodziny w Pułtusku wyszły na scene i mimo tego, że przez pomyłkę puszczono im podkład muczny do innej piosenki, one zaczeły śpiewać. Dopiero kliku chwilach, na skutek interwencji ich opiekunki zmieniono podkład na właściwy. Za tą profesjonalną popstawę na scenie jury przyznało nagrodę specjalną poza konkursem.

Motylkowy zespół w składzie: Antonina Szajczyk, Zofia Strusińska, Julia Konopka i Karolina Niesiebędzka.

Po zakończeniu konkursu członkowie Akcji Katolickiej w ramach podziękowania za zaangażowanie w organizację wydarzenia wręczyli członkom jury oraz nauczycielom albumy poświęcone 30-letniej działalności Akcji Katolickiej działającej przy Parafii Św. Mateusza w Pułtusku.

Na zakończenie głos zabrał Sławomir Krysiak, który w imieniu Ks. Infułata Wiesława Koska pogratulował wszystkim uczestnikom i zaznaczył, że jest szczególnie zbudowany pewną obserwacją:

Żyję na tym świecie już dość długo, słyszałem wiele kolęd i pastorałek. Wielokrotnie uczestniczyłem także w poprzednich edycjach konkursu. Mimo to, dwa utwory, które dziś usłyszałem są dla mnie nowością. To dowód na to, że warto ten konkurs nadal organizować a uczniowie wraz z nauczycielami wciąż poszukują nowych inspiracji.

Sławomir Krysiak - Wiceprzewodniczący Akcji Katolickiej przy Parafii Św. Mateusza w Pułtusku

Gratulujemy organizatorom, uczniom, nauczycielom, rodzicom tak udanego wydarzenia i zapraszamy do oglądania fotorelacji z przebiegu konkursu.

FOTORELACJA (fot. Jan Kisiel):

autor: J K

Tagi: #2023 #Fotorelacja #Jedynka #kolęd #konkurs #pastorałek #Pułtusk #wyniki

REKLAMA

Zobacz także

Komentarze

Dodaj komentarz jako pierwszy