REKLAMA

Data publikacji: 13 wrz 2023

Kierowco bądź czujny! W środę akcja policji "Bezpieczne Przejście"

Kierowco bądź czujny! W środę akcja policji "Bezpieczne Przejście"

Jutro (13 września) policja przeprowadzi działania w ramach akcji "Bezpieczne Przejście". Będą reagować na wykroczenia kierujących pojazdami popełniane bezpośrednio przed i na przejściach dla pieszych.

Celem przeprowadzanych cyklicznie działań jest kształtowanie bezpiecznych zachowań w relacjach kierujący – pieszy. Poprzez wzmożone działania dążymy do poprawy bezpieczeństwa na przejściach dla pieszych oraz przywrócenia znaczenia znaku „Przejście dla pieszych”, o którym często zapominają kierowcy jak i niechronieni użytkownicy dróg.

Policjanci będą reagować na wykroczenia kierujących pojazdami popełniane bezpośrednio przed i na przejściach dla pieszych. Będą również informować kierujących o konsekwencjach wynikających z nieodpowiedzialnych zachowań w rejonach przejść.

Policja przypomina, że w świetle prawa przechodzenie przez jezdnię poza przejściem dla pieszych jest dopuszczalne wówczas, gdy odległość do najbliższego z nich przekracza 100 metrów. W takim przypadku dozwolone jest przejście przez ulicę o ile nie utrudni to ruchu pojazdom. Decydując się na taki ruch pieszy musi sobie zdawać sprawę z tego, że w przeciwieństwie do tzw. „zebry”, przechodząc przez jezdnię nie ma pierwszeństwa. Bezwzględne pierwszeństwo ma wtedy, gdy znajduje się na oznakowanym przejściu.

Na podstawie komunikatu KPP Pułtusk kom. Mileny Kopczyńskiej/ foto poglądowe inforgrafika pultusk.news

Tagi: #bezpieczne przejście #kierowca #na drogach #Policja #przepisy ruchu drogowego

REKLAMA

Zobacz także

Komentarze

Dodaj komentarz jako pierwszy