REKLAMA

Data publikacji: 22 gru 2023

KACZKOMAT? PO CO KACZY BUFET W PUŁTUSKU?

KACZKOMAT? PO CO KACZY BUFET W PUŁTUSKU?

Lubicie karmić kaczki na pułtuskich kanałkach czy nad Narwią? Co wiecie o ptakach, które na stałe zadomowiły się w naszym regionie? Dokarmiacie je chlebem? Wiecie, że chleb może poważnie zaszkodzić ptakom? Już w czerwcu z powodu kaczek pojawi się nad Narwią nowa atrakcja, dzięki której, być może wielu przestanie popełniać podstawowe błędy i czegoś się nauczy.

Spacerując, będzie można skorzystać z tak zwanego kaczkomatu - czyli za drobną opłatą pobrać z małego automatu, specjalną karmę dla kaczek.

Pod kaczkomat zostało oddane w użyczenie prywatnej firmie 2 m kw. na okres 3 lat. W pobliżu automatu planowane jest zamontowanie tablicy edukacyjnej, dzięki której spacerowicze będą mogli poznać gatunki kaczek.

Według wielu specjalistów, między innymi tych z organizacji The Canal and River Trust, chleb jest niezwykle szkodliwy dla kaczek. Powoduje schorzenia układu pokarmowego, problemy z trawieniem, bóle, osłabienie czy nawet śmierć.

Kiedy i jak dokarmiać kaczki i łabędzie?

Zdaniem ekspertów, najlepiej robić to zimą, późną jesienią i wczesną wiosną, ponieważ wtedy same nie są w stanie zdobyć wystarczającej ilości pożywienia, szczególnie w mieście. Oczywiście, jedzenie należy podawać w racjonalnych ilościach, dostosowanych do ilości ptaków w danym zbiorniku. Co bardzo ważne, pokarm można wyrzucać tylko na brzeg, nigdy prosto do wody!

Trudno wymagać od spacerowiczów, aby zawsze mieli ze sobą ziarna, kukurydzę czy kaszę. Zazwyczaj to dzieci spontanicznie chcą dokarmiać ptaki. Z tego powodu, powstała inicjatywa, która zyskuje popularność w Polsce - stworzenia sieci automatów z pokarmem dla kaczek, tak zwanych „kaczkomatów”. Są to budki, elektroniczne lub manualne, stojące przy popularnych zbiornikach wodnych, umożliwiające pobranie mieszanki, którą można rzucić zwierzętom.

Podobne automaty z karmą dla dzikich kaczek są już w wielu miastach m.in: Warszawie, Nysie, Wrocławiu, Poznaniu czy Inowrocławiu. Niektóre funkcjonują też pod nazwą "kaczy bufet".

Źródło do tekstu: Kaczkomaty.pl/własne

Tagi: #jak dokarmiać ptaki #kaczka #kaczkomat #kaczy bufet

REKLAMA

Zobacz także

Komentarze

Dodaj komentarz jako pierwszy