REKLAMA

Data publikacji: 16 cze 2024

Jubileusz 120-lecia OSP w Kacicach i gminne obchody Dnia Strażaka [FOTO, WIDEO]

Jubileusz 120-lecia OSP w Kacicach i gminne obchody Dnia Strażaka [FOTO, WIDEO]

To już 120 lat tradycji i służby "Bogu na chwałę, ludziom na pożytek" - zgodnie z napisem, który w 1908 roku mieszkańcy umieścili na wrotach wybudowanej w tamtych czasach drewnianej szopy. Była ona nie tylko remizą ale też miejscem spotkań lokalnej społeczności. Do dziś w tym miejscu kontynuowane są dawne tradycje jednostki a druhowie służą społeczeństwu niosąc pomoc. W minioną sobotę Ochotnicza Straż Pożarna w Kacicach świętowała swój wyjątkowy Jubileusz połączony z obchodami gminnymi Dnia Strażaka. 

Uroczystości rozpoczęły się Mszą św. w intencji strażaków w kościele pw. św. Stanisława Kostki w Kacicach. Po wspólnej modlitwie, na placu przed remizą odbyła się ceremonia z okazji Jubileuszu 120-lecia OSP w Kacicach oraz gminnych obchodów Dnia Strażaka. 

Jubileusz był okazją do wręczenia Druhom złotych, srebrnych i brązowych medali za zasługi dla pożarnictwa.

 

Marszałek Adam Struzik wyróżnił OSP Kacice okolicznościowym medalem pamiątkowym - PRO Masovia - za wybitne zasługi oraz całokształt działalności na rzecz województwa mazowieckiego.

Marszałek Województwa Mazowieckiego wyróżnił również okolicznościowymi dyplomami uznania Druhów OSP w Kacicach. 

Historię OSP Kacice przybliżył Druh Stanisław Brzozowski Prezes OSP w Kacicach. Mogliśmy ją poznać również, oglądając wystawę przygotowaną z okazji Jubileuszu.

Z okazji Jubileuszu zaproszeni goście odczytali okolicznościowe listy gratulacyjne.

W podziękowaniu za okazane wsparcie dla OSP Kacice Prezes, Druh Stanisław Brzozowski wręczył symboliczne upominki na pamiątkę Jubileuszu. 

Na uroczystość zaprosili: Komitet Organizacyjny Obchodów 120-lecia OSP w Kacicach, Prezes Zarządu Oddziału Miejsko-Gminnego Związku OSP RP w Pułtusku oraz Burmistrz Miasta Pułtusk

"Sami Sobie" - taki cel przez lata przyświecał mieszkańcom Kacic w życiu i ich wspólnych działaniach. Z tego powodu, dla zachowania bezpieczeństwa wsi, której domy były drewniane i pokryte strzechą, 17 kwietnia 1904 roku powołano w Kacicach Ochotniczą Straż Ogniową.

W skład pierwszego Zarządu OSO w Kacicach wchodzili: Stanisław Sulej (1846-1925) - prezes, pułtuski rejent, właściciel majątku ziemskiego w Kacicach; Stanisław Deptuła (1879-1947) - naczelnik, poseł na sejm II RP, działacz społeczny, współorganizator Powiatowej Szkoły Rolniczej w Pułtusku; Władysław Deptuła (?) działacz społeczny; Jan Dłużewski (1880-1939) ziemianin z Łubienicy zaangażowany w działalność niepodległościową; Piotr Koczara (1884-1957) poseł na sejm II RP, działacz społeczny, korespondent czasopism chłopskich, współorganizator Powiatowej Szkoły Rolniczej w Pułtusku i Szkoły Rolniczej w Golądkowie, ofiarował grunt pod budowę szopy strażackiej; Franciszek Nodzykowski - (1853-?) działacz społeczny.

W 1908 r. za 250 rubli wybudowano szopę, która służyła nie tylko jako remiza i magazyn do przechowywania narzędzi strażackich, ale i miejsce do wspólnych spotkań mieszkańców Kacic. Nad wrotami umieszczono tablicę z napisem: „Bogu na Chwalę, Ludziom na Pożytek". Nazwę na Ochotniczą Straż Pożarną zmieniono po odzyskaniu przez Polskę Niepodległości. 

Dzisiaj nie jest to drewniana szopa jednak lokalna społeczność dobrze zna historię swoich przodków, którzy mieli wkład w działalność na rzecz ochrony mieszkańców wsi przed żywiołami, czynnie uczestniczyli w budowaniu życia kulturalnego i rozbudowie miejscowości. 

 

Tagi: #straż pożarna #Historia #Mazowsze

REKLAMA

Zobacz także

Komentarze

Dodaj komentarz jako pierwszy