REKLAMA

Data publikacji: 29 sty 2023

JEŹDZIŁY W KATARZE PODCZAS MŚ. BĘDĄ TEŻ W PUŁTUSKU

JEŹDZIŁY W KATARZE PODCZAS MŚ. BĘDĄ TEŻ W PUŁTUSKU

Dwa nowoczesne, elektryczne autobusy jeszcze w tym roku pojawią się w Pułtusku i pozwolą na rozwój transportu publicznego. Zakupi je gmina Pułtusk dzięki dofinansowaniu wysokości 2,2 mln zł, które samorząd otrzymał pół roku temu z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej z programu „Zielony Transport Publiczny”. Umowa na dostawę modelu E7, znanego z obsługi pasażerów podczas Mistrzostw Świata w Piłce Nożnej w Katarze została podpisania w miniony piątek.

Nowe elektrobusty wyjadą na drogi jeszcze w tym roku. Firma zgodnie z umową ma 220 dni na dostarczenie pojazdów. Firma przeszkoli również z obsługi elektrobusa 4 osoby.

Pułtusk inwestuje w zeroemisyjną flotę elektrobusów, skutecznie wykorzystując dofinansowanie ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Wsparcie w wysokości ponad 2,2 mln zł zostało przyznane w ramach drugiej edycji programu „Zielony Transport Publiczny”. Zakup autobusów elektrycznych to kolejny krok na drodze samorządu w kierunku elektromobilności.

Yutong Bus zrealizował największy na świecie kontrakt na dostawę autobusów elektrycznych, obejmujący aż 888 pojazdów dla Kataru. Flotę „elektryków” podczas mundialu tworzył między innymi model E7, którego dwa egzemplarze dostarczymy do Pułtuska. To będzie polski debiut tego kompaktowego, 7-metrowego autobusu

Marcin Kucharski, prezes firmy Busnex Poland.

Umowę na dostawę dwóch egzemplarzy modelu E7, znanego z obsługi pasażerów podczas Mistrzostw Świata w Piłce Nożnej w Katarze, podpisali 27 stycznia br. burmistrz Wojciech Gregorczyk i prezes zarządu Busnex Poland Marcin Kucharski przy kontrasygnacie skarbnik miasta Pułtusk Teresy Turek.

Yutong E7, którego mieli okazję poznać kibice podczas Mistrzostw Świata w Piłce Nożnej w Katarze, to elektryczny autobus o długości 7 metrów. Na jednym ładowaniu osiąga nawet 200 kilometrów, a dzięki rekuperatorowi energia jest odzyskiwana podczas hamowania. Pojazd łączy kompaktowe wymiary i zwrotność z funkcjonalnością, dysponując 13 miejscami siedzącymi oraz przestrzenią dla osób niepełnosprawnych. Jest także wyposażony w klimatyzację i elektryczne ogrzewanie.

Cieszę się, że doszło dzisiaj do podpisania tej umowy. Liczę na jej sprawną realizację. Samorząd Gminy Pułtusk stara się uczestniczyć we wszystkich działaniach mających na celu wprowadzanie rozwiązań ekologicznych, choć nie bez znaczenia jest również aspekt ekonomiczny. Jak wiadomo znaczącym pod tym względem rozwiązaniem jest transport publiczny

burmistrz Wojciech Gregorczyk.

Yutong Bus to największy globalny dostawca autobusów i autokarów, posiadający 15-procentowy udział w światowym rynku. Dzięki zaawansowanym technologiom oraz zakładom badawczo-rozwojowym i produkcyjnym o powierzchni 1,12 mln m2, firma jest w stanie dostarczać autobusy elektryczne, hybrydowe, wodorowe i zasilane paliwem tradycyjnym do kolejnych miast na wszystkich kontynentach, w tym również w Europie.

W czterech zakładach dziennie powstaje nawet kilkaset autobusów, co w skali roku zapewnia imponujący wolumen produkcji liczony w dziesiątkach tysięcy. Yutong Bus jest najlepiej sprzedającą się na świecie marką autobusów napędzanych zieloną energią, w 2022 r. notując niemal 12 tys. zakontraktowanych pojazdów zero- i niskoemisyjnych, a łącznie dostarczając już ponad 170 tys. autobusów.

Busnex Poland jest oficjalnym przedstawicielem Yutong Bus, który podczas 3-letniej obecności na rynku dostarczył i zakontraktował już 79 autobusów elektrycznych dla 15 samorządów z 6 województw. Firma zapewnia również kompleksowe wsparcie techniczne i serwisowe oraz bazę wiedzy na temat eksploatacji „elektryków”. We współpracy z Grupą DBK zostały otwarte trzy punkty serwisowe - w Krakowie, Olsztynie oraz Białymstoku, a w Ostrołęce powstał magazyn części zamiennych.

Pierwsze elektrobusy w Pułtusku pojawiły się w 2015 roku. Po 5 latach eksploatacji tak zwane zielone busy ustąpiły miejsca nowemu, który aktualnie służy mieszkańcom korzystającym z komunikacji miejskiej. Na pokrycie kosztów zakupu, 405 tys. zł pożyczki z możliwością umorzenia 30% kwoty, z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie otrzymało Pułtuskie Przedsiębiorstwo Usług Komunalnych Sp. z o.o. W 2022 r. gmina zainstalowała dwie publiczne dwupunktowe stacje ładowania aut elektrycznych.

Opr. na podstawie informacji prasowej Busnex Poland oraz www.pultusk.pl/ foto pultusk.pl i Busnex Poland

Tagi: #Busnex Poland #Chiny #ekologia #elektrobusy #Katar #komunikacja miejska #Kraków #Mistrzostwa Świata #NFOŚiGW #Olsztyn #Pułtusk #samochody elektryczne #transport #Warszawa #Yutong Bus #Yutong E7

REKLAMA

Zobacz także

Komentarze

Dodaj komentarz jako pierwszy