REKLAMA

Data publikacji: 26 cze 2020

JAKA PLAŻA W TYM ROKU? ODWIEDZISZ JĄ TEGO LATA?

JAKA PLAŻA W TYM ROKU? ODWIEDZISZ JĄ TEGO LATA?

Pułtuszczanie uwielbiają plażę miejską i korzystając ze sprzyjającej aury od kilku dni spędzają na niej czas wolny. Oficjalnie kąpielisko nie jest jeszcze otwarte, co oznacza, że brak również ratowników ale to nie przeszkadza miłośnikom kąpieli. Pojawiły się już zwiastujące rozpoczęcie sezonu parasole, pomost na rzece i drewniana ścieżka prowadząca nad Narew... Niestety, nie wszystko w te wakacje będzie na plaży jak dotychczas.

Zalecenia Głównego Inspektora Sanitarnego oraz Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego – Państwowego Zakładu Higieny, spowodowane epidemią koronawirusa nakładają na zarządców plaż i kąpielisk wiele obostrzeń. W związku z tym nie będzie możliwości wypożyczenia leżaków. GIS zaleca, aby korzystający z kąpielisk używali własnych leżaków a nawet urządzeń do nauki i ułatwienia pływania. Wszystko wskazuje również na to, że nie pojawią się stałe atrakcje dla najmłodszych: zjeżdżalnia i udostępniane wcześniej zabawki oraz sprzęt sportowy.

Narew jest malownicza a plaża w Pułtusku, nawet gdy jeszcze nie do końca urządzona, już robi wrażenie. Zdjęcia wykonaliśmy dzisiaj, zaś prace nad finalnym efektem jeszcze trwają.

Opracowano również zasady dla osób korzystających z tych miejsc. Co powinieneś wiedzieć?

OSOBY KORZYSTAJĄCE Z KĄPIELISK I MIEJSC OKAZJONALNIE WYKORZYSTYWANYCH DO KĄPIELI – ZALECENIA

• Należy zachowywać dystans społeczny i minimalną odległość od osób postronnych zgodnie z obowiązującymi regulacjami prawa na całym obszarze obiektu, także podczas kąpieli w wodzie, jak również w czasie oczekiwania na wejście na teren kąpieliska/ miejsc okazjonalnie wykorzystywanych do kąpieli (z wyłączeniem osób wspólnie zamieszkujących).
• Należy unikać zatłoczonych plaż/miejsc lub zgromadzeń na terenie kąpieliska /miejsca okazjonalnie wykorzystywanego do kąpieli.
• Należy stosować środki ochrony zgodnie z regulacjami obowiązującego prawa.
• Zaleca się szczególnie staranne zasłanianie ust i nosa (z użyciem chusteczki) podczas kaszlu i kichania.
• Należy korzystać z własnego sprzętu turystycznego, przyborów toaletowych (koce,pledy, leżaki, maty, ręczniki, sprzęt do nauki lub ułatwienia pływania, sprzęt ochronny).
• Zaleca się szczególną dbałość o higienę rąk – częste mycia rąk wodą z mydłem oraz/lub ich dezynfekcja, po skorzystaniu z toalety, także po kontakcie z wszelkimi powierzchniami/urządzeniami publicznego użytku.
• Należy zachowywać czystość w otoczeniu, wyrzucać odpady do właściwych pojemników, zgodnie z zasadami segregacji o ile to możliwe.
• Nie należy korzystać z kąpielisk/miejsc okazjonalnie wykorzystywanych do kąpieli w przypadku złego samopoczucia i podwyższonej ciepłoty ciała, infekcji oraz objawów chorobowych sugerujących chorobę zakaźną.

Oficjalny sezon kąpielowy w Polsce trwa od 1 czerwca do 30 września. GIS opracował serwis kąpieliskowy www.sk.gis.gov.pl - portal informacyjny o jakości wody w kąpieliskach, zawierający  oznakowany na mapie Polski – wykaz wszystkich wyznaczonych uchwałami rad gmin kąpielisk. Na portalu znajdują się również informacje o aktualnych przepisach, terminarz organizacji kąpielisk oraz opracowanie dotyczące zagrożeń związanych z nadmiernym zakwitem sinic.

Opr. na podst. info. Głównego Inspektora Sanitarnego oraz Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego – Państwowego Zakładu Higieny

Tagi: #covid #gdzie na plażę #Główny Inspektor Sanitarny #koronawirus #Narew #plaża #Pułtusk #serwis dostępnych kąpielisk #serwis kąpieliskowy #wakacje #wakacje na Mazowszu #wakacje w Polsce #wakacje2020

REKLAMA

Zobacz także

Komentarze

Dodaj komentarz jako pierwszy