REKLAMA

Data publikacji: 15 maj 2019

JAKA BĘDZIE DECYZJA?

JAKA BĘDZIE DECYZJA?

Blisko 200 mieszkańców wsi: Głodowo, Przemiarowo, Gościejewo, Trzciniec, Szwelice, Kleszewo, sprzeciwia się planowanej budowie chlewni i biogazowni w miejscowości Trzciniec na terenie gminy Pułtusk. Po rozprawie administracyjnej, która odbyła się na początku lego br., zgodnie z procedurami, przyszedł czas na wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach dla przedsięwzięcia. Mieszkańcy oczekują, że będzie ona negatywna i do realizacji inwestycji w ich sąsiedztwie nie dojdzie.

W toku są prace zmierzające do wydania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach. W sprawie wydania decyzji "środowiskowej" dla przedsięwzięcia polegającego na budowie fermy trzody chlewnej w Trzcińcu oraz biogazowni rolniczej, został zebrany materiał dowody i aktualnie przygotowywane jest wydanie decyzji. W związku z tym Burmistrz Miasta Pułtusk informuje, iż w siedzibie Urzędu Miejskiego w Pułtusku w pokoju nr 27, strony postępowania mogą zapoznać się z zebranymi materiałami i wypowiedzieć się, co do nich oraz co do zgłoszonych uwag w toczącym się postępowaniu.

Obwieszczenie w tej sprawie - kliknij

Rozprawa administracyjna, która odbyła się w lutym br., była jednym z etapów w zakresie zbierania dowodów do wydania decyzji końcowej przez władze gminy Pułtusk.

Emocje towarzyszące planowanej inwestycji, obawy mieszkańców i kategoryczny sprzeciw społeczeństwa wobec budowy fermy i biogazowni są uzasadnione. Przedsięwzięcie polega na budowie chlewni wraz z biogazownią rolniczą i urządzeniami pomocniczymi. Inwestor planuje wybudować dwa budynki inwentarskie oraz budynek kwarantanny. Gnojownica z chlewni miałaby być przetwarzana na energię w biogazowni.

Wśród wielu argumentów przeciw mieszkańcy wskazują m.in. na bliskie sąsiedztwo domów, które są zaledwie 200 metrów od planowanej chlewni. Kolejne to uciążliwy hałas, odór, wzmożony transport ciężkich samochodów. Mieszkańcy wskazują również na negatywną opinię Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Pułtusku, który zaznacza, że przemysłowy chów trzody chlewnej w łącznej obsadzie ponad 13 tys. sztuk, to przysłowiowa bomba z opóźnionym zapłonem.

Powiatowy Inspektor Sanitarny orzekł, że normy hałasu, emisje gazów i pyłów mieszczą się w normie, natomiast zapachy będą uciążliwe dla otoczenia. Wyjaśnia, że odór z chlewni zawiera związki chemiczne, które mogą powodować podrażnienia błon śluzowych, ból głowy, gardła, nudności, biegunkę, chrypkę, kaszel, kołatanie serca, senność, ataki paniki, stres i zawroty głowy. U niektórych osób, w wyniku ekspozycji na odory, dochodzi do nasilenia objawów psychosomatycznych. W związku z tym, że w pobliżu planowanej inwestycji znajdują się zabudowania mieszkalne i działki przeznaczone pod zabudowę oraz działalność usługową może dojść do pogorszenia warunków sanitarno – higienicznych na tym obszarze.

Tagi: #2019 #biogazownia w Trzcińcu #budowa fermy w Trzcińcu #decyzja środowiskowa #fakty #Pułtusk #pułtusk news

REKLAMA

Zobacz także

Komentarze

Dodaj komentarz jako pierwszy