REKLAMA

Data publikacji: 6 lip 2020

JAK ZMIENIŁA NAS PANDEMIA? SPRAWDŹ, CZY JESTEŚ "STATYSTYCZNYM" POLAKIEM

JAK ZMIENIŁA NAS PANDEMIA? SPRAWDŹ, CZY JESTEŚ "STATYSTYCZNYM" POLAKIEM

Oswajamy się z "nową normalnością". Nadal dezynfekujemy ręce, ale zdejmujemy maski. Spodobały nam się internetowe formy życia - spotkania on-line, treningi, praca zdalna. Oszczędzamy w obawie przed kryzysem. Chcemy kupować mniej ze względów ekonomicznych, ale też i ekologicznych. Tak wynika z sondażu przeprowadzonego przez Ipsos. Poniżej tekstu nasza sonda.

Oswojenie nowej normalności

Z trzeciej fali badania Ipsos „Polski konsument w czasach koronawirusa” przeprowadzonej w okresie od 5 do 12 czerwca 2020 r. wynika, że nasz poziom lęku, jeśli chodzi o zagrożenie chorobą, zmniejszył się. Wciąż jednak trwa niepokój o kryzys gospodarczy. Obawia się go trzy czwarte Polaków. Społeczeństwo obawia się również wzrostu cen - niepokój z tego powodu wyraża 77 proc. ankietowanych.

Jak wynika z przeprowadzonego sondażu, przyzwyczailiśmy się do nowych warunków sanitarnych i akceptujemy fakt, że Covid-19 jeszcze przez jakiś czas z nami zostanie.

Polacy przestrzegają zasad dotyczących mycia i dezynfekcji rąk, ale już rzadziej nosimy maseczki i jednorazowe rękawiczki. Podczas spotkań towarzyskich luzujemy środki ostrożności.  Nadal rzadziej korzystamy z możliwości jedzenia poza domem. Preferujemy jedzenie domowe, choć aż jedna trzecia ankietowanych twierdzi, że je teraz bardziej kalorycznie. Również jedna trzecia Polaków obawia się wzrostu wagi.

Oszczędzanie

Pozytywnie oceniamy minione miesiące, w tym także skutki ograniczeń w przemieszczaniu się i handlu: ograniczenie wydatków oraz przypadkowych zakupów wynikające z ograniczeń zakupów i zamknięcia galerii handlowych. Dostrzegliśmy także potrzebę gromadzenia oszczędności, a co trzecia osoba zaczęła oszczędzać.

Życie on-line

Wraz z pandemią, mocniej weszliśmy w świat internetowych form życia i jak wynika z badań Ipsos spodobało się nam to. Nadal zdecydowanie częściej niż przed epidemią korzystamy z komunikatorów online, a także rozmów wideo. W czasie pandemii co czwarta osoba uczestniczyła w spotkaniach towarzyskich on-line i większość z tych osób deklaruje chęć korzystania w przyszłości z takiej formy kontaktu.  Mimo tego, że otwarto siłownie, nadal część z nas korzysta z treningów on-line (17 proc.) a ponad połowa tych osób deklaruje, że będzie to robiła tak często, jak obecnie.

Troska o środowisko

Co trzecia osoba deklaruje, że ekologia jest dla niej obecnie ważniejsza niż przed epidemią. Rośnie niepokój o kolejny kryzys epidemiczny i zmiany klimatyczne. Zmieniają się też zachowania, np. bardziej skrupulatnie segregujemy śmieci. Doświadczenie ograniczenia możliwości zakupowych doprowadziło do rewizji potrzeb oraz postaw. Cztery osoby na dziesięć chcą teraz kupować mniej produktów, sześć na dziesięć - naprawiać zepsute rzeczy zamiast kupować nowe. Choć główny czynnik tych zmian jest ekonomiczny, przynajmniej część z nas planuje ograniczenia zakupów ze względu na ich wpływ na środowisko.

Co piąty z nas częściej wybiera produkty nieszkodzące środowisku, kierując się przede wszystkim aspektami zdrowotnymi, ale także ekologicznymi. A co czwarty przy zakupie częściej zwraca uwagę na ekologiczność produktu i środowiskową neutralność opakowania.

A jak epidemia koronawirusa zmieniła Wasze życie? Zapraszamy do udziału w naszej ankiecie.

Tagi: #COVID-19 #jak zmieniła nas epidemia #koronawirus #koronawirus w Polsce #Polak #Polska #Sonda #społeczeństwo wobec covid #życie z covid

REKLAMA

Zobacz także

Komentarze

Dodaj komentarz jako pierwszy