Data publikacji: 7 mar 2025
Jak obcowanie ze sztuką wpływa na nasz mózg? Wyjaśniamy

Sztuka pełni w naszym życiu wiele funkcji. Kontakt z malarstwem, muzyką, literaturą czy teatrem ma wpływ na nasze emocje i postrzeganie świata. Obcowanie ze sztuką może także redukować stres i poprawiać samopoczucie. Dowiedz się więcej o tym, jak sztuka wpływa na twój mózg!
Aktywność artystyczna w życiu codziennym
Tworzenie sztuki to nie tylko sposób na wyrażenie siebie. Sztuka to narzędzie wspierające pracę mózgu, które poprawia samopoczucie i redukuje stres. Aktywność artystyczna angażuje wiele obszarów mózgu – między innymi korę przedczołową, która jest odpowiedzialna za kreatywność i podejmowanie decyzji, a także móżdżek, który odpowiada za koordynację ruchową. Tworzenie sztuki rozwija też zdolność do myślenia poza utartymi schematami.
Aktywność artystyczna w życiu codziennym nie wymaga specjalnych umiejętności ani drogich materiałów. Tworzenie sztuki to nie tylko malowanie obrazów czy rzeźbienie – każdy może znaleźć coś dla siebie, niezależnie od talentu czy doświadczenia. Ciekawym wyborem może być na przykład diamond painting, nazywany także haftem diamentowym. W gotowym zestawie do ułożenia takiej mozaiki znajdziesz płótno z nadrukowanym wzorem, a także ponumerowane diamenciki i aplikator do ich układania. Taki błyszczący obraz na pewno zrobi ogromne wrażenie!
Pobudzenie kreatywności
Nie musisz tworzyć własnej sztuki, aby mieć z nią regularnie kontakt. Możesz wybrać się do takich miejsc jak muzeum czy galeria, gdzie znajdziesz wiele różnych dzieł sztuki. Oglądanie sztuki pobudza kreatywność, ponieważ zmusza mózg do interpretacji i poszukiwania znaczeń. Wychodzenie poza utarte schematy myślowe może być szczególnie zauważalne w przypadku sztuki abstrakcyjnej. Oglądanie obrazów, rzeźb lub instalacji artystycznych może także inspirować widza do własnych twórczych działań.
Spróbuj także aktywnie przyglądać się dziełom sztuki i zagłębiać w twórczość artystów. Im bardziej zaangażujesz się w analizę danego dzieła, tym więcej inspiracji i pomysłów może pojawić się w twojej głowie. Możesz także zdecydować się na reinterpretację istniejącego dzieła i wykonanie jego wariacji – na przykład z wykorzystaniem innych kolorów niż te, które znajdują się na oryginale.
Wpływ na emocje i empatię
Kontakt ze sztuką może działać uspokajająco i terapeutycznie. Oglądanie obrazów, czy też słuchanie muzyki obniża poziom kortyzolu, czyli hormonu odpowiedzialnego za stres. Regularne obcowanie ze sztuką może także poprawiać pamięć i funkcje poznawcze, a nawet zapobiegać chorobie Alzheimera. Sztuka pozwala też na lepsze radzenie sobie z emocjami – dlatego arteterapia jest coraz częściej wykorzystywana przez psychologów jako metoda wspomagająca leczenie depresji, lęków czy też traumy.
Warto także wiedzieć, że sztuka może pomóc w lepszym zrozumieniu emocji innych ludzi. Filmy, książki czy obrazy angażują obszary mózgu odpowiedzialne za empatię i zdolność rozumienia perspektywy innych osób. Zarówno twórcy, jak i odbiorcy mogą poprzez sztukę przekazać i odczytać takie emocje jak radość, smutek, nostalgię, strach czy nadzieję.
Artykuł sponsorowany
Tagi: #sztuka #Kultura
Bądź na bieżąco, obserwuj nas na

Zobacz także

12 mar 2025
Bonding czy licówki — na co się zdecydować?

28 lut 2025
Jak ozdobić album na zdjęcia wklejane?
Komentarze
Dodaj komentarz jako pierwszy