REKLAMA

Data publikacji: 25 paź 2022

"Ja żołnierz Wojska Polskiego przysięgam...". Przysięga terytorialsów w Pułtusku

"Ja żołnierz Wojska Polskiego przysięgam...". Przysięga terytorialsów w Pułtusku

„Ja żołnierz Wojska Polskiego przysięgam służyć wiernie Rzeczypospolitej Polskiej, bronić jej niepodległości i granic. Stać na straży Konstytucji, strzec honoru żołnierza polskiego, sztandaru wojskowego bronić. Za sprawę mojej Ojczyzny, w potrzebie krwi własnej ani życia nie szczędzić. Tak mi dopomóż Bóg" - słowa przysięgi wojskowej wypowiedzieli 22 października na pułtuskim rynku ochotnicy z północnego Mazowsza, którzy przeszli szkolenie i wstąpili w szeregi 5 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej im. ppor. Mieczysława Dziemieszkiewicza, ps. "Rój" stając się żołnierzami.

Przysięga wojskowa jest jednym z najważniejszych i najbardziej podniosłych wydarzeń w życiu każdego żołnierza. To nie tylko wypowiedziane słowa Roty. To akt patriotyzmu i złożona obietnica, która jest jednocześnie najwyższym zobowiązaniem wobec Ojczyzny narodu Polskiego. Żołnierz polski dumnie nosząc mundur z biało-czerwoną flagą reprezentuje wartości, za które wiele pokoleń Polaków poświeciło swoje życie.

Uroczystość rozpoczęto złożeniem meldunku dowódcy 5MBOT pułkownikowi Mieczysławowi Gurgielewiczowi przez dowódcę uroczystości podpułkownika Grzegorza Podolszańskiego. Następnie dowódca w asyście dowódcy uroczystości dokonał przeglądu pododdziałów. Po odegraniu hymnu państwowego z podniesieniem flagi państwowej na maszt nastąpił ten uroczysty, podniosły moment dla ochotników. 47 ochotników wypowiedziało słowa Roty przysięgi wojskowej.

Decyzję o założeniu oliwkowego beretu podejmuje coraz więcej kobiet. Wśród 47 przysięgających było aż 21 przedstawicielek „słabszej” płci, która z każdym kolejnym szkoleniem pokazuje swoją siłę w szeregach WOT. Przysięgę złożyły osoby z różnych środowisk i grup zawodowych, był m.in. prawnik, urzędnik, nauczyciel, magazynier, kierowca zawodowy.

Żołnierzom, którzy wykazali się zaangażowaniem, determinacją oraz bardzo dobrymi wynikami, wręczono wyróżnienia i listy gratulacyjne.

Podczas uroczystości mogliśmy obejrzeć inscenizację i wysłuchać historycznej przysięgi wojskowej składanej przez żołnierzy Armii Krajowej od 14 lutego 1942 roku w wykonaniu Pułtuskiej Grupy Rekonstrukcji Historycznej 13 Pułku Piechoty.

Wspólnie odśpiewana pieśń reprezentacyjna Wojska Polskiego niosła się nad miastem.

Uroczystość zakończyła defilada żołnierzy 5 MBOT.

W tym roku Wojska Obrony Terytorialnej obchodzą 5 lecie funkcjonowania. Jest to również 5 rok działania 5 MBOT. Brygadą dowodzi pułkownik Mieczysław Gurgielewicz. Budowana jest na solidnym fundamencie: przywiązania do regionu, poczuciu odpowiedzialności za lokalną społeczność oraz miłości i szacunku do Ojczyzny, które są dla terytorialsów drogowskazem.

Nowo powołani żołnierze dalszą służbę będą pełnić w batalionach lekkiej piechoty rozmieszczonych w Ciechanowie, Komorowie, Siedlcach i Zegrzu Pułudniowym. Żołnierzy czeka roczne szkolenie indywidualne realizowane w trybie rotacyjnym (jeden weekend w miesiącu). Kolejny rok to szkolenie specjalistyczne i trzeci rok to szkolenie zgrywające.

Kolejne szkolenie podstawowe oraz wyrównawcze rozpocznie się 18 listopada br. w Ciechanowie. Ochotnicy, którzy chcieliby wziąć w nim udział już teraz powinni złożyć wniosek o powołanie do terytorialnej służby wojskowej. Mogą je składać zarówno osobiście w swoich macierzystych Wojskowych Centrach Rekrutacji jak i przez Internet poprzez platformę ePUAP. Mogą również skontaktować się z rekruterem ze swojego powiatu (www.rekruterzy.terytorialsi.wp.mil.pl), który pomoże w procesie rekrutacji.

Opr. na podstawie info. 5 MBOT i własne

Tagi: #5 Mazowiecka Brygada Obrony Terytorialnej #5MBOT #CNB Feniks #Grupa rekonstrukcji historycznej 13-go Pułku Piechoty #przysięga #przysięga wojskowa w Pułtusku #szkoła mundurowa #terytorialsi #Wojsko Polskie

REKLAMA

Zobacz także

Komentarze

Dodaj komentarz jako pierwszy