Data publikacji: 30 sie 2024
III Konkurs Kuchni Myśliwskiej, Łowieckiej i Kresowej im. dr. Grzegorza Russaka [FOTO/WIDEO]
W minioną niedzielę, na podzamczu Domu Polonii w Pułtusku odbył się III Konkurs Kuchni Myśliwskiej, Łowieckiej i Kresowej im. dr. Grzegorza Russaka. Wspaniałe zapachy pieczonej dziczyzny, aromatycznych przypraw roznosiły się nad miastem. Jurorzy konkursu mieli ciężkie zadanie aby wyłonić zwycięzców a goście odwiedzający stoiska wystawców przeżyli niecodzienną ucztę przygotowaną z darów lasów. „Było takie żarcie, którego dawno nie jadłem” - ocenił podczas transmisji na swoim kanale Vademecum Myśliwego Piotr Bogdanowicz. Był to również czas, kiedy wspominano postać wspaniałego propagatora polskiej kuchni, wieloletniego dyrektora Domu Polonii w Pułtusku śp. Grzegorza Russaka.
Organizatorami wydarzenia byli: Polski Związek Łowiecki Zarząd Okręgowy w Ciechanowie, Koło Łowieckie „Czajka”, Stowarzyszenie „Wspólnota Polska” oraz Dom Polonii w Pułtusku.
Wydarzenie nie mogło odbyć się bez wyjątkowego gościa, Pani Jolanty Russak, żony śp. dr. Grzegorza Russaka, której jak wspomniała Katarzyna Dudek - Łowczy Okręgowy ZO PZŁ w Ciechanowie„ pasja i zaangażowanie przyczyniły się do zachowania i promowania tradycji myśliwskich w Polsce oraz rozwój tej wspaniałej inicjatywy” jaką jest konkurs kulinarny odbywający się na pułtuskim Zamku. W miejscu którego śp. dr. G. Russak był wieloletnim dyrektorem, gdzie promował kuchnię myśliwską, wiedzę i pasję umiejętnie przekazał swoim następcom a dania wg. Jego receptur są serwowane do dzisiaj.
W tym roku konkurs zgromadził wyjątkowe grupy uczestników przedstawicieli z Polski, Litwy i Czech, Koła Łowieckie, Koła Gospodyń Wiejskich, wystawców indywidualnych oraz Stowarzyszenie Polskie Dramy. Były bigosy, pasztety, desery, wędliny z dziczyzny i aromatyczne, pobudzające trawienie nalewki. Przedstawiciele Stowarzyszenia Wspólnota Polska Dom Polonii w Pułtusku zadbali również o propagowanie kuchni kresowej – przysmaki mogliśmy degustować również podczas tego wydarzenia.
Jak mówiła Katarzyna Dudek - Łowczy Okręgowy, konkurs ten to nie tylko rywalizacja ale przede wszystkim okazja do spotkania, wymiany doświadczeń i wzmacniania więzi między społecznościami łowieckimi lokalnymi. Każde z przygotowanych dań to hołd dla naszej kultury, tradycji przekazywanych z pokolenia na pokolenie.
Podczas konkursu czas wszystkim umilał: Zespół sygnalistów „Pasja”, Zespół Pieśni i Tańca Golądkowo oraz zespół górali z Czech „Lipka”. Mogliśmy zobaczyć dzięki Stowarzyszeniu Miłośników Gończych Polskich niezwykle widowiskowy pokaz umiejętności psów. Nie zabrakło strefy edukacyjnej Lasów Państwowych, Nadleśnictwa Pułtusk oraz Sekcji Strzeleckiej Nadnarwianki Pułtusk. Co najważniejsze, mogliśmy zasmakować w tradycyjnej kuchni polskiej. Wszystkie stoiska wystawców były oblegane jednak najbardziej widowiskowe było pieczenie od wczesnych godzin porannych dzika na ruszcie.
Gdy goście odwiedzający podzamcze nad malowniczą Narwią degustowali, jurorzy mieli trudne zadanie. 14 wystawców walczyło o miano najlepszych potraw w danych kategoriach. Jury w składzie: Rafał Ciszewski - wiceprezes Naczelnej Rady Łowieckiej, Piotr Szpigiel szef kuchni Domu Polonii w Pułtusku, uczeń śp. Grzegorza Russaka, Piotr Bogdanowicz prowadzący na YouTube kanł Vademecum Myśliwego oraz Katarzyna Sikora - Koło Łowieckie „Czajka” oceniali konkursowe potrawy i desery.
Nie milkły wspomnienia śp. Grzegorza Russaka i rozmowy o kuchni myśliwskiej.
Adam Przybysz z Koła Łowieckiego Czajka i jeden z organizatorów i pomysłodawców tego wydarzenia przypomniał, że wyroby kuchni myśliwskiej w Polsce przetaczały się od średniowiecza, ponieważ w tych czasach podstawą do wyżywienia była dziczyzna. Te przepisy, które były od lat przekazywane z matki na córkę, potem na wnuczkę i tak dalej, dotrwały do dzisiaj.
Komisja konkursowa oceniła początkowo potrawy w trzech kategoriach: zakąski zimne, danie obiadowe, desery. Jednak postanowiła przyznać nagrody w dodatkowej kategorii – nalewki.
Po smakowitej uczcie i obradach ogłoszono wyniki.
Przystawki:
I miejsce – Koło Łowieckie Knieja z Olsztyna – danie kanapka z szarpaną sarniną i sałatą,
II miejsce – Koło Łowieckie Czajka za pasztet myśliwski,
III miejsce – Koło Łowieckie Narew – danie zupa rybna.
Dania Główne:
I miejsce – Woskowe Koło Łowieckie nr 191 Wkra za danie dzik pieczony na rożnie,
II miejsce Stowarzyszenie Polskie Diany za gulasz z dzika w sosie śmietanowo-ziołowym, I
II miejsce – Koło Łowieckie Krzyżówka za forszmak.
Desery:
I miejsce – Koło Gospodyń Wiejskich Dziarskie Błędostowianki,
II miejsce Koło Łowieckie Hubert za tort czekoladowo-chałwowy,
III miejsce – Koło Łowieckie Czajka za piernik wg Grzegorza Russaka.
Nalewki:
I miejsce – Koło Łowieckie Knieja z Olsztyna za wino z dzikiej róży i miodu,
II miejsce – Stowarzyszenie Polskie Diany za nalewkę mód na rumie,
III miejsce – Sklep Myśliwski Diana.
Gratulujemy wszystkim nagrodzonym i uczestnikom konkursu kulinarnego oraz wszystkim wystawcom i organizatorom.
Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji w konkursu oraz na nasze media społecznościowe gdzie migawki filmowe z wydarzenia. Niebawem również pojawi się na naszym Facebook ciekawa rozmowa o konkursie i tradycyjnej kuchni myśliwskiej oraz filmowe podsumowanie wydarzenia.
Tagi: #kuchnia polska #Dom Polonii w Pułtusku #dziczyzna #dr. Grzegorz Russak #III Konkurs Kuchni Myśliwskiej #Polski Związek Łowiecki #myśliwy #Koło Łowieckie #tradycja
Zobacz także
3 paź 2024
Dzień Seniora
Komentarze
Dodaj komentarz jako pierwszy