Data publikacji: 8 lis 2024
Generał z Pułtuska. Prezydent Andrzej Duda wręczy awanse wojskowe
Prezydent Andrzej Duda, na wniosek ministra obrony narodowej, mianował 12 oficerów Wojska Polskiego na stopnie generalskie i admiralski – poinformowało Biuro Bezpieczeństwa Narodowego. Dla siedmiu oficerów będzie to pierwsza nominacja generalska, pięciu otrzyma kolejną gwiazdkę. Akty mianowania zostaną wręczone 10 listopada w Pałacu Prezydenckim. Wśród awansowanych jest m.in. pochodzący z Pułtuska dowódca Litewsko–Polsko–Ukraińskiej Brygady LITPOLUKRBRIG, która stacjonuje w Lublinie - Pułkownik Piotr LISOWSKI.
To nie pierwsza w ostatnich latach nominacja generalska osoby pochodzącej z Pułtuska, jednak pierwsza w Siłach Zbrojnych RP.
W 2022 r. Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda, na wniosek Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji Mariusza Kamińskiego, nadał stopnie generalskie 6 oficerom Policji, a szef resortu MSWiA wręczył im szable. Nominację nadinspektora policji odebrała wówczas dr hab. Iwona Klonowska pochodząca z Pułtuska, rektor Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie.
PANI GENERAŁ Z PUŁTUSKA!
zobacz więcej10 listopada br., w przeddzień Narodowego Święta Niepodległości awanse generalskie w Siłach Zbrojnych RP wręczy Prezydent RP na podstawie art. 134 ust. 5 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej, na wniosek Ministra Obrony Narodowej. Pułtuszczanin, pułkownik Piotr Lisowski otrzyma nominację generalską podczas uroczystości w Pałacu Prezydenckim.
Pułkownik Piotr LISOWSKI - Dowódca LITPOLUKRBRIG wielonarodowej jednostki, składającej się z pododdziałów Sił Zbrojnych Litwy, Polski i Ukrainy.
Absolwent Wyższej Szkoły Oficerskiej we Wrocławiu na kierunku: dowodzenie wojskami (1997).
W tym samym roku rozpoczął służbę na stanowisku dowódcy plutonu szkolnego czołgów w 15. Giżyckiej Brygadzie Zmechanizowanej. W latach 1998-2001 pełnił służbę w 15. batalionie dowodzenia w Olsztynie na stanowisku dowódcy plutonu, a następnie dowódcy kompanii ochrony i regulacji ruchu. Kolejnym etapem jego służby było objęcie stanowiska dowódcy kompanii zmechanizowanej w 1. Warszawskiej Brygadzie Pancernej.
W 2002 roku ukończył studia na kierunku pedagogika w Akademii Humanistycznej im. Aleksandra Gieysztora w Pułtusku. Lata 2004-2005 to służba w ramach XI i XII zmiany PKW KFOR w Kosowie. W 2006 roku został skierowany na Akademię Obrony Narodowej na Podyplomowe Studia Operacyjno - Taktyczne. Po ich ukończeniu pełnił służbę na stanowisku specjalisty w Oddziale Szkolenia Dowództw oraz starszego specjalisty w Oddziale Operacyjnym Zarządu Operacji Lądowych (G-3) w Dowództwie Wojsk Lądowych (DWLąd).
W roku 2007 ukończył Międzynarodowy Kurs Zarządzania Kryzysowego w Szkole NATO w Oberammergau w Niemczech.
W latach 2008-2009 uczestniczył w IV zmianie PKW Afganistan jako Szef OCC-P (ang. Operational Coordination Center - Provincial) w Ghazni.
W latach 2009-2010 odbywał studia podyplomowe na Akademii Obrony Narodowej na kierunku Przeciwdziałanie Zagrożeniom Terrorystycznym. W 2012 roku został wyznaczony na stanowisko Zastępcy Szefa Oddziału Operacyjnego w DWLąd gdzie przez kolejny rok pełnił obowiązki Szefa oddziału.
Od 2014 roku to służba w Dowództwie Generalnym Rodzajów Sił Zbrojnych (DG RSZ) na stanowiskach starszego specjalisty, a następnie Szefa Oddziału Reagowania Kryzysowego. W 2014 roku rozpoczął Wyższy Kurs Operacyjno - Strategiczny, w ramach którego w 2015 roku ukończył Advanced Strategic and Operational Course w Akademii Obrony Narodowej. Od 2018 roku był Szefem Połączonego Centrum Operacyjnego DG RSZ.
W 2021 roku został skierowany na Podyplomowe Studia Polityki Obronnej w Akademii Sztuki Wojennej w Warszawie. Od 2022 roku pełnił obowiązki Szefa Sztabu 18. Dywizji Zmechanizowanej im. gen. broni Tadeusza Buka.
11 września 2023 roku, decyzją Ministra Obrony Narodowej RP, płk Piotr Lisowski został wyznaczony na stanowisko Dowódcy Litewsko-Polsko-Ukraińskiej Brygady im. Wielkiego Hetmana Konstantego Ostrogskiego. (cyt. za litpolukrbrig.wp.mil.pl)
Czym jest LITPOLUKRBRIG
Litewsko-Polsko-Ukraińska Brygada LITPOLUKRBRIG jest wielonarodową jednostką, składającą się z pododdziałów Sił Zbrojnych Litwy, Polski i Ukrainy. Porozumienie o jej utworzeniu podpisano 19 września 2014 roku w Warszawie. Brygada ostatecznie uformowała się na jesieni 2015 roku.
Siedziba dowództwa i sztabu Brygady zlokalizowana jest w Lublinie (Polska). Bataliony LITPOLUKRBRIG pozostają w gotowości w swoich krajach i są przerzucane w składzie LITPOLUKRBRIG na wypadek gdy zostanie podjęta decyzja o aktywacji Brygady lub jakiegoś jej elementu.
W skład LITPOLUKRBRIG wchodzi sztab w międzynarodowej obsadzie, trzy bataliony oraz jednostki specjalnego przeznaczenia. Litwa, Polska i Ukraina wydzielają po batalionie piechoty oraz personel jednostek specjalnego przeznaczenia i sztab LITPOLUKRBRIG. Głównymi jednostkami LITPOLUKRBRIG są: Batalion Ułanów im. księżnej Birutė Sił Lądowych Litewskiej Armii, 1 Batalion Powietrzno-manewrowy 80 Brygady Powietrznodesantowej (Ukraina), 3 Batalion Zmechanizowany 19 Brygady Zmechanizowanej (Polska), 14 Dywizjon Artylerii Samobieżnej (Polska), 21 Dywizjon Artylerii Przeciwlotniczej (Polska), 16 Batalion Saperów (Polska). W strukturze Brygady znajdują się również jednostki wsparcia bojowego oraz logistyki.
Opr. na podstawie informacji itpolukrbrig.wp.mil.pl/komunikatu prasowego BBN/ Polska Zbrojna/ Foto itpolukrbrig.wp.mil.pl/ infografika na podstawie foto itpolukrbrig.wp.mil.pl
Tagi: #Pułtusk #nominacje generalskie #Prezydent RP #Polska Zbrojna #Wojsko Polskie
Zobacz także
6 gru 2024
Św. Mikołaj - historia prawdziwa
Komentarze
Dodaj komentarz jako pierwszy
Na topie
1 gru 2024