REKLAMA

Data publikacji: 5 mar 2023

[FOTO] Uroczysta Msza Święta w intencji Żołnierzy Wyklętych

[FOTO] Uroczysta Msza Święta w intencji Żołnierzy Wyklętych

W ramach Społecznych Obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych, w niedzielę, 5 marca została odprawiona Uroczysta Msza Święta w intencji Żołnierzy Wyklętych poprzedzona programem patriotycznym w wykonaniu uczniów Zespołu Szkól im. Jana Ruszkowskiego w Pułtusku oraz Publicznej Szkoły Podstawowej im. Witolda Machnowskiego w Nowym Niestępowie.

1 marca w całej Polsce obchodziliśmy Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. W pierwszą niedzielę przypadającą po tej dacie, tradycyjnie w murach pułtuskiej kolegiaty odprawiana jest uroczysta Msza Św. podczas której zgromadzeni modlą się w intencji Żołnierzy Niezłomnych, tym samym oddając im hołd.

We Mszy Św. uczestniczył również Stanisław Witkowski (95 l.), Żołnierz Wyklęty który razem z bratem Kazimierzem działał w strukturach Narodowych Sił Zbrojnych GOAK za co spędzili kilka lat w więzieniu.

Przed wspólną modlitwą, słowem i pieśnią uczczono dziś pamięć tych, którzy nie godząc się na pozornie wolną Polskę, Polskę według sowieckiej recepty, postanowili walczyć o wolność i niezawisłość do ostatniej kropli krwi.....

Było ich wielu; według szacunków od 120 do 180 a może nawet 200 tysięcy. Znał ich niemal każdy zakątek Polski, znała ich Ziemia Pułtuska... Nie chciała ich znać, Polska ludowa. Polska Ludowa nie chciała o nich pamiętać. Polacy- pamiętali!!!

fragment programu patriotycznego

W ramach programu patriotycznego, w murach pułtuskiej bazyliki po wprowadzeniu narratora wybrzmiał chóralny śpiew pieśni „Biały krzyż” Krzysztofa Klenczona. Wspomniano wydarzenia z grudnia 1948 roku, kiedy to członkowie Grupy Operacyjnej Armii Krajowej zostali osadzeni w pułtuskim więzieniu i oraz pokazowy proces z 1949 r. W nawiązaniu do tych wydarzeń przywołano pieśń, którą śpiewali czekający na wyrok Niezłomni. Usłyszeliśmy ją w wykonaniu: autora współczesnej melodii - Dariusza Zawadzkiego oraz Dariusza Lusy i Damiana Lusy.

Program patriotyczny był nie tylko ujmującą lekcją historii, przywołaniem wydarzeń tamtych dni. Usłyszeliśmy również wymowne w swej treści wiersze oraz utwory muzyczne takie jak: "Więc szumcie nam jodły piosenkę" w wykonaniu chóru, „Matko o twarzy jak Polska ziemia czarnej" w wykonaniu Aleksandry Janas, Ojczyzno ma" i ,, Człowieczy los" w wykonaniu Natalii Łączkowskiej, wiersz pamięci płk. Cieplińskiego pt. " Modlitwa więzienna" wyrecytował Aleksandra Lasocka. Wiersz pt. ,, Ostatni list do matki" wyrecytowała Maria Rzeczkowska.

Do dziś liczba Niezłomnych Ziemi Pułtuskiej, w odniesieniu do tych, którzy walczyli i tych, którzy zginęli nie jest dokładnie znana. Minutą ciszy uczczono pamięć straconych w więzieniu przy Rakowieckiej.

O oprawę uroczystości zadbała Pułtuska Grupa Rekonstrukcji Historycznej 13 Pułku Piechoty w Pułtusku.

Po Mszy Świętej pod tablicą upamiętniającą ofiary terroru komunistycznego przy ul. M. Konopnickiej złożono kwiaty i zapalono znicze. Głos zabrał Jerzy Kaczyński reprezentujący Klub Gazety Polskiej w Pułtusku oraz wicepremier Henryk Kowalczyk. PGRH 13 Pułku Piechoty w Pułtusku przygotowała bardzo ciekawą inscenizację przedstawiającą odbicie więźnia z siedziby Powiatowego Urzędu Bezpieczeństwa.

Poniżej pełna relacja zdjęciowa z wydarzenia.

autor: J K

Tagi: #Bazylika #obchody #Parafia św. Mateusza w Pułtusku #Pułtusk #Żołnierze Wyklęci

REKLAMA

Zobacz także

Komentarze

Dodaj komentarz jako pierwszy