REKLAMA

Data publikacji: 9 maj 2023

[FOTO] PIERWSZA TAKA ULICA W PUŁTUSKU! OLIMPIJKA HELENA PILEJCZYK PATRONEM

[FOTO] PIERWSZA TAKA ULICA W PUŁTUSKU! OLIMPIJKA HELENA PILEJCZYK PATRONEM

To pierwsza w Pułtusku ulica, która nosi imię sportowca. Oficjalnie już oddana do użytku nowa droga, ułatwia dojazd z centrum Pułtuska na drugą stronę Narwi przez tak zwany most Wyszkowski obok stadionu. Od dzisiaj to ulica olimpijki, multimistrzyni i rekordzistki Polski w łyżwiarstwie szybkim - Heleny Pilejczyk.

Od kilku tygodni użytkowany przez kierowców, rowerzystów i spacerowiczów długo wyczekiwany skrót drogowy, który pozwala ominąć korki jadąc do centrum Pułtuska lub z powrotem oficjalnie dzisiaj został oddany do użytku. To droga łącząca ul. Wyszkowską z ul. Sukienniczą.

Rada Miejska w Pułtusku na wniosek Młodzieżowego Klubu Sportowego Pułtusk, 24 października 2022 roku podjęła uchwałę o nadaniu nazwy – ulica Heleny Pilejczyk – nowo budowanej drodze przylegającej do stadionu od strony wschodniej.  Symbolicznego otwarcia tak zwanej "małej obwodnicy" Pułtuska dokonali dzisiaj przyjaciele utytułowanej łyżwiarki Heleny Pilejczyk z Elbląga. Odczytali list, który łyżwiarka, patronka ulicy wystosowała do mieszkańców Pułtuska.

Wśród gości honorowych, reprezentujących patronkę ulicy byli. m.in.: Marek Wnuk - wieloletni, były dyrektor MOSiR w Elblągu a obecnie wiceprzewodniczący stowarzyszenia zajmującego się weteranami sportowymi, Kazimierz Kowalczyk - Honorowy Prezes Polskiego Związku Łyżwiarstwa Szybkiego.

Podczas takiej uroczystości nie mogło zabraknąć mieszkańca naszego powiatu, olimpijczyka, polskiego lekkoatlety, wieloboisty - Pawła Wiesiołka oraz przedstawicieli władz samorządowych Gminy Pułtusk, radnych Rady Miejskiej w Pułtusku oraz zaprzyjaźnionych instytucji i lokalnej społeczności.

W związku z nadaniem imienia ulicy biegnącej przy pułtuskim stadionie, zmienia się również adres MOSiR. Dotychczas mieścił się przy ul. Sportowej. Teraz zmienia adres na ul. Heleny Pilejczyk.

Wykonanie inwestycji przez Gminę Pułtusk było możliwe dzięki dofinansowaniu z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg w kwocie 2 440 346,36 zł. Koszt inwestycji to 4 949 494,94 zł. Wykonawcą jest firma DROGI I MOSTY Jan Kaczmarczyk.

Helena Pilejczyk - polska łyżwiarka szybka, nauczycielka, trenerka, multimistrzyni i rekordzistka Polski, srebrna medalistka mistrzostw świata w Öestersund w 1960 roku, zdobywczyni brązowego medalu olimpijskiego w Squaw Valley w 1960 roku.

Urodziła się 1 kwietnia 1931 roku w Zieluniu koło Żuromina. Jej droga życiowa wiodła z Zielunia przez Pułtusk (tu w latach 1935-39 mieszkała przy ulicy Kościuszki), Radzymin (miejscowość Dąbrówka koło Radzymina), Warszawę (tam przeżyła Powstanie Warszawskie w 1944 roku), Pruszków, Kwidzyn, gdzie w 1950 roku ukończyła tamtejsze Liceum Pedagogiczne, aż po Elbląg. Znana w świecie sportu jako reprezentantka elbląskiego klubu Stal (1950-1955), który później zmieniał nazwy na: Turbina (1956-1958) i Olimpia (1959-1972). Była wychowanką twórcy „elbląskiego zagłębia łyżwiarskiego” Kazimierza Kalbarczyka. Przed przygodą z łyżwiarstwem grała w siatkówkę i uprawiała lekkoatletykę. Wiele lat wcześniej, zanim rozpoczęła trenować jazdę na panczenach, w Pułtusku nauczyła się jazdy na łyżwach.

Po latach odwiedziła Pułtusk dwukrotnie: w 1999 i 2008 roku podczas uroczystości w Publicznej Szkole Podstawowej Nr 4 im. Ireny Szewińskiej. Zawsze pobyt w Pułtusku wspomina z wielkim sentymentem.

Tagi: #łyżwiarstwo szybkie #olimpijczyk #Paweł Wiesiołek #Polska #sport #ulica Heleny Pilejczyk

REKLAMA

Zobacz także

Komentarze

Dodaj komentarz jako pierwszy